Drony – Latają, skaczą, filmują…

261 0

parrot-bebop-drone-new-01
Aż trudno uwierzyć, że te pojawiające w filmach i grach komputerowych bezzałogowe statki powietrzne stały się już dostępne dla każdego z nas. Drony kojarzą się głównie z wykorzystaniem w celach wojskowych, do zwiadów i rozpoznania terenu, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby samemu się zaopatrzyć w podobny sprzęt.

Oczywiście raczej trudno liczyć na tak zaawansowane modele dronów jak te, z których korzysta armia amerykańska, jednak należy też założyć, że nikt z nas nie ma aż takich potrzeb. Możemy za to stać się posiadaczami zdalnie sterowanego urządzenia, które zapewni nie tylko na wyśmienitą zabawę, ale również (a w zasadzie przede wszystkim) pozwoli na dokumentowanie tego, co zarejestrowała kamera dronu podczas lotu.

        Wydawać by się mogło, że drony to jednak „zabawka” tylko dla zamożnych pasjonatów nowoczesnych technologii, jak się jednak okazuje, rynek ten błyskawicznie się rozwija i oprócz bardzo drogiego profesjonalnego sprzętu znajdziemy tu coś dla każdego i na każdą kieszeń.

Od czego zacząć?

Podstawowe pytanie, jakie musimy sobie zadać przed zakupem dronu, to: dla kogo ma on być przeznaczony i do czego ma służyć. Jeżeli użytkownik dopiero rozpoczyna swoją przygodę z tego typu urządzeniami i liczy się dla niego przede wszystkim zabawa, to warto zainwestować w mniej kosztowny sprzęt. Na rynku znajdziemy modele nawet dla najmłodszych użytkowników zainteresowanych dronami, są też pełnowymiarowe modele dostępne za mniej niż 1 tys. zł.

            Bardziej zaawansowani – i zasobni – użytkownicy mogą sięgnąć po droższe modele, za kilka tysięcy złotych. A na najbardziej wymagających czekają drony po kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, choć są to już urządzenia do profesjonalnego wykorzystania.

            Oczywiście cena to nie wszystko. Drony różnią się też konstrukcją i sposobem poruszania. Do najpopularniejszych należą kwadrokoptery kierowane głównie do hobbystów i początkujących użytkowników, jednak również tutaj można znaleźć modele wysokiej klasy. Z kolei heksakoptery to zdalnie sterowane sześciowirnikowce, które są dostępne znacznie rzadziej niż kwadrokoptery, są od nich (najczęściej) znacznie droższe, a zostały stworzone z myślą o bardziej profesjonalnym wykorzystaniu. Oktokoptery to jedne z najbardziej zaawansowanych dostępnych na rynku dronów, a ich ceny zaczynają się najczęściej od kilkunastu tysięcy złotych.

            Drony nie tylko latają – osobną kategorią są zdalnie sterowane pojazdy poruszające się po ziemi albo… tuż nad nią, jak skaczący Parrot Jumping Sumo.

            Warto wspomnieć jeszcze choćby o dronach dla zwolenników rywalizacji, czyli o dronach wyścigowych, które również w naszym kraju zdobywają coraz większą popularność, co może potwierdzać fakt, że w dniu 18 kwietnia w Bielsku-Białej odbyły się pierwsze w Polsce oficjalne wyścigi dronów.

            Jak widać, wybór dronu nie należy do najprostszych, dlatego sporządziliśmy listę, która może pomóc w wyborze albo przynajmniej zainspirować do dalszych poszukiwań wymarzonego dronu.

Xblitz Ufo 40

Dron_Xblitz_UFO_Quadrocopter_40cm

Jak już wspomniałem, do najpopularniejszych na rynku należą kwadrokoptery i od nich zaczniemy. Na początek zaskakująco niedrogi Xblitz Ufo 40. Ten niewielki dron (wymiary: 330 x 330 x 60 mm) idealnie nadaje się dla początkujących użytkowników. Po wyjęciu dronu z pudełka otrzymujemy gotowy do lotu kwadrokopter z wbudowaną kamerą, w zestawie znajdziemy również kartę microSD o pojemności 2 GB, akumulator litowo-jonowy oraz zasilacz i pilot. Xblitz Ufo 40 może bezproblemowo poruszać się do przodu, do tyłu, wznosząco, opadająco i na boki, możemy nim także wykonać manewr obrotu o 360°. Zasięg radiowy to maksymalnie 100 m, a czas jednorazowej zabawy z dronem to maksymalnie 12 min. Z kolei czas ładowania akumulatora wynosi ok. 100 min. Xblitz Ufo 40 zwróci na siebie uwagę również ceną, można go bowiem nabyć już za 350 zł.

AR.Drone 2.0 Parrot Power Edition

AR. Drone 2.0 Parrot mniejsze

Kolejnym kwadrokopterem w naszym zestawie jest AR.Drone 2.0 Parrot Power Edition. Pierwsze, co wyróżnia ten model na tle innych, to brak kontrolera w zestawie, ten bowiem może być zastąpiony przez nasz smartfon lub tablet, który połączy się z AR.Drone 2.0 za pomocą Wi-Fi. AR.Drone 2.0 to przede wszystkim niezwykle solidna konstrukcja, odporna nawet na największe wyzwania. Pianka tłumiąca drgania silnika, korpus z elastycznego polipropylenu (EPP) czy rurki z włókna węglowego zapewnią długą żywotność urządzenia, nawet przy najbardziej karkołomnych wojażach. Oczywiście przy wysokiej klasie tego typu sprzętu należy się spodziewać czegoś więcej niż tylko ciekawego sterowania i solidnej konstrukcji.

AR.Drone 2.0 broni się jednak na niemal każdym polu. Jest wyposażony w kamerkę HD (720p, 30 FPS) wyświetlającą obraz bezpośrednio na smartfonie czy tablecie. Przesyłany na żywo obraz można zapisać bezpośrednio na urządzeniu kontrolnym. W pudełku  AR.Drone 2.0 Parrot Power Edition znajdziemy (oprócz samego dronu) trzy dodatkowe zestawy śmigieł (w różnych kolorach), ładowarkę oraz, co najważniejsze w Power Edition, drugi akumulator o pojemności 1 500 mAh. Każdy akumulator powinien zapewnić do 18 min nieprzerwanego lotu, co jak łatwo policzyć, w sumie zapewni 36 min bezstresowej zabawy z AR.Drone 2.0.

Dzięki specjalnej aplikacji AR.FreeFlight 2.0 można rozszerzyć swoje doznania płynące z zabawy z AR.Drone 2.0. Program AR.FreeFlight 2.0 uczy lepiej kontrolować dron (kilka trybów sterowania), pozwala też błyskawicznie zapisać i udostępnić nagrania w sieci.

       Jeśli chcecie się stać posiadaczami AR.Drone 2.0 Parrot Power Edition, to musicie się jednak liczyć z wydatkiem co najmniej 1 500 zł.

MiniQuadrocopter GALAXY VISITOR 6

MiniQuadrocopter GALAXY VISITOR 6

Czy drony to zawsze duży wydatek? Jak pokazuje MiniQuadrocopter GALAXY VISITOR 6 – niekoniecznie. Ten zdalnie sterowany niewielki dron (wymiary 198 x 198 x 55 mm) został wyposażony w kamerkę HD pracującą w dwóch trybach: Video – umożliwiający nagrywanie obrazu w rozdzielczości 1 280 x 720 – oraz Foto – umożliwiający robienie zdjęć w formacie JPS w rozdzielczości 1 280 x 720. Ponadto kamerka, dzięki łączności Wi-Fi, może bezpośrednio przesyłać obraz na nasz smartfon czy tablet. Sterowanie MiniQuadrocopter GALAXY VISITOR 6 jest niezwykle intuicyjne, a ponadto model ten może wykonywać obrót o 360°, co z całą pewnością zapewni dodatkową frajdę podczas zabawy z urządzeniem. W pudełku z dronem i kamerką znajdziemy jeszcze kartę microSD 2 GB, akumulator (700 mAh), nadajnik (kontroler), ładowarkę oraz komplet zapasowych śmigieł. MiniQuadrocopter GALAXY VISITOR 6 to niezwykle ciekawa oferta dla tych nieco mniej majętnych fanów podniebnych lotów. Za ok. 600 zł ten ciekawy model może wejść w nasze posiadanie.

Blade 180 QX HD

Blade 180 QX HD

Kolejnym ciekawym modelem jest 180 QX HD firmy Blade. To niewielki model (wymiary: 292 x 292 x76 mm) z dołączoną kamerką. 180 QX HD ma stabilizację AS3X i wykorzystuje technologię SAFE. Dron firmy Blade ma również dwa tryby lotu Stability i Agility. Pierwszy z nich jest skierowany dla mniej doświadczonych pilotów, zapewnia większą stabilizację podczas lotu, jak również ułatwia kontrolowanie niemal wszystkich ruchów dronu. Tryb Agility ma wyłączone wszystkie funkcje ochronne i pomocnicze, a pilot ma pełną swobodę kontroli, tryb ten jest skierowany do bardziej doświadczonych pilotów. Kamerka, w którą został wyposażony 180 QX HD, to E-Flite EFC-721 mogąca nagrywać obraz w jakości HD 720p, obsługująca karty pamięci microSD o pojemności do 32 GB. W pudełku – oprócz dronu i kamerki – znajdziemy ładowarkę, zestaw zapasowych śmigieł i nadajnik (kontroler). Niestety, producent nie zdecydował się na dołączenie nawet najmniejszej karty microSD. Czas lotu 180 QX HD to ok.  5–10 min, a więc dość krótki. Cena dronu firmy Blade to ok. 800 zł.

ACME Zoopa Q Evo 550

ACME Zoopa Q Evo 550

W portfolio niemieckiej firmy ACME znajdziemy bardzo ciekawy dron Zoopa Q Evo 550. Ten niewielkich rozmiarów kwadrokopter (290 x 290 x 200 mm) charakteryzuje się solidnym wykonaniem i ciekawym designem. Maksymalny czas lotu Zoopa Q Evo 550 to ok. 15 min (w zależności od stylu pilotowania), a zasięg – do 1 000 m. Niemieccy inżynierowie wyposażyli swój dron w moduł nawigacji satelitarnej GPS, kompas oraz inteligentne systemy wspomagania lotu (jak np. wirtualne sieci bezpieczeństwa), ograniczenie odległości i automatyczny powrót do domu. Ponadto dla mniej doświadczonych pilotów stworzono funkcję automatycznego lądowania. W pudełku z dronem i aparaturą sterującą znajdziemy standardowy zestaw dodatków, jak: ładowarki,  przewody i baterie.

       W zestawie z modelem Zoopa Q Evo 550, niestety, nie ma kamerki, tę należy dokupić oddzielnie. Na korzyść produktu firmy ACME przemawia również cena, bowiem za  ten solidny kwadrokopter przyjdzie nam zapłacić ok. 1 600 zł.

Overmax X-Bee 4.1

Overmax_x_-beedrone41

W gronie producentów latających dronów znalazła się także polska firma Overmax.  Najnowszym i najciekawszym modelem w jej ofercie jest X-Bee Drone 4.1. To efektownie wyglądający kwadrokopter o średnicy 60 cm, z wirnikami chronionymi przez lekkie, ale solidne osłony z pianki. Stabilny lot gwarantuje sześcioosiowy żyroskop, maksymalny zasięg to 200 m. Producent stworzył X-Bee 4.1 dla tych, którzy dronów używają przede wszystkim do widowiskowych akrobacji – pikowania, obrotów wokół własnej osi czy beczek. X-Bee 4.1 jest zasilany przez akumulator 900 mAh, pozwalający na ok. 10 min lotu. Czas ładowania to jedna godzina. Sterowanie odbywa się za pomocą pilota z wygodnymi, analogowymi gałkami.

            Dron X-Bee 4.1 jest dostępny w kilku wersjach. Podstawowa kosztuje zaledwie 439 zł. Zwiększając budżet o 200 zł, można się pokusić o najlepiej wyposażony wariant z kamerą 2 Mpix, kartą pamięci, dodatkowym akumulatorem oraz 12 śmigłami. Jest też wersja pośrednia, z mniejszą liczbą śmigieł i bez dodatkowego akumulatora, dostępna za 539 zł.

Drony dla najbardziej wymagających

Przedstawiliśmy modele przeznaczone głównie dla początkujących użytkowników dopiero wchodzących w świat dronów. Jednak na rynku jest całkiem spory wybór urządzeń skierowanych do tych najbardziej doświadczonych i zamożnych. Warto też podkreślić, że nie wszystkie modele dronów możemy kupić w wersji RTF (ang. ready-to-fly), czyli gotowych do lotu od razu po wyjęciu z pudełka. Indywidualne dobieranie komponentów i składanie ich to ważna część „świata dronów”, modele ARF (ang. almost ready to fly) to właśnie drony skierowane do zaawansowanych hobbystów, modelarzy i pilotów dronów.

Yuneec Typhoon Q500+

Yuneec Typhoon Q500+

Typhoon Q500+ firmy Yuneec to kwadrokopter wysokiej klasy, a pierwsze, co go wyróżnia, to znakomity design: futurystyczna stylizacja oraz połączenie czerni i bieli wyglądają imponująco. Rozmiary Typhoona Q500+ to 420 x 420 x 240 mm, przy pełnym osprzęcie (kamera plus bateria) dron waży ok. 1,7 kg. Typhoon Q500+ zapewni aż do 25 min lotu, maksymalna wysokość lotu to ok. 120 m. Oczywiście w tak zaawansowanym sprzęcie nie mogło zabraknąć specjalnych trybów lotu, jak: tryb SMART (tryb, w którym kwadrokopter reaguje na ruchy kontrolera względem operatora, a nie własnego przodu), ANGLE (tryb dla bardziej doświadczonych pilotów, pozwala na mocniejsze wychylenia kwadrokoptera podczas manewrów) oraz HOME (po uruchomieniu przełącznika na aparaturze dron wróci do punktu startu i wyląduje w promieniu kilku metrów od operatora).

Sam dron to jednak nie wszystko, aparatura sterująca to ST10+ Personal Ground Station, która zapewni zasięg do 400 m (oczywiście w zależności od warunków), bazująca na systemie Android i wyposażona w dotykowy panel o przekątnej 5,5”. „Okiem” Typhoona Q500+ jest kamera CGO2-GB+, która pozwala na nagrywanie filmów w jakości Full HD (1080p, 48, 50 lub 60 FPS), a także robienie zdjęć w rozdzielczości 16 Mpix. Kamerka ma również wbudowany mikrofon, który można włączać lub wyłączać z poziomu aplikacji, ponadto obsługuje karty microSDHC/XC do 128 GB.

W zestawie, obok wyżej wymienionych elementów, znajdziemy: ładowarki, dwa zestawy zapasowych śmigieł, przejściówki, osłonę przeciwsłoneczną wyświetlacza czy kartę microSD o pojemności 8 GB. Wszystko to zapakujemy do walizki transportowej wykonanej z aluminium. Wydatek, jaki wiąże się z zakupem Typhoona Q500+, to ok. 5 400 zł.

DJI Phantom 1.1.1

DJI Phantom 1.1.1

Firma DJI może się pochwalić bogatą linią dronów. Jednym z nich jest kwadrokopter Phantom w wersji 1.1.1. Jest to wersja RTF, a więc praktycznie od razu po wyjęciu z pudełka możemy rozpocząć zabawę. Konstrukcja DJI Phantom 1.1.1 została tak przemyślana, aby nauka pilotażu trwała jak najkrócej. Podstawowe cele, jakie przyświecały konstruktorom, to łatwość pilotażu, stabilność i płynność podczas lotu. Dron wyróżnia się wbudowanym najnowszym systemem autopilota Naza-M V2 + GPS. System ten zapewnia nie tylko bardziej stabilny i niezawodny lot, ale pozwoli również na automatyczny powrót kwadrokoptera w miejsce startu w wypadku, np. utraty sygnału. Kontroler z zestawu ma zasięg do 1 000 m, ma także zaprogramowane liczne tryby lotu pozwalające dopasować maszynę do swoich preferencji oraz umiejętności. Długość lotu Phantoma w wersji 1.1.1 to ok. 10–15 min. Dron ten, niestety, nie ma w zestawie żadnej kamerki, tę trzeba kupić oddzielnie. W pudełku z urządzeniem oprócz standardowych dodatków znajdziemy za to mocowanie kamery GoPro. Quadrocopter DJI Phantom w wersji 1.1.1 to koszt ok. 1 800 zł.

DJI Inspire 1

DJI Inspire 1

Bardzo ciekawym modelem DJI jest Inspire 1, dron dla najbardziej wymagających użytkowników. Inspire 1 może się pochwalić futurystycznym, przykuwającym oko wyglądem, przy zachowaniu klasycznej i eleganckiej stylizacji. Jego wymiary to 438 x 451 x 301 mm. Inspire 1 ma ramiona z włókna węglowego, które można złożyć (podnieść) podczas lotu. Czas zabawy za pomocą tego modelu wynosi maksymalnie 18 min. Technologia Lightbridge, w którą został wyposażony dron, pozwala na żywo śledzić na ekranie smartfonu lub tabletu to, co rejestruje kamera w odległości do 2 km.

Pomimo że Inspire 1 jest skierowany do bardziej doświadczonych użytkowników, inżynierowie firmy DJI pamiętają też o mniej uzdolnionych pilotach i takie manewry jak start czy lądowanie dron może wykonać automatycznie, a wszystko to za pomocą jednego przycisku.

Kamera, w którą został wyposażony DJI Inspire 1, pozwali na nagrywanie w jakości 4K (30 FPS), co powinno zadowolić wszystkich fanów podniebnych fotografii. W zestawie znajdziemy jeszcze aparaturę sterującą, dwa komplety zapasowych śmigieł oraz kartę SD 16 GB, a wszystko to można przewozić w specjalnej walizce. Inspire 1 to wysoka jakość i elegancja, jednak przyjdzie nam za nią słono zapłacić, bowiem aby stać się posiadaczem tego dronu firmy DJI, trzeba się liczyć z wydatkiem ok. 13 tys. zł.

3DR X8+

3DR X8+

Dron X8+ firmy 3DR to zaawansowany oktokopter przeznaczony głównie do profesjonalnego użytku. Po wyjęciu z pudełka urządzenie jest niemal gotowe do lotu.  Ta potężna maszyna została wyposażona w najnowocześniejsze zdobycze technologii. Zaawansowany autopilot Pixhawk, precyzyjna nawigacja GPS, technologia sensorów autorstwa ST Microelectronics oraz system operacyjny NuttX zapewniają dobre osiągi, wszechstronność i niezawodność w czasie lotu. W razie problemów możemy skorzystać z automatycznego lądowania. X8+ od 3DR jest w stanie latać przez 12–15 min (w zależności od warunków i stylu latania). Co warto podkreślić – dronem możemy sterować nie tylko za pomocą aparatury sterującej, ale także komputerem klasy PC lub Mac czy urządzeniami z systemem Android. Aby w pełni wykorzystać potencjał dronu X8+, należy dokupić odpowiednią kamerę.

Firma 3DR wyceniła swój produkt na ok. 9,5 tys. zł, warto jednak w tym wypadku przejrzeć zagraniczne oferty, bowiem może się okazać, że koszt zakupu w przeliczeniu z obcej waluty (nawet z kosztem transportu) będzie dla nas bardziej korzystny.

 

Parrot Bebop

Parrot-Bebop mniejsze

Bebop to najbardziej zaawansowany dron firmy Parrot. Obudowę stworzono z lekkiego, ale wzmocnionego tworzywa ABS z domieszką włókna szklanego. Chroni ona potężny komputer, kontrolowany przez system operacyjny Linux. We wnętrzu znalazł się również router Wi-Fi MIMO z dwiema antenami, które pracują w częstotliwościach 2,4 oraz 5 GHz. Sterowany za pomocą tabletu czy smartfonu Bebop potrafi się oddalić na odległość do 300 m. Gdy jednak w naszych rękach znajdzie się dedykowany kontroler o nazwie Skycontroller, wtedy zasięg Bebopa wzrasta aż do 2 km.

            Bepop wyposażony jest cały arsenał czujników: am trzyosiowy akcelerometr, trzyosiowy magnetometr i żyroskop, stabilizowaną pionowo kamerę, dzięki której dron mierzy prędkość lotu, barometr, a nawet czujnik ultradźwiękowy mierzący wysokość lotu. W specyfikacji znajdziemy także moduły nawigacji GPS oraz GLONASS, dzięki którym dron może  polecieć według wcześniej ustalonej trasy na mapie.

            Na pokładzie tak zaawansowanego drona nie mogło zabraknąć dobrej jakości kamery. Bepop ma kamerę 14 Mpix z obiektywem szerokokątnym typu „rybie oko” o kącie widzenia 180° 1/2.2. Obiektyw składa się z sześciu elementów optycznych. Dzięki temu modułowi możemy rejestrować sekwencje wideo w rozdzielczości Full HD lub wykonywać zdjęcia w rozdzielczości 4 096 x 3 072 pikseli.

            Bateria o pojemności 1 200 mAh pozwala na maksymalnie 22 min lotu drona.

            Cena? Niestety, to spory wydatek blisko 3,5 – 4 tys. zł.

 

Co wybrać?

Jak widać, rynek dronów bardzo szybko i dynamicznie się rozwija, bez względu na to, czy dopiero zaczynamy swoją przygodę z tymi latającymi urządzeniami, czy już mamy jakieś doświadczenie, każdy znajdzie tu coś dla siebie. Zakres cen również pokazuje, że producenci starają się dotrzeć i zainteresować tą tematyką jak najszersze grono potencjalnych nabywców, co dla nas jako odbiorców niesie same korzyści. Drony przestają być już ciekawostką dla geeków, a coraz wyraźniej stają się obowiązującym trendem.

 

 

Maciej Persona

 

 

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *