Audi na CES 2020

Podczas trwających w Las Vegas targów Audi zaprezentowało gamę różnorodnych produktów – od wizji futurystycznych pojazdów, po rozwiązania techniczne gotowe do wprowadzenia do seryjnej produkcji.

W pełni automatycznym Audi AI:ME pasażerowie mogą korzystać z systemu „eye tracking”, by intuicyjnie komunikować się z samochodem i na przykład zamówić jedzenie. Z kolei para okularów VR w samochodzie pozwala pasażerom cieszyć się wirtualnym lotem przez górski krajobraz. Technika ta w czasie rzeczywistym dostosowuje wirtualne treści do ruchów pojazdu.

Intuicyjny system Audi Intelligence Experience „zna” swoich użytkowników i ich przyzwyczajenia. Wykorzystuje funkcje połączone ze sztuczną inteligencją w celu zwiększenia bezpieczeństwa, dobrego samopoczucia i komfortu pasażerów. Samouczący się system nawigacji jest już zintegrowany z obecną generacją systemów MMI. Zapisuje on preferowane miejsca docelowe, łączy je z datą, godziną oraz aktualną sytuacją na drodze i na podstawie tych danych wyznacza sugerowane trasy.

W przyszłości samochód będzie również przeprowadzał precyzyjną analizę funkcji i ustawień, które preferuje użytkownik, począwszy od pozycji fotela, ustawień mediów i prowadzenia przez nawigację, aż po temperaturę i zapach we wnętrzu. Po krótkim czasie użytkowania i „czytania przyzwyczajeń”, intuicyjne Audi zapoznaje się z preferencjami użytkownika i autonomicznie wprowadza je w życie. W razie potrzeby opiera swoje ustawienia nawet na samopoczuciu użytkownika, obserwując jego styl jazdy i funkcje życiowe.

Prototyp AI:ME pokazywany na targach CES 2020 prezentuje podstawowe funkcje Audi Intelligence Experience.

Przyszłość samochodów jest w pełni elektryczna i inteligentnie połączona w sieci

Obecne już na rynku modele Audi oferują współpracę w sieci. Odbywa się na bazie nowej, modułowej platformy systemów infotainment trzeciej generacji, w skrócie MIB 3. Główny procesor platformy pracuje dziesięć razy szybciej niż MIB 2, co zapewnia znaczną poprawę w zakresie np. planowania tras i prognozowania ruchu.

Na targach CES 2020 Audi prezentuje również najnowsze innowacje w dziedzinie techniki oświetleniowej. Jeśli kierowca się zmęczy, pomocą może być specjalne światło. Na przykład niebieskie lub chłodne, białe światło, ma stymulujący i ożywczy wpływ na osobę prowadzącą pojazd. Projekt Audi pt. “Human-Centric Lighting” ilustruje, w jaki sposób można wpłynąć na samopoczucie za pomocą ukierunkowanych kolorów światła, tak by wspomóc np. koncentrację i pamięć pasażerów.

Ponadto Audi pokazało dwa wyświetlacze. Pierwszy – trójwymiarowy pokazujący boczną drogę, na której znajduje się cel podróży. Drugi dostępny na ządanie, częściowo wbudowany w deske rozdzielczą.

Gama pojazdów przedstawianych przez Audi na CES 2020 obejmuje pojazd koncepcyjnegy Audi AI:ME, przez bliskie już do wdrożenia do produkcji seryjnej Audi Q4 e-tron concept z ekranem dotykowym o przekątnej 12,3 cala, po Audi e-tron Sportback (łączne zużycie energii elektrycznej w kWh/100 km: 26,0 – 21,9 (WLTP); 22,7 – 20,6 (NEDC); łączna emisja CO2 w g/km:0) z cyfrowymi reflektorami matrycowymi.

zdjęcie otwarcia: koncepcyjny Audi AI:ME

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Nadchodzi smartwatch Redmi

Opublikowane przez - 28 stycznia 2020 0
Pierwszy smartwatch Redmi otrzymał certyfikat BIS w Indiach. A może to pierwsza inteligentna opaska Redmi? Główna marka, Xiaomi, wypuściła Watch…