2nr – Drugi Numer, czyli uniezależnij się od karty SIM. Recenzja MobilityNews

Jacek WolanAutor:
Niektórzy operatorzy sieci komórkowych w Polsce oferują możliwość aktywacji dodatkowych numerów przypisanych do jednej karty SIM. To rozwiązanie przeznaczone na przykład dla osób zamieszczających ogłoszenia – nie muszą podawać swojego stałego numeru, a właśnie ten tymczasowy. A co, gdybyśmy pozbyli się ograniczeń operatorskich i mogli korzystać z dodatkowych numerów zupełnie bezpłatnie? Dowiemy się tego za sprawą aplikacji 2nr.

Czym jest 2nr?

2nr, czyli inaczej Drugi Numer, to innowacyjna usługa na polskim rynku, bo po raz pierwszy z dodatkowego numeru możemy korzystać zupełnie bezpłatnie, nie licząc kosztów transmisji danych. I właśnie, to na tym opiera się podstawa działania aplikacji – zarówno połączenia, jak i SMS-y mogą być obsługiwane tylko wtedy gdy mamy dostęp do Internetu – zarówno przez Wi-Fi, jak i zwykłe połączenie komórkowe. Podstawowym ograniczeniem jest natomiast brak możliwości wykonywania połączeń za pośrednictwem takiego numeru (czyli podobnie jak u operatorów), ale można za to wysłać SMS-a z prośbą o kontakt.

Ponieważ 2nr w całości bazuje na rozwiązaniach internetowych, więc wszystkie połączenia i wiadomości obsługiwane będą bezpośrednio w aplikacji. Już po pierwszym uruchomieniu programu zobaczymy losowo wybrany numer, który możemy przypisać do jednego z trzech wolnych slotów – aplikacja pozwala na dodanie nie tylko drugiego, ale też i trzeciego i czwartego numeru.

Konfiguracja każdego numeru jest bardzo intuicyjna, bo w minimalnym zakresie wystarczy tylko wybrać i zapisać numer, aby ten stał się natychmiast aktywny. Dostajemy tu jednak opcje, których próżno szukać w usługach operatorskich – można ograniczyć zakres czasowy dla każdego numeru z osobna! Możemy więc ustawić dostępność danego numeru tylko dla konkretnych dni i godzin (np. tylko dni robocze do godziny 18), a wszystkie połączenia wykonywane na ten numer poza ustawioną bramką czasową zostaną przekierowane na pocztę głosową.

Jak korzystać z 2nr?

Każde połączenie przychodzące na 2dr wywołuje okno aplikacji z opcjami akceptacji lub odrzucenia. Jakość rozmów nie pozostawia nic do życzenia – gdyby nie ekran programu, można zapomnieć, że rozmawiamy za pośrednictwem specjalnej usługi, a nie sieci operatora. Należy przy tym mieć na uwadze, że w przypadku słabszego zasięgu trzeba liczyć się z gorszą jakością połączeń i przerwami w transmisji. Z jednej strony brakuje tu pewnych opcji konfiguracji (np. wybór obsługi połączeń tylko przez LTE lub Wi-Fi), ale z drugiej strony, chodzi przecież o to, by numer stale był dostępny (chociaż i tutaj mamy pewne pole manewru).

Osoby dzwoniące na nasz wirtualny numer wcale nie muszą korzystać z połączenia internetowego. Dla nich działanie usługi jest przeźroczyste – ot kolejny polski numer komórkowy. Nie bez znaczenia jest właśnie fakt, że otrzymujemy polskie numery, ponieważ daje nam to ciekawe możliwości za granicą. Jeśli bowiem przy próbie kontaktu z nami będziemy w zasięgu Wi-Fi, nie narazimy ani siebie, ani naszych rozmówców na dodatkowe koszty.

Bardzo istotną zaletą 2nr jest dedykowany rejestr wiadomości i połączeń, z którego dowiemy się o wszelkich próbach kontaktu na nasz wirtualny numer. Na plus zaliczyć należy możliwość odsłuchania wiadomości pozostawionych na poczcie głosowej, ale z drugiej strony historia rozmów i wiadomości jest niedostępna przez standardowe aplikacje systemowe – wszystko odbywa się za pośrednictwem 2nr.

2nr pozwala na przejrzenie konfiguracji połączenia, prezentując informacje o serwerze, loginie i haśle, co sugerowałoby na możliwość przeniesienia jej do innego smartfonu. Niestety, edycja danych jest zablokowana, więc przynajmniej na ten moment nie ma takiej możliwości. Ponadto, wprowadzenie danych do programu typu VoIP obsługującego protokół SIP nie przynosi żadnych efektów, więc trzeba posiłkować się dedykowanym rozwiązaniem

Kiedy mój numer wygaśnie?

Drugi, trzeci, czwarty numer – wszystkie mają swój termin ważności, który domyślnie wynosi 7 dni. Dotyczy on tylko braku aktywności na danym numerze, więc jeśli przez 7 dni nikt nie będzie próbował się z nami skontaktować za jego pośrednictwem, numer automatycznie wygaśnie. Ów termin możemy na bieżąco śledzić z poziomu aplikacji, a w razie potrzeby przedłużenia wystarczy wysłać domyślnie skonfigurowanego SMS-a (cennik według stawki operatora). Producent zapewnia przy tym, że nie ma górnego limitu dostępności danego numeru, więc jeśli stale będziemy z niego korzystać (lub dbać o jego przedłużenie) ten nigdy nie wygaśnie. W wyjątkowych sytuacjach można nawet skontaktować się z twórcami w celu przywrócenia nieaktywnego numeru.

Jak działa poczta głosowa?

Poczta głosowa uruchamiana jest automatycznie w przypadku odrzucenia połączenia w oknie aplikacji lub prowadzenia rozmowy przez swój własny numer (i nie ma możliwości zmiany tej konfiguracji). Wirtualna skrzynka wiadomości jest stale dostępna, niezależnie od funkcjonowania samego programu na smartfonie. Dzięki temu w przypadku awarii aplikacji, gdy będzie to możliwe, „Drugi Numer” odbierze z serwera wszystkie pozostawione wiadomości – czy to tekstowe, czy głosowe. Brakuje natomiast możliwości segregacji połączeń i wiadomości z różnych numerów – te identyfikowane są wyłącznie przy użyciu przypisanych wcześniej kolorów.

Można też SMS-ować, ale…

Drugi Numer nie jest w 100% aplikacją do obsługi wyłącznie kontaktów przychodzących. Możemy bowiem wysyłać SMS-y za pośrednictwem wirtualnego numeru, ale ich treści nie można w żaden sposób modyfikować, co jest zrozumiałym ograniczeniem i chroni przed nadużyciami. Program pozwala zatem na wysyłkę SMS-ów z prośbą o kontakt, a odbiorca wiadomości zobaczy na swoim urządzeniu SMS-a wysłanego z tego właśnie numeru, po czym będzie mógł nawiązać połączenie.

.

Podsumowanie

Aplikacja, jak i sama usługa, są innowacyjne, bo podobnego rozwiązania próżno szukać nie tylko w polskim Google Play, ale i w ogóle. Błyskawicznie można aktywować i wyłączyć dodatkowy numer, nie ponosząc przy tym żadnych opłat. Dużą zaletą jest możliwość skonfigurowania zakresu dostępności usługi i to dla trzech numerów niezależnie. Jest też poczta głosowa i prośby o kontakt – mamy więc wszystko, by zapewnić płynny dostęp do połączeń i SMS-ów na nowych numerach. Niestety, tylko w formie przychodzącej – w przypadku oddzwonienia musimy liczyć się z ujawnieniem swojego numeru (o ile nie został zastrzeżony).

Nasuwają się jednak pytania dotyczące prywatności danych i ich ewentualnego przetwarzania, producent nie podaje informacji na ten temat. Można przyczepić się też do braku opcji konfiguracyjnych w zakresie transmisji internetowej, czy awaryjności usługi – w trakcie testów zdarzyło się, że pomimo stabilnego połączenia internetowego i braku rozmów, po chwili dostawałem informację, że ktoś próbował się ze mną skontaktować.

Trzeba jednak pamiętać, że program obecnie jest całkowicie darmowy. Wybaczamy więc też brak usługi stricte webowej (bo przecież to samo mogłoby być przeniesione bezpośrednio do portalu www) i dostępność wyłącznie na urządzeniach z Androidem, choć – jak zapewniają twórcy – trwają prace nad wersją dla systemu iOS. Jeśli zatem szukasz bezpłatnego numeru, który możesz w każdej chwili wyłączyć, rozważ instalację 2nr.

Jacek Wolan

Zalety:

 • Możliwość natychmiastowego włączenia/wyłączenia trzech dodatkowych numerów
 • Bardzo dobra jakość rozmów
 • Nielimitowany okres ważności numerów
 • Stale dostępna skrzynka na wiadomości tekstowe i głosowe
 • Możliwość wysłania SMS-a z prośbą o kontakt
 • Usługa jest bezpłatna

Wady:

 • Brak możliwości wykonywania połączeń za pośrednictwem wirtualnego numeru
 • Nieintuicyjny rejestr połączeń – brak segregacji danych dla poszczególnych numerów
 • Dostęp tylko na urządzeniach z Androidem
 • Brak usługi webowej
 • Brak informacji o prywatności przetwarzanych danych
 • Brak możliwości przeniesienia konfiguracji na inne urządzenie

e

 

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Huawei P smart Z – recenzja

8.9/10
8.9/10
Opublikowane przez - 2 września 2019 3
Huawei wprowadził do swojego portfolio pierwszy smartfon z wysuwanym aparatem selfie 16MP, wspieranym przez sztuczną inteligencję. Kamera schowana w obudowie…

Ostatni etap rozwoju RSO

Opublikowane przez - 1 lipca 2015 0
1 lipca w Regionalnym Systemie Ostrzegania uruchomione zostały wszystkie funkcjonalności przewidziane dla tego systemu. Ten ostatni etap to przede wszystkim…