Sklep jutra według Żabki

Czy sieć sklepów, ale tych realnych, a nie wirtualnych, może być ściśle powiązana z rozwiązaniami z zakresu sztucznej inteligencji i internetu rzeczy? Może i już niebawem tak będzie

Z okazji XX-lecia swojego istnienia sieć sklepów Żabka przedstawiła koncepcję sklepu przyszłości. Przy czym Tomasz Suchański, prezes polskiego oddziału Żabki preferuje określenie „sklep jutra”. Przede wszystkim dlatego, że jest to już rozwiązanie, które jest gotowe i przetestowane i będzie wdrażane już w najbliższym czasie, a nie w bliżej nieokreślonej przyszłości.

Pomysł zakłada jeszcze większy udział nowych technologii, w tym mobilnych, w trakcie zakupów.

Czas nowych technologii

Na czym polega koncepcja sklepu jutra według Żabki? Ma to być połączenie dotychczasowej polityki convenience , czyli wygody, z nowościami technologicznymi. Według Tomasza Suchańskiego, który powołał się na badania własne firmy,  jedną z głównych zalet sieci Żabka jest to, że najbliższy sklep w dużych miastach i średnich jest średnio 300 metrów od miejsca zamieszkania. I to pozostanie, wraz z ostatnimi nowinkami (kawą, hot-dogami). Teraz ma do tego dojść oszczędność czasu, bo dla wielu stał się on bardzo cenny.

Tu właśnie pojawia się miejsce dla nowych technologii. Pozornie z zewnątrz wystrój sklepu wygląda bez zmian, te same towary na półkach. Ale wzięcie napoju z półki od razu spowoduje wyświetlenie na ekranie obok informacji. Wielu, np. nie tylko o cenie, zawartości, ale także aktualnych promocjach z tego asortymentu.

Dla pracowników i franczyzobiorców wprowadzono nowe systemy do analizy cen, inteligentne półki informujące o dacie przydatności produktu do spożycia czy o stanie zatowarowania.

Zakupy zrobimy samemu

Już na tym etapie przydatna będzie aplikacja mobilna Żabki. Wprowadzone mają być tzw. kasy sekundowe, czyli samoobsługowe z wideoweryfikacją obiektów. Klient włoży towar do skanera sam, a dzięki płatności przez aplikację udział sprzedawcy w całym procesie będzie zbędny.

Aplikacja ma także zapamiętywać najczęstsze wybory i do nich dopasowywać propozycje z danego dnia. Zatem, w zależności od najczęstszej pory robienia zakupów, będzie wyświetlała w pierwszej kolejności albo artykuły śniadaniowe czy obiadowe. Będzie także zwracała uwagę na promocje, a także na ulubiony asortyment .

Zdaniem Tomasza Suchańskiego sklep jutra Żabki to połączenie sztucznej inteligencji z internetem rzeczy. – Nasi klienci decydują się na zakupy często pod wpływem impulsu, patrząc na produkt, albo obraz, a nie jego opis. Na tym bazowaliśmy tworząc to rozwiązanie – powiedział Tomasz Suchański.

Dostawcą technologii jest Microsoft. Poszczególne rozwiązania branżowe są dostarczane i rozwijane przez polskie (Future Mind, Clouds on Mars, Nanovo, NoaTech, One2Tribe, Plastream, Synerise) i globalne firmy partnerskie Microsoftu (Spark Beyond, WiseShelf, Ueno).

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane