kirin 980

Huawei Kirin 980 mocniejszy od najnowszego procesora Apple?

Decydenci Huawei są niezwykle pewni siebie, a za głównego przeciwnika obrali sobie Apple. Chiński producent regularnie drwi z Apple, a w najnowszych wypowiedziach przedstawiciele firmy stwierdzili, że Kirin 980 to znacznie lepszy układ od Apple A12 Bionic.

Zarówno Kirin 980, jak i A12 Bionic to, póki co jedyne SoC-i dostępne na rynku, wykonane w 7nm procesie technologicznym. Jak dobrze wiemy, Apple zaprezentowało już pierwsze urządzenia wyposażone w swój nowy układ. Tymczasem Huawei dopiero szykuje się do wielkiej premiery Mate 20 oraz Mate 20 Pro, która odbędzie się 12 październik.

Zdaniem Huawei, ich autorski układ jest znacznie potężniejszy od propozycji Apple. Prace nad układem Kirin 980 trwały ponad trzy lata. W tym czasie inżynierom Huawei udało się stworzyć układ 20% wydajniejszy oraz 40% bardziej energooszczędny od swojego poprzednika – Kirina 970. Co więcej, Kirin 980 jest pierwszym SoC-iem wyposażonym w podwójny procesor NPU, który pozwala na korzystanie z funkcji SI z jeszcze większą swobodą.

Nie da się zaprzeczyć, że Huawei rozwija się w znakomitym tempie i oferuje niezwykle nowatorskie rozwiązania. Czy Kirin 980 faktycznie okaże się lepszym układem od A12 Bionic? Byłoby to wydarzenie bezprecedensowe, ale na konkrety i pierwsze testy porównawcze musimy poczekać do premiery Mate’a 20 i Mate’a 20 Pro.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane