Cała prawda o projektorach

MobilityNewsAutor:
Rozmowa z Piotrem Nowokiem, Product Managerem Peripherals w Acer Polska
Czym się kierować, wybierając projektor do użytku prywatnego? Jak przy pomocy tego urządzenia stworzyć kino domowe? Czy obraz można wyświetlać również na zewnątrz? Na te i wiele innych pytań w rozmowie z portalem Mobility News odpowiedział Piotr Nowok, Product Manager Peripherals w Acer Polska.Czym się kierować, wybierając projektor do użytku prywatnego?

Jeśli wybieramy projektor do standardowego użytku, trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na rozdzielczość oraz jasność. Rozdzielczość Full HD to niezbędne minimum do kina domowego, a im większą jasność będzie miał nasz projektor, tym lepszy obraz uzyskamy w ciągu dnia, bez konieczności zaciemniania pomieszczenia. Znaczenie ma również długa żywotność lampy, która pozwoli cieszyć się projektorem przez długi czas.

Co ciekawe, odpowiedni projektor może spokojnie zastąpić 65-calowy telewizor. Za zdecydowanie niższą cenę możemy uzyskać ponad 100-calowy obraz, a wbudowany odtwarzacz oraz moduł bezprzewodowej łączności może zastąpić wiele funkcji SMART TV. Co więcej, obsługa nowoczesnego projektora nie jest trudniejsza niż konfiguracja monitora czy telewizora, więc każdy powinien z tym sobie bez problemu poradzić.

Jaki jest najbardziej uniwersalny projektor z oferty Acera?

Nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich, ale modelem, który zadowoli bardzo wielu użytkowników jest z pewnością Acer H6451BD. Posiada rozdzielczość Full HD, wystarczającą do zbudowania własnego kina domowego. Dzięki wysokiej jasności 4000 ANSI lumenów sprawdzi się również w biurze, gdzie zyskamy wyraźne wyświetlanie obrazu nawet w jasnych pomieszczeniach. Ponadto, projektor ten posiada wbudowany moduł bezprzewodowej łączności. Oznacza to, że za pomocą dedykowanej aplikacji możemy przesyłać na niego obraz ze smartfonu lub tabletu. Sporym ułatwieniem jest też automatyczna korekcja trapezowa – w przypadku braku możliwości ustawienia monitora idealnie na wprost, projektor automatycznie przeskaluje obraz.

Czy z tego samego projektora można korzystać w różnych warunkach oświetleniowych, także na zewnątrz?

W przypadku projektorów o dużej maksymalnej jasności – zdecydowanie tak. Jasność możemy dowolnie regulować, więc jeśli np. uznamy np. że projektor w ciemnym pokoju świeci zbyt mocno, wystarczy zmniejszyć natężenie oświetlenia. W przypadku projektorów o niskiej jasności, w tym m.in. mobilnych projektorów ledowych, jest to trudniejsze. Ich maksymalna jasność jest niższa, więc w mocno oświetlonych pomieszczeniach obraz może być mniej widoczny.

Co do używania projektorów na zewnątrz, to z projekcją w pełnym słońcu poradzą sobie wyłącznie modele dla profesjonalistów, czyli gwarantujące jasność na poziomie 10-12 tysięcy ANSI lumenów. Dla porównania, korzystając z projektorów domowych o jasności 3-4 tysięcy ANSI lumenów dobrze widoczny obraz na zewnątrz otrzymamy dopiero po zachodzie słońca.

Czy obraz z projektora można wyświetlać bez problemów na wszystkich powierzchniach? Jakie nadają się do tego najlepiej?

Najlepszy obraz zyskamy, korzystając z przeznaczonych do tego ekranów. Natomiast każda gładka ściana w domu również się do tego nadaje. Co ciekawe, wcale nie musi być ona idealnie biała, ponieważ część naszych projektorów ma funkcję kompensacji koloru ściany. Wystarczy jedynie wybrać w menu zbliżony kolor do tego, który jest na ścianie i gotowe. Oczywiście nie każda ściana jest idealnie gładka, więc musimy zgodzić się na pewne ustępstwa względem jakości obrazu.


Na co zwracać uwagę, tworząc własny zestaw kina domowego z wykorzystaniem projektora albo, gdy chcemy zrobić ze znajomymi letnie kino plenerowe?

Jeśli chcemy poczuć się jak w prawdziwym multipleksie, to powinniśmy unikać kompromisów. Warto wybrać projektor gwarantujący rozdzielczość 4K, zamontować go pod sufitem i wyświetlać obraz na dedykowanym ekranie projekcyjnym. Alternatywnym rozwiązaniem jest podłączenie projektora do dobrej klasy zestawu głośników oraz częściowe zaciemnienie pomieszczenia. Wtedy przez długie lata będziemy mogli cieszyć kinem bez wychodzenia z domu.

Najlepszym rozwiązaniem dla nocnego kina plenerowego będzie natomiast mobilny projektor z wbudowanym akumulatorem i możliwością projekcji obrazu z telefonu. Przykładowo model C250i o rozmiarze przenośnego głośnika, może już z odległości 2,5 metra rzucać 100-calowy obraz. Jeżeli jednak myślimy o oglądaniu meczów naszej reprezentacji piłkarskiej na EURO 2021 wspólnie z całym osiedlem, sugeruję wybór modelu H6810. Gwarantuje on obraz w rozdzielczości 4K o przekątnej 300-cali z odległości 7,5 metra.

Jaki jest podział projektorów w zależności od zastosowania, jakie są między nimi różnice i jak można wykorzystać je w niestandardowy sposób?

Zacznijmy od projektorów edukacyjnych. Zazwyczaj cechują się one niższą rozdzielczością (która tutaj nie jest tak istotna) oraz stosunkowo wysoką jasnością, wynosząca ponad 3000 ANSI lumenów. Co ciekawe, modele przeznaczone do rozwiązań edukacyjnych zazwyczaj są projektorami krótkoogniskowymi. Oznacza to, że z bardzo małej odległości potrafią wyświetlić bardzo duży obraz. W swojej ofercie posiadamy też część projektorów mobilnych, które zapewniają dużą funkcjonalność. Jednak mały rozmiar urządzenia wiąże się z zastosowaniem diody LED, co często przekłada się na gorszą jasność.

Modele biznesowe wyposażone są w lampy o długiej żywotności, mają rozbudowane funkcje i dają możliwości kontroli za pomocą sieci LAN lub złącza RS232.

Jeśli chodzi o wykorzystanie niestandardowe – realizujemy np. bardzo wiele projektów interaktywnych podłóg. Nasze produkty są wykorzystywane w wielu galeriach handlowych czy salach zabaw dla dzieci. W ofercie mamy również monitory laserowe, które dzięki swojej żywotności są świetnym nośnikiem do wielkoformatowych reklam.

Co warto jeszcze dokupić do projektora, żeby był jak najbardziej funkcjonalny?

Prawie wszystkie nasze projektory mają wbudowane głośniki, które sprawdzą się w małych salach konferencyjnych oraz do okazjonalnego użytkowania. Jeśli jednak myślimy o kompleksowym rozwiązaniu, jak kino domowe, to warto zaopatrzyć się w dobrej jakości głośniki zewnętrzne.

W przypadku modeli, które będą wykorzystywane stacjonarnie, sugeruję również zakup uchwytu do montażu pod sufitem. Dzięki temu oszczędzamy czas, bo nie musimy ustawiać projektora przed każdym użyciem. Do projektorów, które nie posiadają fabrycznej funkcji umożliwiającej łączność Wi-Fi, polecam natomiast dokupić dodatkowy moduł.


Piotr Nowok

Product Manager Peripherals w Acer Polska. Uzyskał tytuł technika mechatronika w Śląskich Technicznych Zakładach Naukowych w Katowicach. Z Acer związany jest od 2013 roku. Wcześniej zajmował w firmie m.in. stanowisko supervisora projektu, junior account managera oraz key account managera. Od początku 2020 roku pełni funkcję product manager peripherals odpowiedzialnego za kompleksową obsługę sprzedaży monitorów i projektorów Acer. Wykonywana przez niego praca przyczyniła się do zdobycia i utrzymania przez Acer w 2019 roku pozycji lidera w sprzedaży monitorów gamingowych w Polsce. To właśnie możliwość kształtowania polskiego rynku monitorów i projektorów daje mu satysfakcję zawodową. Czas wolny najchętniej spędza na świeżym powietrzu, biegając, jeżdżąc na rowerze i chodząc po górach.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Kamerka HTC RE w Play

Opublikowane przez - 29 stycznia 2015 0
Play wprowadził do swojej oferty kolejny gadżet – tym razem jest nim HTC RE camera. Urządzenie jest już dla klientów…