Drony: latać każdy może

Lato zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Znakomitą alternatywą dla spacerów, biegania czy innego rodzaju aktywności może być zabawa dronami. Już samo pilotowanie maszyn jest świetną rozrywką, a przecież dodatkowo możemy nagrywać filmy czy robić zdjęcia z powietrza.

Jeśli ktoś sądził, że drony będą tylko chwilową sensacją, trendem, który szybko przeminie, to srodze się pomylił. Popularność dronów, zarówno w Polsce, jak i w świecie, nieustannie rośnie, a producenci przygotowują regularnie coraz to ciekawsze modele. Technologie, które kryją się za dronami, są nieustannie udoskonalane, dzięki czemu sterowanie tymi niewielkimi pojazdami powietrznymi jest coraz łatwiejsze i daje coraz więcej przyjemności.

Na rynku są dostępne zarówno profesjonalne modele, jak i te przeznaczone dla mniej doświadczonych pilotów oraz kompletnych „żółtodziobów”. W naszym zestawieniu znajdziecie najciekawsze modele, jakie producenci umieścili w swych ofertach na ten sezon.

 

Parrot SWING

SWING to czterowirnikowy minidron, który możemy przełączyć w tryb samolotu. Dron waży zaledwie 73 g, niech Was jednak nie zwiodą jego waga i rozmiar, bo choć mały, to jest w stanie osiągnąć prędkość 30 km/h. Niestety, bateria o pojemności 550 mAh wystarczy na zaledwie 7–8 min zabawy. Minidron Parrot Swing dzięki trybowi Dual Flight pozwoli nam na płynne przełączanie się pomiędzy trybem klasycznego czterowirnikowca oraz płatowca. SWING-iem możemy sterować za pomocą smartfonu (po uprzednim zainstalowaniu aplikacji Free Flight Mini) lub za pomocą specjalnego kontrolera FLYPAD, który znajduje się w zestawie z dronem. Warto korzystać z kontrolera, bo wówczas maksymalny zasięg wynosi do 60 m. W razie korzystania ze smartfonu dystans ten skróci nam się o połowę.
Parrot wyposażył swój dron również w kamerkę i choć umożliwia ona wykonywanie zdjęć, to po matrycy o rozdzielczości 0,3 Mpix wiele się bym nie spodziewał.

 

Parrot SWING to idealny sprzęt to nauki pilotażu, zarówno dla młodszych, jak i nieco starszych użytkowników, szczególnie że cena, za jaką możemy nabyć dron (ok. 500 zł), nie jest wygórowana.

Parrot Disco Adventurer


Na naszej liście nie mogło zabraknąć modelu Parrot Disco. Dron ten znacznie bardziej przypomina samolot niż klasyczny wielowirnikowiec. Jego konstrukcję wykonano z EPP (spienionego polipropylenu) oraz wzmocniono rurkami węglowymi, dzięki czemu jest zarówno lekki (750 g), jak i wytrzymały. Osiągi tego wyjątkowego dronu mogą przyprawić o zawrót głowy: prędkość maksymalna sięgająca 80 km/h, zasięg do 2 000 m i aż 45 min lotu na jednym ładowaniu!
Kamerę 14 Mpix umożliwia nagrywanie wideo w jakości Full HD i 60 klatkach na sekundę.

W promocyjnym zestawie Adventurer znajdziemy również: kontroler Skycontroller 2, gogle Cockpitglasses, aplikację „Flight Plan”, dodatkową bateria oraz ergonomiczny plecak. Skycontroller 2 pozwola na wygodne i precyzyjne sterowanie dronem oraz dostęp do dodatkowych funkcji, np. direct view. Funkcja ta łączy się bezpośrednio z goglami Cockpitglasses, które w połączeniu ze smartfonem umożliwią śledzenie na żywo obrazu z kamery dronu z perspektywy pierwszej osoby. Dzięki temu możemy poczuć się tak, jakbyśmy byli w jego kokpicie. Dołączona aplikacja „Flight Plan” pozwala stworzyć indywidualny plan lotu, dodając wiele punktów trasy, dostosowując prędkość czy wysokość lotu. Dzięki podglądowi na osi czasu można nawet zaplanować akcje w odpowiednim momencie lotu.

 

Dołączany do zestawu specjalny plecak umożliwia transportowanie ze sobą dronu Parrot Disco, kontrolera Skycontroller 2, gogli Cockpitglasses, a także dodatkowych baterii i akcesoriów.

 

Parrot Disco Adventurer dostępny jest w letniej promocji, która potrwa do września. Cena: 4199 zł.

Parrot Bebop 2 Adventurer


Parrot Bebop 2 Adventurer to najnowsza wersja popularnego kwadrokopteru francuskiego producenta. Wariant Adventurer został wyposażony w gogle Parrot Cockpitglasses, które podobnie jak w modelu Parrot Disco, umożliwią śledzenie na żywo obrazu z kamery dronu z perspektywy pierwszej osoby. W zestawie nie zabrakło także plecaka oraz specjalnej aplikacji „Followe Me”.

Bebop 2 może osiągnąć maksymalną prędkość do 62 km/h, a dzięki baterii o pojemności 2 700 mAh będziemy mogli spędzić w powietrzu nawet 25 min. Oczywiście w bezzałogowcu tej klasy nie mogło zabraknąć nawigacji GPS oraz GLONASS.

Oprócz wspomnianych już gogli w zestawie z dronem znajdziemy również kontroler Skycontroller 2, który pozwoli nam na wygodne sterowanie Bebopem nawet do 2 km. Start i lądowanie odbywa się za naciśnięciem jednego przycisku. Producent wyposażył swój sprzęt również w specjalnie zaprojektowaną kamerę o rozdzielczości 14 Mpix z obiektywem typu „rybie oko” oraz trójosiową stabilizacją obrazu. Kamera umożliwia nagrywanie wideo w jakości Full HD przy 30 klatkach na sekundę.

Aplikacja „Followe Me” ma tryb automatycznego śledzenia, który wykorzystuje nową technologię śledzenia GPS poprzez smartfon i wizualne śledzenie użytkownika. Dzięki temu Bebop 2 działa precyzyjnie niezależnie od warunków. Natomiast funkcja automatycznego kadrowania jest prawdziwym asystentem nagrywania. Umożliwia łatwe i profesjonalne robienie zdjęć i kręcenie filmów..
Parrot Bebop 2 Adventurer to obecnie wydatek 2499 zł.

DJI Mavic Pro


DJI Mavic Pro to niewielki kwadrokopter o ogromnych możliwościach. Pojazd wyróżnia się kompaktową, składaną konstrukcją o wadze 743 g. Dron potrafi mknąć w powietrzu z prędkością 65 km/h, a jego maksymalny zasięg to aż 7 km. Co więcej, zamontowane w nim specjalne inteligentne baterie lotnicze DJI pozwalają na nawet 27 min ciągłego lotu.

Dron został wręcz „naszpikowany” najnowszą technologią: pięć czujników optycznych, GPS, GLONASS, system wykrywania i omijania przeszkód czy możliwość wykonywania selfie za pomocą gestu to tylko niektóre z możliwości Mavic Pro. Na trzyosiowym gimbalu producent zamontował kamerę 12 Mpix umożliwiającą nagrywanie w jakości 4K przy 30 klatkach na sekundę. W zestawie z dronem znajdziemy aparaturę sterującą, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby w połączeniu ze specjalną aplikacją do sterowania wykorzystać nasz smartfon. DJI Mavic Pro pomimo niewielkich rozmiarów oferuje swoim użytkownikom niezwykłe możliwości.

Niestety, jak to zwykle bywa, za najlepsze trzeba sporo zapłacić, w wypadku dronu DJI mówimy o kwocie ok. 5 200 zł.

DJI Spark


Spark to najmniejszy i prawdopodobnie najbardziej mobilny dron w ofercie DJI. Model ten czerpie inspiracje z wielu innych konstrukcji, ale najwyraźniejsze podobieństwo widać z Mavic Pro. Spark w dużej mierze został zaprojektowany jako łatwy w obsłudze dron do selfie. Wbudowana kamera z sensorem 1/2,3 cala, osadzona na dwuosiowym mechanicznym gimbalu, pozwoli nam na nagrywanie filmów wideo w rozdzielczości Full HD (30 kl./s) oraz wykonywanie zdjęć w rozdzielczości 12 Mpix.

Maksymalny zasięg dronu to 2 km. Na jednym ładowaniu spędzimy w powietrzu nawet 16 min, ale trzeba pamiętać, że jeśli będziemy chcieli rozwinąć maksymalną prędkość, wynoszącą aż 50 km/h, to musimy się liczyć z tym, że czas lotu może drastycznie się skrócić. Spark jest dronem niezwykle łatwym w kontrolowaniu, z myślą o tym producent przygotował cztery inteligentne tryby lotu: QuickShot, Tapfly, ActiveTrack oraz Gesture. Ten ostatni jest najbardziej intrygujący, bowiem umożliwi on sterowanie dronem za pomocą gestów. Spark będzie reagować na komendy gestami do 3 m, wystarczy odpowiednio ułożyć dłonie, aby dron wykonał nam idealne selfie z powietrza, co więcej również za pomocą gestów możemy nakazać Sparkowi lądowanie bądź start.
DJI zadbało również, aby sprzęt został wyposażony w: system wykrywania przeszkód, VPS (Visual Positioning System) oraz GPS i GLONASS.

 

Niestety, Spark jest na razie dostępny wyłącznie na oficjalnej stronie producenta, a jego cena to 599 euro (ok. 2 520 zł).

Manta Sky Apache


Manta – popularny polski producent, przygotował dla nas dron Sky Apache, który jest najbardziej zaawansowanym technicznie tego typu pojazdem w ofercie producenta. Sky Apache waży zaledwie 123 g, a jego rozmiary to 40 x 40 x 10 cm. Akumulator o pojemności 700 mAh pozwoli na 10–15 min nieprzerwanego lotu. Jak zapewnia producent, akumulator naładujemy do pełna w ok. 45–60 min.

Na uwagę zasługuje dodany do zestawu kontroler z monitorem, który w połączeniu z wbudowaną w Sky Apache kamerą umożliwia przesyłanie na żywo podglądu z dronu na kontroler, a także nagrywanie go na karcie microSD. Zasięg kontrolera wynosi maksymalnie 150 m. Producent zadbał również o stabilizator, funkcję ułatwiającą powrót i lądowanie dronu, dodatkowe oświetlenie LED oraz możliwość wykonywania akrobacji 360°.

Za kupnem Manta Sky Apache przemawia również jego cena, która wynosi niecałe 500 zł.

Xiaomi Mi Drone


Na naszej liście nie mogło zabraknąć pierwszego dronu chińskiego producenta Xiaomi. Nie da się ukryć, że pod względem designu, jak również niektórych rozwiązań Mi Drone blisko do modeli DJI Phantom. Choć oczywiście nie jest to niczym złym, w końcu jak się na kimś wzorować, to tylko na najlepszych.
Dron waży 1367 g, a ok. 2/3 jego wagi to wymienny akumulator o pojemności 5 700 mAh umiejscowiony w centralnej części kwadrokoptera. Bateria pozwoli na ok. 27 min lotu na jednym ładowaniu.

Na szczególną uwagę w Xiaomi Mi Drone zasługuje kamera z matrycą Sony 12,4 Mpix, która została umieszczona na trójosiowym gimbalu i umożliwia nagrywanie wideo w rozdzielczości 4K i 30 klatkach na sekundę (lub Full HD i 60 klatkach na sekundę). Kamera została osadzona w kulistej obudowie, co pozwala jej na płynny obrót w dowolnym kierunku. Kąt widzenia obiektywu to 104° (Full HD) lub 94° (4K). Co ciekawe, dron Xiaomi cały czas kontroluje stan rozładowania baterii oraz odległość od miejsca startu. Jeśli uzna, że baterii może nie wystarczyć na bezpieczny powrót, to może automatycznie wdrożyć procedurę powrotu.

W zestawie Mi Drone znajduje się kontroler, który wyglądem przypomina klasyczny pad do konsoli. Producent zdecydował się uprościć kontroler tak, aby nawet początkujący piloci nie mieli problemu z korzystaniem z Mi Drone. Wśród dodatkowych funkcji znajdziemy m.in. przycisk automatycznego startu i lądowania czy automatyczny powrót do miejsca startu. Kontroler pozwoli nam też na podłączenie smartfonu i wykorzystanie go jako ekranu. Obraz z kamery jest przesyłany w czasie rzeczywistym, a maksymalny zasięg wizji na żywo to 2 km.

Xiaomi Mi Drone, z kamerą Full HD, to na polskim rynku wydatek ok. 2 500–2 600 zł.

GoPro Karma


Niewątpliwymi atutami GoPro Karma są jego kompaktowa konstrukcja (303 x 411 x 117 mm), składane podwozie, co czyni dron niezwykle łatwym w transporcie, oraz system Karma. W skład systemu wchodzą: stabilizator oraz specjalne szelki, które niemal całkowicie niwelują drgania podczas nagrywania filmów czy robienia zdjęć. GoPro Karma na jednym ładowaniu pozwoli na 20 min lotu, a czas ładowania baterii to ok. 60 min. Dron może osiągnąć prędkość 15 m/s, a jego maksymalny zasięg to aż 3 000 m. W zestawie z wielowirnikowcem znajdziemy również kontroler lotu z wbudowanym dotykowym ekranem.
Warto też wspomnieć o aplikacji GoPro Passenger, która umożliwi dodatkowej osobie śledzenie lotu na swoim smartfonie, a nawet operowanie kamerą w zastępstwie pilota.

Niestety, podstawowy model (bez kamery) to koszt ok. 4 500 zł, wersja z kamerką GoPro Hero 5 Black to już wydatek ok. 6 200 zł. Dron jest kompatybilny również z kamerą GoPro Hero 4.

Prolink Air Premium S2


Prolink Air Premium S2 to kwadrokopter przeznaczony dla mniej wymagających bądź początkujących pilotów dronów. Niewielkie rozmiary (400 x 400 x 64 mm) pozwolą na łatwy transport dronu. Sześcioosiowy żyroskop zadba, aby podczas lotu Air Premium S2 był zwinny i stabilny. Z kolei wytrzymała konstrukcja powinna zminimalizować straty po upadkach i zderzeniach. Kwadrokopter wyposażono w baterię o pojemności 650 mAh, która zapewni nam ok. 10 min nieprzerwanego lotu. Do kontroli dronu Prolink Air Premium wykorzystamy pilot zdalnego sterowania, który znajduje się w zestawie. Maksymalny zasięg lotu wynosi 100 m.

Prolink Air Premium S2 nie ma wbudowanej kamerki, ale jest to całkiem zrozumiałe, jeśli weźmiemy pod uwagę cenę dronu, która wynosi ok. 260–300 zł.

AEE Toruk AP10


AEE Toruk AP10 to czterowirnikowy dron wyposażony w kamerę 16 Mpix umożliwiającą nagrywanie wideo w jakości Full HD przy 60 klatkach na sekundę. Na jednym ładowaniu AEE Toruk AP 10 pozwoli nam na 20 min zabawy. Dron rozpędzimy do prędkości 20 m/s, a przy wykorzystaniu aparatury sterującej znajdującej się w zestawie maksymalny zasięg lotu wynosi 500 m, natomiast maksymalna wysokość – 300 m. Niestety, kontroler nie ma wbudowanego ekranu, na szczęście nic nie stoi na przeszkodzie, aby do przesyłania obrazu na żywo wykorzystać smartfon czy tablet (po wcześniejszym sparowaniu i zainstalowaniu aplikacji AEE).

Toruk AP10 ma również wbudowany kompas, GPS, wysokościomierz oraz akcelerometr. Warto również wspomnieć o funkcji automatycznego lotu, która pozwala na utrzymanie bardzo stabilnej, tej samej pozycji w powietrzu, a my wówczas możemy się skupić na filmowaniu. W razie utraty łączności bądź na żądanie operatora dron może automatycznie powrócić do miejsca startu. Wielokolorowe oświetlenie LED ułatwia lokalizację AP 10 przy gorszej widoczności.

Dron AEE Toruk AP10 to wydatek ok. 1 800–1 900 zł.

Overmax X-Bee 7.2


Overmax X-Bee 7.2 to najnowsza i najbogatsza odsłona popularnego kwadrokopteru X-Bee firmy Overmax. Jednym z największych atutów X-Bee 7.2 jest funkcja FPV. Pilot zdalnego sterowania z wbudowanym ekranem pozwala na bieżąco śledzić obraz z kamery. Gdy jesteśmy już w kamerze, to ta zamontowana w X-Bee pozwala na nagrywanie filmów w jakości HD przy 30 klatkach na sekundę, podczas gdy specjalny gimbal niweluje drgania podczas nagrywania wideo. Na uwagę zasługuje fakt, że producent w zestawie z dronem umieścił dwie baterie. Każda z nich powinna wystarczyć na ok. 10 min lotu, co jak łatwo policzyć, w sumie da nam nawet 20 min zabawy. Zasięg lotu wynosi 200 m, a na otwartej przestrzeni – nawet 400.

Warto również wspomnieć o wielu funkcjach, które ułatwiają sterowaniem dronem. X-Bee wyposażono w funkcję stabilizacji lotu – automatycznie utrzymuje wysokość lotu oraz funkcję automatycznego powrotu, po której aktywacji dron wraca do miejsca startu. Overmax zadbał, aby dron miał również oświetlenie LED, co ułatwi lokalizację pojazdu, nawet w ciemnościach. X-Bee 7.2 to ciekawa, a co równie ważne, niedroga konstrukcja.

Dron możemy nabyć za ok. 700–750 zł.

DJI Phantom 4 Advanced


Phantom 4 Advanced to kolejny dron marki DJI na naszej liście. W tym wypadku mam do czynienia z profesjonalnym i kosztownym sprzętem przeznaczonym dla zaawansowanych operatorów. DJI Phantom 4 Advanced może rozwinąć prędkość do 72 km/h, a jedno ładowanie wystarczy mu nawet na 30 min nieprzerwanego lotu. Wykorzystanie stopów tytanu i magnezu pozwoliło na zwiększenie sztywności konstrukcji i redukcję wagi (1 388 g).

Dron wyposażono w: system autonomicznego lotu, wykorzystujący pięć czujników optycznych, GPS, GLONASS, ultradźwiękowy dalmierz, a także podwójny system czujników z przodu, co pozwala na zlokalizowanie i ominięcie przeszkód. Do kontroli Phantomu wykorzystamy aparaturę sterującą z wbudowanym 5,5-calowym ekranem Full HD, dzięki której maksymalny zasięg lotu wynosi do 7 000 m. Kamera DJI Phantom 4 Advanced została wyposażona w sensor CMOS 20 Mpix, który umożliwia nagrywanie wideo w jakości 4K, przy 60 klatkach na sekundę, oraz robienie seryjnych zdjęć do 14 klatek na sekundę.

Phantom 4 Advanced należy do kosztownych urządzeń i, aby stać się jego posiadaczem, trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 6 700 zł.

Xiro Xplorer G


Xplorer G to wysokiej jakości kwadrokopter wyposażony w trójosiowy gimbal dedykowany pod kamerę GoPro Hero (kamera nie znajduje się w zestawie z dronem). Dron rozpędzimy do 8 m/s. Bateria o pojemności 5 200 mAh powinna nam zapewnić 25 min lotu na jednym ładowaniu. Dron wyposażono w: kompas, żyroskop, akcelerometr oraz GPS. Do sterowania pojazdem wykorzystamy kontroler z wbudowanym uchwytem na smartfon (do 5,5-cala). Kontroler w połączeniu ze smartfonem umożliwi śledzenie na żywo obrazu przesyłanego z kamery w dronie. Oprócz tego na bieżąco możemy śledzić dane z lotu, np. stan baterii, wysokość, GPS czy temperaturę. Maksymalny zasięg lotu wynosi 500 m. Na uwagę zasługują również funkcja automatycznego powrotu do miejsca startu, tryb lotu dla początkujących czy składane podwozie dronu.

Xiro Xplorer G kosztuje ok. 2 700 zł. Na rynku oprócz Xplorera G możecie również spotkać model Xplorer V, który został wyposażony w trójosiowy gimbal i kamerę 14 Mpix, z wideo Full HD.

Syma X5UC


Choć Syma X5UC to budżetowa konstrukcja, to może się pochwalić wieloma ciekawymi funkcjami i rozwiązaniami, których próżno szukać w modelach konkurencji w tym przedziale cenowym. Model X5UC został skonstruowany tak, aby latanie nim było łatwe i intuicyjne, a zawdzięczamy to m.in.: sześcioosiowemu żyroskopowi, inteligentnej orientacji lotu oraz trybowi zawisu, który pozwala na utrzymanie stałej wysokości, bez dodatkowej kontroli. Jest także system automatycznego lądowania i startu. W obsłudze dronu pomoże również dołączony do zestawu kontroler, który zapewni do 70 m zasięgu lotu.
Syma X5UC ma również wbudowaną kamerkę 1 Mpix umożliwiającą nagrywanie wideo w rozdzielczości 1 280 x 720 pikseli przy 15 klatkach na sekundę. Wbudowany akumulator zapewni do 7 min nieprzerwanego lotu. Producent zadbał również o osłony na śmigła oraz oświetlenie LED.

Syma X5UC nie obciąży naszego budżetu, właścicielami tego kwadrokopteru możemy się stać za już ok. 250 zł.

Sphero Star Wars BB-8 Battle-Worn


Sphero Star Wars BB-8 to wyjątkowy gość na naszej liście i choć znacznie różni się od zaprezentowanych urządzeń, to w pełni zasługuje na to, aby się tu znaleźć. Dlaczego? Bo to BB-8, czyli wierna kopia małego robota, który w siódmej części Gwiezdnych wojen zastępuje wysłużonego R2-D2. Sphero Star Wars BB-8 Battle-Worn to druga generacja robocika, która zadebiutowała w okolicach premiery filmu Łotr 1.

Co oferuje nam BB-8? Solidną konstrukcję wykonaną z poliwęglanu, odporną na uderzenia i wodę, 30 min zabawy na jednym ładowaniu, prędkość jazdy do 2 m/s, maksymalny zasięg wynoszący 60 m oraz możliwość sterowania smartfonem, komendami głosowymi i gestami. W pudełku z BB-8 Battle-Worn znajdziemy również opaskę Force Band, która nie tylko rewelacyjnie wygląda, ale pozwoli na rozszerzenie możliwości robocika. Opaska została wyposażona w głośnik, silnik wibracyjny oraz zestaw czujników. To właśnie dzięki tym ostatnim mamy możliwość kontrolowania BB-8 za pomocą gestów. Opaska może działać samodzielnie i wówczas możemy ją wykorzystać do minigier w specjalnie przygotowanej aplikacji i np. możemy doskonalić techniki walki mieczem świetlnym!

Cena Sphero Star Wars BB-8 Battle-Worn do najniższych nie należy i wynosi ok. 800–850 zł.

Maciej Persona

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane

Woodpecker Q7 szansa na powrót do biznesu

Opublikowane przez - 16 czerwca 2020 0
Wielu przedsiębiorców stanęło przed nowym wyzwaniem… Jak przygotować swoją firmę do nowego reżimu sanitarnego spowodowanego przez koronawirusa? Rozwiązanie zaproponowała firma…