5G dla Warszawy

Przeciwnicy wdrożenia nowej technologii otrzymali kolejny cios. Tym razem o testach 5G w Warszawie poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

Uruchomiona właśnie w stolicy testowa sieć 5G to efekt podpisania przez Prezydenta RP tzw. megaustawy. Pozwala ściągać dane z szybkością blisko 1Gb/s. Urządzenia ją tworzące działają w paśmie 3,4 – 3,6 GHz, udostępnionym przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. To pasmo docelowo planowane do uruchomienia sieci 5G w Polsce.

W testach będą wykorzystywane dostępne obecnie urządzenia obsługujące sieć piątej generacji, w tym ponad 100 smartfonów i routery. Stacje bazowe zostały rozmieszczone w taki sposób, aby tworzyły spójny zasięg i umożliwiały poruszanie się między nimi bez zrywania połączenia z 5G.

Nowe prawo

W poniedziałek Kancelaria Prezydenta RP poinformowała o podpisaniu ustawy o rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych, w skrócie zwanej megaustawą. Nowe prawo pozwoli usunąć istniejące bariery administracyjno-prawne w budowie sieci szerokopasmowych. 5G ma dać lepszy zasięg w telefonie, szybki Internet – także tam, gdzie dzisiaj go nie ma, np. w parkach narodowych czy uzdrowiskach.

Megaustawa daje też możliwość budowy systemu monitorowania pól elektromagnetycznych (PEM).

O testach 5G przez Orange i Ericssona pisaliśmy tutaj

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane

Kolory Google Pixel 4

Opublikowane przez - 10 października 2019 0
Google Pixel 4 będzie dostępny w przynajmniej siedmiu, przykuwających oczy kolorach. Nazwy kolorów mówią same za siebie: „może różowy”, „błękitny”,…