Android ma już 10 lat!

Najpopularniejszy obecnie system operacyjny dedykowany urządzeniom mobilnym – Android, obchodzi już dziesiąte urodziny!

Dekadę temu na rynku zadebiutował pierwszy smartfon działający pod kontrolą Androida (konkretnie wersji 1.1) – T-Mobile G1 (vel HTC Dream). Tajwański producent zaprezentował wówczas ciekawy sprzęt z przesuwanym ekranem i fizyczną klawiaturą qwerty. Ta ostatnia była wyjątkowo przydatna bowiem pierwsza wersja androida nie oferowała cyfrowej wersji klawiatury qwerty.

Android od początku rozwijał się bardzo dynamicznie i już po dwóch latach – w 2010 roku, wyprzedził swoich największych konkurentów – iOS od Apple oraz Symbian od Nokii.

Według najnowszych danych Android znajduje się na 88% wszystkich smartfonów na świecie. W grze pozostaje jeszcze tylko iOS, który może liczyć na 11,9% udział w rynku.

Nic nie zapowiada, aby w najbliższej przyszłości miało się coś zmienić i możemy śmiało założyć, że dominacja Androida trwać będzie jeszcze wiele lat.

HTC Dream
HTC Dream

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane