Czy etykietowanie może wpłynąć na efektywność pracy hybrydowej?

Roman PakotaAutor:
Tydzień pracy podzielony na dni spędzone w biurze i domu coraz bardziej potwierdza, że hybrydowy model pracy stał się naszą nową rzeczywistością i zostanie z nami już na stałe. Według wyników ankiety McKinsey&Company z opisu poszczególnych stanowisk pracy wynika, że blisko 1/3 z nich pozwala na zdalne wykonywanie obowiązków służbowych bez szkody dla wydajności pracy. Przed pandemią jedynie 22% respondentów – pracodawców spodziewało się, że pracownicy będą za jakiś czas pracować co najmniej dwa dni zdalnie – obecnie ten odsetek dobija niemal do 40%. Nic dziwnego, że ten model niesie za sobą wiele zalet jak chociażby oszczędność czasu, większą elastyczność podziału obowiązków służbowych czy mniej stresu związanego z pracą biurową. Warto jednak dodać, że praca niestacjonarna oznacza również liczne wyzwania nie tylko dla przedsiębiorstw, lecz także pracowników.

Jednym z głównych problemów tego modelu jest wsparcie pracowników w kwestiach technicznych. Wyzwaniem staje się między innymi rozproszenie firmowego sprzętu i związane z tym trudności w zapewnieniu mu odpowiedniego zabezpieczenia. Z kolei z perspektywy pracowników nie lada zadaniem jest stworzenie efektywnego środowiska pracy w domu. Pomocnym narzędziem dla jednych i drugich – ułatwiającym pokonanie wszelkich trudności logistyczno-informatycznych – mogą okazać się drukarki etykiet. Przy użyciu dedykowanego oprogramowania możliwe jest stworzenie unikalnego kodu seryjnego lub kreskowego, a tego typu oznaczenia drukowane przez drukarkę etykiet pozwalają na znakowanie każdego z biurowych sprzętów, niezależnie od tego, czy jest to myszka, ładowarka, laptop czy krzesło.

Z punktu widzenia firm etykietowanie oznacza zoptymalizowanie sposobu prowadzenia rejestru aktywów, dzięki czemu procesy planowania i zarządzania zasobami są bardziej efektywne, a kontrola zapasów i identyfikacja sprzętu staje się sprawniejsza. Łatwiejsze staje się nie tylko zapanowanie nad urządzeniami, które są wydawane pracownikom do domu. Prostsza staje się również konserwacja sprzętu oraz aktualizacja oprogramowania na urządzeniach, co bezpośrednio przekłada się na zachowanie bezpieczeństwa.

Z kolei dla pracowników etykietowanie wiąże się z poprawą komfortu pracy w domowym biurze, w którym utrzymanie porządku i odpowiednia organizacja przestrzeni to podstawa. Znakowanie środków firmowych (trwałych i nietrwałych) pozwala na szybkie odróżnienie służbowych sprzętów, folderów czy pudeł do przechowywania od tych prywatnych, wpływając tym samym na większą wydajność pracy. Etykiety zawierające dane kontaktowe ograniczają także ryzyko zagubienia sprzętu, co dodatkowo wpływa na komfort psychiczny pracowników.

Doświadczenia zgromadzone podczas ostatniego roku udowodniły nam, że biznes potrafi sprawnie dostosować się do najtrudniejszych okoliczności – wszystko dzięki zastosowaniu odpowiednich narzędzi i rozwiązań. W kontekście nowej idei pracy przyszłości kluczowe staje się coraz szersze wykorzystywanie etykietowania przez organizacje. To właśnie oznaczanie rzeczy będzie miało w przyszłości niebagatelne znaczenie w utrzymaniu kontroli nad wyposażeniem domowych biur i używanym przez zdalnych pracowników sprzętem.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Honor ze wzmocnionym zespołem

Opublikowane przez - 14 kwietnia 2015 0
    Marka smartfonów Honor, która zadebiutowała na polskim rynku w październiku ubiegłego roku powiększa zespół osób odpowiedzialnych za jej…