Dyrektor Huawei o możliwych stratach Google

Roman PakotaAutor:
Google unieważniło licencję Huawei, która pozwalała korzystać z systemu Android. Stało się tak na podstawie zakazu, który zatwierdził amerykański rząd. Mimo to, zgoda została wydana ponownie ze względu na wstrzymanie ograniczenia wydanego przez Departament Handlu USA. Doszło do tego za sprawą 90-dniowego pozwolenia uprawniającego do wymiany między przedsiębiorstwami z USA a firmą Huawei. Producent postanowił skorzystać z okazji i potwierdził, że osoby posiadające aktualizację do następnego wydania systemu. Nie zanosi się jednak na to, że sytuacja, w której znajduje się firma miałaby się w najbliższym czasie poprawić. Wraz z wygaśnięciem zezwolenia, w życie wejdzie wcześniejszy zakaz, który bezpośrednio uderzy w przychody Huawei. Szacuje się, że mogą na tym stracić nawet 30 miliardów dolarów.

 

Dyrektor generalny Ren Zhengfei stwierdził, że jeśli Huawei porzuci popularny system – Android straci 700-800 mln użytkowników, więc sytuacja odbije się również na Google. Huawei posiada również plan awaryjny. Jeżeli administracja Donalda Trumpa nie wycofa dotychczasowej polityki, to firma będzie zmuszona wdrożyć system operacyjny. Prace nad nim już dawno się rozpoczęły. W momencie kryzysu zaangażowano więcej zasobów w przygotowania projektu. Założyciel Huawei Ren Zhengfei w wywiadzie dla CNBC stwierdził, że sankcje wymierzone w Huawei wpłyną również na Google. Mogą stracić nawet 700-800 milionów użytkowników w przypadku zastąpienia systemu Android. Powiedział także, że korporacja chciałaby zostać przy obecnym systemie, ponieważ zmiana może doprowadzić do spowolnienia sprzedaży.

Najnowsze informacje zapowiadają premierę autorskiego systemu mobilnego marki Huawei na wrzesień lub październik bieżącego roku. Przeprowadzone testy, w których uczestniczyły między innymi Vivo i Oppo, wykazały, że HongMeng OS jest o 60% wydajniejszy od Androida. Według dalszych wiadomości, system ma być kompatybilny ze wszystkimi dostępnymi na produkcie Google aplikacjami. Może być to zagrożenie monopolu amerykańskiego giganta, w przypadku, gdyby pozostali chińscy producenci zaczęli korzystać z systemu stworzonego przez Huawei.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane