Biznesowe telefonowanie w chmurze

Wraz z rozwojem firmy konieczny jest rozwój infrastruktury teleinformatycznej, w tym najważniejszego elementu biznesu, czyli komunikacji telefonicznej wewnątrz firmy oraz na zewnątrz. Czy telefonia chmurowa dla biznesu Cloudya od firmy NFON to dobre rozwiązanie?

Od początku…

A no właśnie! Wiecie kiedy powstał pierwszy telefon? W 1877 roku jako pierwszy w świecie wynalezienie telefonu opatentował Aleksander Bell i zrobił to podobno na kilka godzin przed innym wynalazcą – Włochem Antonio Meucci. Do poprawy jakości wynalazku przyłożył się Thomas Edison, który wynalazł mikrofon węglowy do telefonu, a przełom w rozwoju telefonii nastąpił w 1889 roku, kiedy to Amerykanin Almon Brown Strowger pochwalił się wynalezieniem automatycznej centrali telefonicznej. W roku 1896 Bell udoskonalił swój wynalazek – pojawiły się pierwsze telefony z okrągłą tarczą do wybierania numeru. Zmiana systemu wybierania numeru z tarczy na klawiaturę nastąpiła w roku 1963.

Nowoczesne centrum zarządzania komunikacją telefoniczną

Jak to mawiają nasi dziadkowie i rodzice – czasy się zmieniają … I to jak, również w biznesie, a co ważne: w infrastrukturze teleinformatycznej. Nim pojawiły się cyfrowe połączenia i cyfrowe zarządzanie komunikacją telefoniczną, biznes pracował na abonenckich centralach analogowych PBX. Centrale w firmach odpowiadają za zarządzanie ruchem telefonicznym zarówno wewnątrz firmy, jak i na zewnątrz, zarządzanie wieloma połączeniami telefonicznymi jednocześnie przychodzącymi z zewnątrz jak i wychodzącymi.

PBX (ang. private branch exchange) to centrala abonencka, czyli centrala telefoniczna będąca własnością i zarządzana przez użytkownika, zwykle przedsiębiorstwa lub instytucji, tworząca wewnętrzną sieć telefoniczną przedsiębiorstwa i połączona najczęściej kilkoma liniami z centralą operatora telekomunikacyjnego. Centrala PBX umożliwia zatrzymanie w sieci telefonicznej przedsiębiorstwa wewnętrznych rozmów pracowników , a jednocześnie obsługę normalnego ruchu telefonicznego, to znaczy rozmów przychodzących z zewnątrz przedsiębiorstwa i rozmów wychodzących na zewnątrz.

Od jakiegoś czasu PBX są zastępowane przez centrale IP. Nie wymagają one linii telefonicznych, lecz szerokopasmowych łączy internetowych, a rozmowy wychodzące są prowadzone poprzez VoIP. Nowoczesne centrale abonenckie pozwalają na integrację różnego rodzaju sieci telefonicznych: począwszy od analogowej sieci publicznej, poprzez cyfrową aż po rozwiązania VoIP czy GSM. Posiadają wiele funkcji, które pozwalają na zaawansowaną kontrolę kosztów połączeń telefonicznych, w tym automatyczne trasowanie połączeń, restrykcje dla poszczególnych użytkowników lub grup użytkowników. Nowoczesne centrale telefoniczne VoIP zgodnie z nowym trendem technologicznym działają w oparciu o rozwiązania tzw. cloud computing, czyli najprościej mówiąc działają w chmurze. Z pewnością mieliście już nie raz styczność z taką technologią, bo przecież wiele firm oferuje usługi związane z utrzymaniem danych właśnie na takich wirtualnych serwerach. Tak właśnie działa centrala NFON Cloudya.

Proste, łatwe i przyjemne

Zaczynamy od instalacji, a to banalnie proste, bo w zasadzie każdy może ją przeprowadzić. Administrator otrzymuje dostęp do centrali poprzez stronę internetową i sam może w bardzo prosty sposób skonfigurować centralkę, lub konfigurację może wykonać serwisant. W naszym przypadku poprosiliśmy o pomoc serwisanta, który bardzo sprawnie przeprowadził konfigurację centrali. Cloudya jest prosta i intuicyjna w odbsłudze i działa na wszystkich urządzeniach, z których korzystają pracownicy w firmie, bez znaczenia czy to jest komputer stacjonarny, laptop, telefon VoIP czy smartfon.

Wystarczy zalogować się na swoje konto Cloudya z poziomu przeglądarki lub do aplikacji i w zasadzie tyle ! Możemy pracować.

Telefon od środka wygląda jak widzicie bardzo prosto:

W podstawowej wersji Cloudya oferuje 150 funkcji. Ich obsługa jest dość prosta, a operator daje możliwość rozbudowy naszej infrastruktury o kolejne numery, które w zależności od miasta lub kraju mogą być nadane z dowolnym prefixem kierunkowym. Do wyboru są prefixy 15 krajów w Europie, w których działa Cloudya.

W jednym czasie możemy obsługiwać kilka numerów, określając zakres godzinowy, dniowy, a dodatkowo z możliwością przekierowania rozmów na inne numery wewnętrzne lub zewnętrzne, np. na telefony komórkowe, lub telefon innego operatora. Pod każdy numer możemy uruchomić funkcję faxu, który jest wysyłany w formie pliku pdf na adres e-mail.

Jak to w centralach bywa, można tu również ustawić zapowiedź firmową, a do tego mamy funkcję kolejek telefonicznych, gdzie ustawimy długość oczekiwania, lub do obsługi kolejek możemy podłączyć nowych pracowników, pracujących na nowych numerach wewnętrznych, c o pozwala skutecznie zarządzać ruchem połączeń przychodzących. Kolejną przydatną funkcją jest Interactive Voice Response (IVR): dzwoniący może poruszać się po menu wybierając numer zdefiniowanego działu, z którym chce się połączyć w danym momencie, np. zarząd – 1 , księgowość – 2 itd. Operator daje możliwość korzystania z funkcji maskowania numeru wychodzącego i przychodzącego CLIR oraz CLIP.

System można zintegrować z Microsoft Teams, dzięki czemu pracownicy mogą dzwonić z MS Teams jak przez telefon: z MS Teams na numery stacjonarne i komórkowe. To ogromne ułatwienie, ponieważ pracownik może korzystać z 1 numeru telefonu i 1 poczty głosowej, zamiast musieć zapamiętać, czy z daną osobą rozmawiał wcześniej przez telefon czy MS Teams. Cała historia połączeń jest w jednym narzędziu, dostępnym z różnych urządzeń. Cloudya oferuje aplikacje na urządzenia mobilne z systemami operacyjnymi iOS i Android oraz aplikacje desktopowe dla Windows i Mac, jest też dostępna z poziomu przeglądarki. W każdym wypadku interfejs jest spójny i prosty w obsłudze, więc równoległe korzystanie z systemu na różnych urządzeniach nie stanowi problemu.

Jako urządzenie NFON może dostarczyć standardowy telefon biurkowy, FMC, Softphone, telefon DECT lub Patton. Koszty dodatkowych rozszerzeń (np. za kolejki, wirtualne konferencje itp) są wolne od opłat.
*Wszystkie ceny są z wyłączeniem VAT. Dotyczy to wszystkich taryf: wszystkie zgłoszenia i korekty błędów występujących w NFON Cloud Telephone System, za które odpowiada NFON, są wolne od jakichkolwiek opłat. Po zawarciu umowy zostanie ustalona opłata za indywidualne wsparcie telefoniczne, dotyczące programowania, konfiguracji oraz odpowiedzi na pytania, dotyczących obsługi i wsparcia w przypadku jakichkolwiek błędów, za które NFON nie ponosi odpowiedzialności. Wsparcie to nie jest wolne od kosztów; opłaty będą naliczane za minutę lub jej części.

Cloudya daje także możliwość rozmów konferencyjnych oraz video rozmów i udostępniania ekranu w czasie połączenia. W aplikacji telefonicznej standardowo mamy książkę telefoniczną, ulubione numery, historię połączeń, możliwość wyłączenia połączeń przychodzących. Wśród sprytnych funkcji znajduje się możliwość przełączenia łączności w wi-fi na GSM w trakcie rozmowy, bez jej przerywania.

Podsumowanie

Cloudya – najlepszy system telefoniczny w chmurze, jaki kiedykolwiek mieliśmy możliwość testować w redakcji. Jest bardzo łatwy w obsłudze od strony interfejsu. Platforma do zarządzania funkcjami użytkownika – firmy, oraz od strony pracownika, jest bardzo prosta, wszystko działa bez zarzutu i to w najwyższej jakości. Telefonia VoIP daje też możliwość redukcji kosztów w firmie, gdyż połączenia oparte są jak wspomniałem o infrastrukturę internetową. Koszt korzystania z Cloudya w firmie jest atrakcyjny w porównaniu z tradycyjną telefonią. Połączenia wewnątrz systemu są bezpłatne, a połączenia poza Cloudya można rozliczać w modelu flat rate (stawka 10 zł za połączenia na numery stacjonarne lub 25 zł za połączenia na numery stacjonarne i komórkowe w granicach kraju) lub minutowym (minuta połączenia na numer stacjonarny kosztuje 5 groszy, na numer komórkowy: 12 groszy, na krajowe numery specjalne typu 80X: 50 groszy, na międzynarodowe numery specjalne typu 00800 IFS: 15 groszy). Miesięczny abonament zależy od liczby używanych numerów wewnętrznych i wynosi około 29 zł.

Centrala jest na serwerze w chmurze, więc nie ma problemu z serwisem i obsługą. Wszystkie aktualizacje są uwzględnione w cenie, nie ma więc konieczności inwestowania w infrastrukturę i aktualizacje. T o ogromna zaleta takiej usługi, gdyż odpowiedzialność za funkcjonalność i działanie bierze na siebie NFON – zarejestrowany w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej działający na polskim rynku operator, oraz jednocześnie dostawca usługi wirtualnego PBX. Cloudya daje również pełną swobodę pracy z każdego miejsca i z dowolnego urządzenia. Sami decydujemy, czy chcemy teraz odebrać połączenie na komputerze, smartfonie czy telefonie stacjonarnym. System ma wiele przydatnych funkcji, jak choćby pokazywanie, czy nasz współpracownik jest aktualnie dostępny i zalogowany do systemu – gdy przy jego nazwisku świeci się czerwona kropka, wiadomo, że jest zajęty i nie odbierze od nas w tej chwili telefonu. Biznesowe rozwiązania chmurowe, a w tym centrala Cloudya od NFON wpisują się w potrzeby nowoczesnych rozwiązań dla każdej instytucji. Wy także możecie to sprawdzić, korzystając z bezpłatnego, 30-dniowego testu.

Tomasz Cieślak

Powiązane

Wyniki Grupy K2 za półrocze

Opublikowane przez - 21 sierpnia 2020 0
W pierwszym półroczu 2020 r. według nieaudytowanych, szacunkowych danych finansowych, Grupa K2 zanotowała 54,2 mln zł przychodów. Wypracowała jednocześnie 6,8…