Cyfryzacja w służbie zdrowia

E-recepty w aplikacji mObywatel, profil zaufany potwierdzany w przychodni – to tylko kilka najnowszych ułatwień dla pacjentów, które Ministerstwo Cyfryzacji przygotowało wspólnie z Ministerstwem Zdrowia.

Minister Marek Zagórski podsumował ostatnie 12 miesięcy działania tzw. e-recept. W programie brało udział prawie 19 tysięcy lekarzy z blisko czterech tysięcy placówek leczniczych z 493 miast. Wystawili ponad 8 milionów e-recept. Dzięki aplikacji mObywatel e-receptę można mieć w swoim telefonie.

E-recepta w aplikacji mObywatel jest dostępna na smartfonach z systemem operacyjnym Android 6.0 wzwyż. MC pracuje nad tym, aby wkrótce to rozwiązanie było dostępne także dla smartfonów z systemem iOS.

Jeśli posiadamy telefon z systemem operacyjnym Android w mObywatelu znajdziemy nie tylko e-receptę, ale i mTożsamość oraz mPojazd (z iOS mTożsamość). Dzięki niej można się wylegitymować wszędzie tam, gdzie nie jest wymagane okazanie dowodu osobistego lub paszportu, w tym w przychodni lekarskiej.

Będąc w aptece należy wybrać, którą e-receptę zrealizować. Następnie pokazać farmaceucie ekran telefonu z wyświetlonym kodem QR, lub podać numer PESEL (swój lub osoby, na którą recepta jest wystawiona) oraz kod spod e-recepty.

Legitymowanie się aplikacją mObywatel w placówkach POZ stało się możliwe dzięki przepisom tzw. pakietu e-zdrowie, które obowiązują od 7 września. To największy w historii pakiet zmian, których celem jest przyspieszenie informatyzacji systemu ochrony zdrowia.

Profil zaufany to także m.in. jedyny sposób zalogowania się do Internetowego Konta Pacjenta (IKP). To aplikacja, w której możemy znaleźć m.in. swoje e-recepty, historię leczenia, e-skierowania i inne usługi związane ze zdrowiem.

Obecnie z profilu zaufanego korzysta ponad 4,2 miliona Polaków.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Play Homebox TV od Play

Opublikowane przez - 13 września 2019 0
Play wprowadził nową ofertę o nazwie Play Homebox TV. To pakiet, który obejmuje nielimitowane usługi komórkowe, internet i telewizję. Wszystko…