Dyski, pendrive’y i karty pamięci: wszystko, co może się przydać do archiwizacji danych

Choć podzespoły naszych smartfonów są coraz potężniejsze, to jest jeden element specyfikacji, którego zawsze nam brakuje – przestrzeń na dane użytkownika. Niemal każdy z nas spotkał się z komunikatem oznajmiającym brak wolnego miejsca. Aby temu zaradzić, warto wyposażyć się w dysk przenośny, kartę microSD albo jedno i drugie. Tego typu akcesoria to pozycja obowiązkowa na wakacje, gdy robimy dużo zdjęć i kręcimy filmy za pomocą smartfonów, aparatów cyfrowych czy kamer sportowych.

Na co zwracać uwagę, szukając dla siebie dysku przenośnego lub karty pamięci? Podstawowy czynnik to oczywiście pojemność i tu ograniczenie stanowi jedynie cena urządzenia. Większa liczba gigabajtów oznacza większy wydatek, więc na początek warto się zastanowić, czy używany przez nas dysk ma pełnić funkcję doraźnie wykorzystywanego, pomocniczego banku pamięci na wakacje, czy raczej mobilnego archiwum, na którym są zgrywane i przetrzymywane najciekawsze zdjęcia i filmy. W tym drugim przypadku warto oczywiście zainwestować w większą pamięć.

Poszukując dysku przenośnego, warto skupić się na urządzeniach SSD, które gwarantują nie tylko dużą szybkość, ale też większą odporność na uszkodzenia mechaniczne, a ponadto działają ciszej i pobierają mniej prądu. Dyski talerzowe HDD wciąż jednak są brane pod uwagę przez użytkowników ze względu na niższą cenę w stosunku do pojemności.

Na co zwracać„ uwagę?

Ważny jest też sposób podłączenia do komputera. Z oczywistych względów najlepsze będą nowsze standardy, czyli co najmniej USB 3.0 (USB 3.1 Gen 1), który umożliwia przesyłanie wielu strumieni danych o teoretycznej przepustowości do 625 MB/s (5 Gb/s), choć w praktyce jest to raczej 300 MB/s. Standardem stają się także rozwiązania wykorzystujące złącze USB C, co jednak nie oznacza automatycznie szybszych transferów. Nie mniej ważne czynniki to rodzaj połączeń bezprzewodowych, którymi też można się posłużyć do przesyłania danych (np. Wi-Fi), pojemność baterii, a także dodatkowe funkcje, np. możliwość wykorzystania urządzenia jako routera.

W wypadku karty pamięci najbardziej istotnym parametrem jest jej klasa, która określa szybkość zapisu danych. Ma to szczególnie duże znaczenie podczas rejestrowania wideo w wysokiej rozdzielczości 4K. Zasada jest taka, że do nagrań Full HD będzie odpowiednia karta w standardzie co najmniej klasy U1 (V10), która zapewnia prędkość zapisu co najmniej 10 MB/s. Filmy 4K wymagają już szybszego nośnika, klasy U3 (V30), której minimalna prędkość zapisu to 30 MB/s. Karty SD mają także równoległe oznaczenia standardu UHS. Do zastosowań, o których mowa, należy poszukiwać kart klasy UHS-I, która umożliwia maksymalny transfer z prędkością 104 MB/s, choć często jest to 50 MB/s.

WD My Passport Wireless Pro

WD My Passport Wireless Pro to przenośny dysk o naprawdę dużych możliwościach. Został wyposażony w: czytnik kart pamięci SD 3.0, USB 3.0, moduł Wi-Fi 802.11ac, działający na częstotliwościach 2,4 i 5 GHz, oraz baterię o pojemności 6 400 mAh. Prędkość (zarówno zapisu, jak i odczytu) to ok. 100 MB/s. Dzięki wbudowanemu modułowi Wi-Fi nie tylko możemy szybko i sprawnie przesyłać dane, ale również wykorzystać My Passport Wireless Pro jako hotspot Wi-Fi i udostępniać Internet nawet ośmiu urządzeniom.

Akumulator powinien wystarczyć na 10 godzin ciągłej pracy. Co ciekawe, bateria może działać również jako power bank, nic zatem nie stoi na przeszkodzie, aby podczas korzystania z dysku naładować nasz smartfon czy inne urządzenie.

WD My Passport Wireless Pro jest dostępny na rynku w wersjach o pojemnościach: 1, 2, 3 oraz 4 TB. Za model z 1 TB zapłacimy ok. 710 zł, natomiast wariant 4 TB oznacza wydatek blisko 1 100 zł.

Freecom mSSD Maxx

Jeśli zależy Wam na dużej pojemności i szybkim transferze, to idealnym sprzętem dla Was będzie Freecom mSSD Maxx. Ten przenośny dysk twardy o pojemności 512 GB, z interfejsem USB 3.1 C, jest w stanie osiągnąć szybkość transferu danych na poziomie 700 MB/s (zarówno odczytu, jak i zapisu). Bez problemu działa on z portami USB typu A oraz typu C (producent zapewnia kable niezbędne dla obu łączy).

 

Dysk wyróżnia się stylową, metalową obudową, niewielkimi rozmiarami (91 x 57 i 10 mm) i wagą (72 g), co jest bezapelacyjnym atutem przenośnego dysku.

Niestety, aby stać się posiadaczem Freecom mSSD Maxx, trzeba wydać niemałą kwotę – ok. 1 050 zł.

Verbatim Mediashare Wireless Mini

Zaczęliśmy z wysokiego C, więc teraz pora na nieco prostsze urządzenie. MediaShare Wireless Mini to niewielki, przenośny pendrive ze złączem USB oraz łącznością Wi-Fi, wyposażony we własny akumulator oraz czytnik kart microSD. Po włożeniu karty pamięci w standardzie microSD (o maksymalnej pojemności do 200 GB) pendrive zamienia się w bezprzewodowy dysk, który umożliwi przesyłanie danych zarówno za pomocą USB, jak i Wi-Fi.

 

Verbatim MediaShare pozwala także na przesyłanie danych za pomocą Wi-Fi 802.11b/g/n w częstotliwości 2,4 GHz. Na uwagę zasługuje również fakt, że do urządzenia MediaShare można jednocześnie podłączyć do pięciu urządzeń w celu udostępniania filmów, muzyki, zdjęć i danych. Aby w pełni korzystać z możliwości dysku, jest też potrzebna aplikacja mobilna, którą możemy pobrać bezpłatnie na urządzenia.

Mediashare Wireless Mini nie obciąży też mocno naszego budżetu, jego koszt to ok. 125 zł.

Kingston DataTraveler microDuo

Kingston DataTraveler microDuo to sprzęt idealny dla tych, którzy cenią sobie prostotę, kompaktowy design i łatwość użytkowania. Produkt Kingstona to niewielkich rozmiarów pendrive (2,76 cm x 0,86 cm x 1,65 cm), który pozwoli z łatwością przerzucać dane z komputerów osobistych na smartfony czy tablety i w drugą stronę, a to dzięki obsłudze standardów USB oraz micro USB. Pamięć DataTraveler microDuo pracuje w standardzie USB 2.0 i umożliwi nam wykorzystanie portów micro USB jako portów rozszerzeń, obsługujących do 64 GB dodatkowej pamięci.


Kingston DataTraveler microDuo jest dostępny w rozmiarach: 16, 32 oraz 64 GB. W zależności od wybranego modelu ceny wahają się od 35 zł (16 GB) do 75 zł (64 GB).

Freecom tablet mini SSD

Według zapewnień producenta Freecom tablet mini SSD wytrzyma upadek na twarde podłoże z 4 m, więc może to być dobry wybór na wakacyjną podróż. Urządzenie wyposażono zarówno w wejścia USB (3.0) oraz microUSB, dzięki czemu dysku możemy używać w połączeniu z komputerami PC czy Mac, jak również ze smartfonami czy tabletami działającymi pod kontrolą systemu Android.

Freecom tablet mini SSD może się pochwalić bardzo dobrymi parametrami odczytu i zapisu, które wynoszą kolejno 430 MB/s dla odczytu i 168 MB/s dla zapisu. Pojemność dysku wynosi 128 GB.

 

Producent zadbał również o dedykowane oprogramowanie, które będziemy mogli wykorzystać m.in. do automatycznego wykonywania kopii bezpieczeństwa wybranych plików.

Freecom tablet mini SSD jest obecnie wyceniany na ok. 380 zł.

 

SanDisk Ultra Dual Drive

SanDisk Ultra Dual Drive to niewielka pamięć przenośna o rozmiarach: 1,75 x 3,5 x 0,98 cm, która umożliwi łatwe i szybkie przesyłanie plików pomiędzy smartfonami i tabletami z systemem Android (poprzez microUSB), obsługującymi standard OTG, a komputerami klasy PC i Mac (poprzez USB 3.0). Dzięki wykorzystaniu USB 3.0 jest możliwe kopiowanie plików z prędkością dochodzącą do 150 MB/s. Producent przygotował również o bezpłatną aplikację mobilną SanDisk Memory Zone. Program ułatwia przenoszenie, otwieranie, kopiowanie lub tworzenie kopii zapasowej zdjęć i nagrań na pamięci. SanDisk Ultra Dual Drive jest dostępny w modelach o pojemnościach: 16, 32, 64 oraz 128 GB.

Za najtańszy model (16 GB) przyjdzie nam zapłacić ok. 40 zł, natomiast model ze 128 GB to już wydatek ok. 180 zł.

Transcend JetDrive Go 500G

Największą bolączką użytkowników iPhone’ów lub iPadów jest brak możliwości korzystania z kart pamięci. Jednym z rozwiązań tego problemu jest dwustronny pendrive Transcend JetDrive Go 500G. W solidnej, aluminiowej konstrukcji mieści się 64 GB wolnej przestrzeni na dane. Urządzenie możemy podłączyć do urządzeń Apple z portem Lightning oraz, drugą stroną, do urządzeń z portem USB (JetDrive Go 500G korzysta z USB 3.1). Według producenta prędkość przesyłu danych (odczyt) pendrive’a wynosi 130 MB/s. Łatwą obsługę i połączenie pendrive’a z iPhone’em lub iPadem zapewni bezpłatna, dedykowana aplikacja w języku polskim.

Niestety, Transcend JetDrive Go 500G nie należy do najtańszych urządzeń tego typu na rynku i, aby stać się jego posiadaczem, będziemy musieli uszczuplić nasz portfel o ok. 400–420 zł.

Transcend Smart Reader RDA2

Jeśli jesteście sympatykami fotografii i macie zapełnione karty pamięci, a chcielibyście je przeglądać i udostępniać za pomocą urządzeń Apple, to warto sięgnąć po czytnik kart pamięci Transcend Smart Reader. Niewielka, kwadratowa konstrukcja została wyposażona w krótki kabelek zakończony złączem Lightning oraz gniazda w standardzie microSD i SD. Niestety, producent nie pozwoli nam na korzystanie z dwóch kart równocześnie. Ważne jest też, że do poprawnego działania czytnika jest wymagana instalacja bezpłatnej aplikacji. Aplikacja umożliwi kopiowanie i przenoszenie zdjęć (również do usług w chmurze Google czy Dropbox), tworzenie kopii zapasowych oraz podglądanie zdjęć bezpośrednio z karty.

Za zainwestowaniem w czytnik kart pamięci Transcend Smart Reader RDA2 przemawia również jego cena, bowiem ta wynosi niecałe 200 zł.

Verbatim iStore ‘n’ Go Lightning

Verbatim iStore ‘n’ Go Lightning to praktyczny i kompaktowy pendrive wyposażony w złącze USB w standardzie 3.0 oraz (po przeciwnej stronie urządzenia) złącze Lightning. Za jego pomocą będziemy mogli z łatwością zgrywać pliki np. z komputera na urządzenia marki Apple i na odwrót. Pendrive marki Verbatim zapewni bardzo dobry transfer podczas odczytu plików, wynoszący ok. 72,5 MB/s. Nieco gorzej wypada parametr odpowiedzialny za zapis danych i wynosi on ok. 16,5 MB/s. Czytelna aplikacja (z językiem polskim) pozwala na przeglądanie i zarządzanie danymi, tworzenie kopii zapasowych czy przeglądanie zdjęć na iPhonie bezpośrednio z pendrive’a.

Verbatim iStore ‘n’ Go Lightning jest dostępny w pojemnościach: 16 GB, 32 GB oraz 64 GB, za które zapłacimy odpowiednio: 130, 170 oraz 230 zł. Należy jednak podkreślić, że dostępność modeli z 32 GB i 64 GB na polskim rynku jest mocno ograniczona.

SanDisk iXpand

SanDisk iXpand to urządzenie pod wieloma względami podobne do Verbatim iStore ‘n’ Go, mamy tu zatem do czynienia z wygodnym w użyciu pendrive’em wyposażonym zarówno w złącze Lightning, jak i USB 3.0. SanDisk iXpand może się pochwalić niecodzienną konstrukcją wyposażoną w elastyczny uchwyt (ze złączem Lightning), który ułatwia zamontowanie i korzystanie z pendrive’a. Dzięki zastosowaniu USB 3.0 możemy liczyć na bardzo dobre parametry odczytu i zapisu danych. Producent chwali się również aplikacją mobilną iXpand Drive, która znacznie poszerza możliwości pamięci. Aplikacja umożliwi m.in.: automatyczne tworzenie kopii zapasowych plików, ochronę plików hasłem czy przeglądanie materiałów, w tym filmów oraz zdjęć, bezpośrednio z pendrive’a, bez konieczności przegrywania ich na iPhone’a czy iPada.

SanDisk iXpand jest dostępny na rynku w modelach o pojemności 16 GB (120 zł), 32 GB (200 zł), 64 GB (260 zł) i 128 GB (400 zł).

GoodRAM microSD M3AA

Na naszej liście nie mogło zabraknąć kart SD, które możemy z powodzeniem wykorzystywać w smartfonach, tabletach, aparatach czy laptopach. Karta pamięci typu microSD polskiego producenta GOODRAM M3AA jest zgodna ze standardem UHS-I U3. Na rynku są dostępne modele o pojemnościach 32 GB i 64 GB, które umożliwią nam osiągnięcie prędkości odczytu do 95 MB/s i zapisu do 90 MB/s, oraz model o pojemności 16 GB, z prędkością odczytu 90 MB/s i zapisu 45 MB/s.

Jednak największą zaletą kart GOODRAM M3AA jest ich wytrzymałość. Producent użył do ich stworzenia wysokiej jakości komponentów, co potwierdza również dożywotnia gwarancja. Co więcej, zadbał również o długi cykl życia karty M3AA, która umożliwi nam zapisanie nawet do 12 000 godzin materiału wysokiej jakości, dla pojemności 64 GB, lub 6 000 i 3 000 godzin odpowiednio dla kart o pojemnościach 32 GB i 16 GB.

Ceny kart prezentują się następująco: 64 GB – 150 zł, 32 GB – 85 zł, 16 GB – 49 zł.

GOODRAM microCARD M1A0 A1

Pozostając przy produktach GOODRAM, warto również wspomnieć o jednym z najnowszych produktów w jego portfolio. Jest nim karta dedykowana urządzeniom z systemem Android – GOODRAM microCARD M1A0 A1. Nośnik ten jest dostępny w pojemnościach 16 i 32 GB, zapewniając transfer do 80 MB/s dla odczytu i minimum 20 MB/s dla zapisu (10 MB/s dla wersji 16 GB). Jedną z najciekawszych funkcji jest możliwość sformatowania karty jako pamięci wewnętrznej Androida. Umożliwia ona sformatowanie zewnętrznego nośnika pamięci tak, aby stanowił integralną część wbudowanej pamięci urządzenia poprzez połączenie dwóch obszarów pamięci w jeden. Należy jednak pamiętać, że karta po tej czynności będzie działać już tylko z jednym, wybranym urządzeniem i nie będzie mogła być używana do przenoszenia danych pomiędzy innymi urządzeniami. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby z GOODRAM microCARD M1A0 A1 korzystać jak z każdej innej karty microSD.


Za wersję z 16 GB zapłacimy niecałe 40 zł, natomiast za model z 32 GB – ok. 65 zł.

Samsung Evo microSD

W portfolio Samsunga możemy znaleźć nie tylko smartfony, ale przeznaczone dla nich karty pamięci. Na szczególną uwagę zasługuje linia produktów Evo. Producent zapewnia, że nośniki z tej linii są niezwykle odporne na trudne warunki i mogą wytrzymać nawet do 72 godzin w morskiej wodzie. Niestraszne są im również skrajne temperatury (od -25 do +85°C) oraz promieniowanie (wydzielane np. przez prześwietlające urządzenia rentgenowskie na lotniskach).

Samsung Evo microSD zapewnia maksymalną prędkość odczytu na poziomie 48 MB/s, dzięki czemu, zdaniem producenta, możemy przesłać 360 zdjęć (po 8 MB na zdjęcie) w ciągu minuty.

Karty pamięci Samsung Evo microSD są dostępne o pojemnościach 16 GB, 32 GB, 64 GB oraz 128 GB i przyjdzie nam za nie zapłacić odpowiednio: 35, 60, 100 lub 200 zł. Warto też dodać, że do każdego zestawu jest dołączony adapter SD.

SanDisk Ultra

SanDisk Ultra to popularna i niezawodna karta pamięci ze standardem UHS-I, której po prostu nie mogło zabraknąć na naszej liście. Karta jest odporna na wstrząsy, promienie rentgenowskie, wodę, a także bez problemu może pracować w skrajnych temperaturach. Producent gwarantuje prędkość odczytu do 48 MB/s, a klasa prędkości V10 umożliwia nagrywanie w rozdzielczości Full HD. Na karcie o pojemności 64 GB jest możliwe nagranie nawet 320 min materiałów wideo w jakości Full HD. Warto również sięgnąć po bezpłatną aplikację mobilną SanDisk Memory Zone, która ułatwi zarządzanie danymi.

Kartę SanDisk Ultra możemy nabyć w pojemnościach 16 GB, 32 GB oraz 64 GB. Za model z 16 GB zapłacimy 35 zł, za 32 GB – ok. 50–60 zł, natomiast za 64 GB – już 100 zł.

 

ADATA UC 360 i UC 370

Naszą listę zamykają dwie nowości, a są to ADATA UC 360 i UC 370, czyli pendrive’y 2w1. Oba modele mogą się pochwalić lekką, metalową konstrukcją, która (jak zapewnia producent) sprawia, że urządzenia są całkowicie odporne na działanie wody, kurzu, a także wstrząsy i upadki. ADATA UC360 jest wyposażony w złącza USB-A oraz microUSB, zaś UC370 – w USB-A oraz USB-C. Pendrive’y łączą się przez port USB 3.1, z wykorzystaniem protokołu OTG.

Zarówno UC 360, jak i UC 370 zapewnią prędkość odczytu na poziomie 100 MB/s, natomiast prędkość zapisu – na poziomie 30 MB/s. Zdecydowanym plusem urządzeń jest ich szeroka kompatybilność, bez problemu wykorzystamy je w urządzeniach z systemami Windows, Mac OS, Androidem, a także wieloma innymi platformami, jak konsole czy telewizory Smart TV.

Zarówno UC360, jak i UC370 są dostępne w wersjach o pojemnościach: 16 GB, 32 GB oraz 64 GB. Niestety, ceny poszczególnych urządzeń nie są jeszcze znane.

Maciej Persona

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane

Dzień Dziecka w salonach iSpot

Opublikowane przez - 1 czerwca 2016 0
W tym roku, z okazji Dnia Dziecka, Apple zdecydował się dla naszych milusińskich zorganizować warsztaty edukacyjne w największych iSpot’ach w…