Cyfrowe archiwum zawsze pod ręką – czyli jak wybrać idealny przenośny dysk

Nasze życie składa się z plików – zdjęć upamiętniających prywatne podróże i spotkania, dokumentów niezbędnych w pracy czy multimediów, którymi cieszymy się w wolnym czasie. Te zbiory coraz częściej urastają do gigantycznych rozmiarów, a że większość z nas potrzebuje i chce je mieć zawsze przy sobie… to musimy znaleźć jakiś sposób, by to zadanie zrealizować. Na szczęście rozwiązanie jest stosunkowo proste: wystarczy zaopatrzyć się w przenośny dysk – ważne tylko, by był idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Mogłoby się wydawać, że w erze usług chmurowych „osobiste archiwum danych” w postaci przenośnego dysku powinno nieco stracić rację bytu… ale to absolutnie nieprawda. Chmura sprawdza się, gdy chcemy przenosić, synchronizować i korzystać z niewielkich plików (np. pojedynczych zdjęć czy dokumentów), a jednocześnie mamy zagwarantowany stały dostęp do szybkiego Internetu. Niestety, jeśli zdarza nam się opuścić centra miast, z owym dostępem może być różnie – dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się urządzenie, dzięki któremu swoje dane będziemy mieli zawsze pod ręką.

Mowa tu oczywiście o przenośnym dysku. Generalnie, im będzie on mniejszy (gabarytowo) i pojemniejszy (w sensie przestrzeni dyskowej), tym lepiej – choć od tej reguły są oczywiście ustępstwa, uwzględniające specyficzne potrzeby niektórych użytkowników. Nieco innego dysku będzie potrzebował np. uczeń, student czy pracownik, chcący mieć zawsze pod ręką wszystkie swoje dokumenty, projekty i prace, a innego podróżujący fotograf, dla którego kluczowa będzie wydajność i możliwość błyskawicznego edytowania swoich prac. Po jeszcze inne urządzenie sięgnie z kolei użytkownik, który np. podróżuję bez komputera, a mimo to chciałby mieć możliwość korzystania z dysku np. z poziomu smartfona.

Każdemu według potrzeb

Jeśli priorytetem jest wydajność, to produktem zdecydowanie godnym polecenia są dyski z serii SanDisk Extreme Portable SSD. Urządzenia te oferują do 2 TB pojemności, a dzięki zastosowaniu w nich pamięci SSD są niesamowicie szybkie (szybkość odczytu danych do 550 MB/s) i doskonale sprawdzą się jako element wyposażenia fotografa, twórcy wideo, operatora drona… czy też każdego innego użytkownika, dla którego ważna jest najwyższa wydajność i niewielkie gabaryty. Co istotne, urządzenia te są również doskonale zabezpieczone przed trudami podróży – są odporne na wilgoć, zapylenie i urazy mechaniczne (dzięki wzmocnionej, gumowanej obudowie). Zastosowanie w nich złącza USB 3.1 oraz kabla USB-C z adapterem do USB-A sprawia, że podłączymy je do praktycznie każdego współczesnego komputera, tabletu czy smartfona.

Dla osób, dla których priorytetem jest pojemność, idealną propozycją są z kolei cenione od lat przez użytkowników z całego świata dyski z serii WD My Passport. Są kompaktowe, zamknięte w eleganckich, stylowych obudowach w wielu kolorach (które doskonale pasują zarówno do studenckiego plecaka, jak i eleganckiej damskiej torebki), a na dodatek oferują maksymalną pojemność na poziomie 4 TB. To pozwala z powodzeniem zmieścić na nich całe swoje cyfrowe życie – od kompletnego archiwum zdjęć, muzyki i dokumentów… aż po gigantyczny zbiór filmów wysokiej rozdzielczości.

Produktem, który łączy zalety obu opisanych powyżej modeli będzie z kolei WD My Passport Ultra – pojemny (do 4 TB). Warto dodać, że wszystkie opisane powyżej produkty oferują dodatkowe narzędzia z dziedziny ochrony danych (m.in. szyfrowanie AES 256-bit), a także narzędzia do tworzenia kopii zapasowych i synchronizowania danych z serwisami społecznościowymi (co pozwala np. łatwo zapisywać publikowane na FB zdjęcia i klipy wideo – dotyczy WD My Passport/WD My Passport Ultra). Co ważne, wszystkie urządzenia mogą współpracować zarówno z komputerami PC, jak i Mac.

Przed wybraniem dysku dla siebie warto się zastanowić, jakiego dokładnie urządzenia potrzebujemy – jakie jego cechy i funkcję będą dla nas kluczowe i najbardziej użyteczne. Oczywiście, warto tu brać pod uwagę nie tylko aktualne, ale również przyszłe potrzeby, uwzględniając choćby fakt, że producenci sprzętu coraz powszechniej stosują w swoich urządzeniach szybkie porty USB. Bogata oferta rynkowa pokazuje jednak, że znalezienie urządzenia idealnie wpasowującego się w nasze potrzeby wcale nie jest taka trudna.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane