Epson EB-U32: test i recenzja przenośnego projektora

Epson EB-U32 to uniwersalny projektor, który został stworzony do zastosowań w domu i w biurze. Sprawdzi się do oglądania filmów i zdjęć, ale przedstawiona na nim prezentacja podczas spotkania biznesowego również zrobi dobre wrażenie. Dużą zaletą tego modelu jest jego mobilność.

Epson EB-U32 to projektor, który z powodzeniem sprawdzi się jako urządzenie typowo stacjonarne, ale w zastosowaniach mobilnych również doskonale zdaje egzamin. Co prawda waga ponad 2,6 kg i wymiary 297 x 244 x 77 mm nie zapewniają przenośności znanej z projektorów ultramobilnych, ale i korzyści związane z wielkością tego modelu wynagradzają pewne niedogodności.

W zestawie, wraz z projektorem, znajdziemy solidną torbę z paskiem i kieszeniami na kable. Całość można więc łatwo transportować, a na miejscu błyskawicznie rozłożyć, podłączyć i znów złożyć, w sumie więc na mobilność narzekać nie można. Jedynym poważnym ograniczeniem jest konieczność zasilania sieciowego, ponieważ EB-U32 nie ma baterii.

Do ustawienia projektora we właściwej pozycji służą samoczynnie się wysuwająca nóżka w przedniej części oraz dwie podpórki z tyłu, regulowane śrubami. Dzięki temu urządzenie można szybko umieścić we właściwej pozycji i dostosować do warunków pracy.

Porty i połączenia

Epson EB-U32 został wyposażony w komplet złączy, które pozwalają na wygodne połączenie z niemal każdym urządzeniem odtwarzającym obraz. Laptop lub tablet najprościej połączyć za pomocą kabla HDMI – na tylnej ściance są dwa porty tego typu, w tym jeden zgodny ze standardem MHL, co pozwala na współpracę ze smartfonem lub tabletem.

Można też wykorzystać Wi-Fi i w ten sposób wyświetlać treści z komputerów w tej samej sieci LAN, jak również z urządzeń mobilnych. Tu do wyboru otrzymujemy kilka opcji. By połączyć się z komputera PC, trzeba zainstalować program EasyMP Network Projection. Natomiast sprzęt z Androidem lub systemem iOS wykorzystuje do komunikacji z projektorem aplikację Epson iProjection, dostępną w sklepach dla danej platformy. Aplikacja pozwala na szybkie połączenie smartfonu lub tabletu za pomocą kodu QR.

W ustawieniach projektora można wybrać prosty lub zaawansowany tryb konfiguracji sieci. W prostym smartfon lub tablet loguje się do sieci Wi-Fi tworzonej przez projektor. Niestety, w ten sposób jest tracone połączenie z Internetem, co uniemożliwi odtwarzanie treści on-line. By rozwiązać ten problem, należy skorzystać z trybu zaawansowanego. W ustawieniach najpierw trzeba podłączyć EB-U32 do domowej sieci Wi-Fi, by projektor miał dostęp do Internetu. Teraz, logując smartfon do własnej sieci projektora, otrzymamy też dostęp do treści on-line.

Obsługa Wi-Fi wymaga zainstalowania aplikacji Epson iProjection, co w czasach, gdy standardem są rozwiązania typu Miracast trudno uznać za zaletę. Konfiguracja za pomocą tego programu nie jest intuicyjna i zmusza użytkownika do poświęcenia kilku czy nawet kilkunastu minut na ustawienie wszystkiego. Bezpośrednio z aplikacji otrzymujemy dostęp do zdjęć, plików PDF, stron internetowych i obrazu z kamery. Jest też opcja przekazania obrazu z innych aplikacji, ale tu efekt bywa różny. Prawidłowo wyświetla się YouTube, ale głos jest odtwarzany jedynie przez smartfon. Natomiast z Netfliksa aplikacja przekazuje do projektora tylko napisy, zamiast obrazu filmowego widać czarny ekran. Dlatego też do odtwarzania filmów i seriali lepiej wykorzystać połączenie kablowe, natomiast przez Wi-Fi wyświetlać tylko zdjęcia i dokumenty.

Użytkownicy komputerów starszego typu będą mogli skorzystać z gniazda D-Sub. Na tylnej ściance znajdują się także dwa porty USB 2.0 (typu A i B), które umożliwiają podłączanie np. komputera lub pendrive’a albo aparatu cyfrowego i wyświetlanie z niego pokazów slajdów.

Sterowanie

Na obudowie znajduje się panel sterowania, który daje bezpośredni dostęp do najważniejszych funkcji projektora. Intuicyjny układ klawiszy pozwala na pogłośnienie i ściszenie sygnału audio, regulację geometrii obrazu, można tu też wybrać źródło sygnału, a po wejściu do menu uzyskamy pełną kontrolę nad wszystkimi ustawieniami urządzenia.

Ostrość obrazu, jego wielkość i geometrię można też regulować za pomocą wygodnych suwaków nad obiektywem.

Do kompletu jest jeszcze pilot zdalnego sterowania, którym najwygodniej nawiguje się po wszystkich opcjach i ustawieniach projektora.

Jakość obrazu

Za przetwarzanie obrazu w EB-U32 odpowiada opracowana przez Epsona technologia 3LCD. Na czym to polega? Projektor jest wyposażony w trzy panele generujące barwy składowe obrazu RGB, czyli czerwoną, zieloną i niebieską. Panele składają się z milionów kryształów LCD, po jednym dla każdego z pikseli generowanego obrazu. Każdy z tych punktów może niezależnie od innych regulować natężenie przepuszczanego światła, od zera do 100%. Trzy strumienie światła, generowane przez panele LCD, zbiegają się w pryzmacie łączącym kolory w jeden obraz, który następnie jest rzutowany przez soczewki na ekran.

Producent przekonuje, że 3LCD stanowi rewolucyjną odmianę w stosunku do projektorów DLP. Nie wdając się w dalsze szczegóły techniczne, trzeba przyznać, że EB-U32 sprawdzi się doskonale w każdych zastosowaniach – i do prezentacji, i w kinie domowym. Natężenie światła o wielkości 3 200 lumenów i kontrast 15 000 : 1 gwarantują, że obraz będzie widoczny nie tylko w całkowicie ciemnym pomieszczeniu, lecz także w dzień po zasłonięciu okien żaluzjami czy roletami. By się cieszyć obrazem dobrej jakości, nie trzeba też specjalnego ekranu. Projektor doskonale radzi sobie z korekcją kolorów niezależnie od tła. Testowałem urządzenie na niebieskiej, ciemnożółtej oraz zielonej ścianach i w każdym przypadku Epson EB-U32 generował niezłej jakości obraz, który pozwalał cieszyć się filmami i zdjęciami. Na białym ekranie efekt jest wręcz fenomenalny.

Najbardziej wymagający użytkownicy będą być może trochę narzekać na nie do końca satysfakcjonującą głębię czerni, co jest mankamentem projektorów LCD, ale zważywszy na uniwersalny charakter urządzenia, naprawdę trudno uznać to za poważną wadę. Wrażenia z oglądania filmów przypominały to, co zapewnia niezłej klasy telewizor LED.

Obraz projektora ma rozdzielczość WUXGA (1 920 x 1 200) i proporcje 16:10. Przekątna, w zależności od ustawień, mieści się w przedziale od 30 do aż 300 cali. Doskonale sprawdza się regulacja geometrii obrazu – zarówno automatyczna pionowa, jak i ręczna pozioma. Korekcja w każdym przypadku sięga 30°, co daje bardzo dużą swobodę ustawienia projektora. W wypadku urządzenia mobilnego ma to szczególne znaczenie. Nie zawsze jest przecież możliwe takie zaaranżowanie „kina obwoźnego”, by projektor był ustawiony centralnie. Epson EB-U32 radził sobie z tym wręcz doskonale.

Kultura pracy i dźwięk

Zalety projektora wiążą się z jednym poważnym mankamentem – wysoką głośnością wynoszącą 37 dB (A). Epson EB-U32, gdy pracuje z pełną mocą, generuje duży szum, co nieco przeszkadza w sytuacjach, gdy operujemy głównie obrazem – a więc podczas prezentacji w biurze czy pokazu zdjęć. Filmy są już na ten problem narażone w mniejszym stopniu, zwłaszcza gdy podłączymy dobre głośniki.

Projektor ma też tryb ekonomiczny, w którym hałas zmniejsza się do poziomu 28 dB (A). Wiąże się z tym nieco niższy, ale wciąż dobry poziom jasności – 2240 lumenów. Tryb ekonomiczny zapewnia jasność i nasycenie kolorów, które dobrze sprawdzi się w kinie domowym czy podczas prezentacji w ciemnym pomieszczeniu.

Epson EB-U32 jest wyposażony w monofoniczny głośnik 2 W, który zapewnia niezłe nagłośnienie, nawet podczas oglądania filmów w niewielkim gronie, jednak po zwiększeniu natężenia dźwięku do maksimum pojawia się przesterowanie. Warto więc podłączyć do projektora zewnętrzny zestaw głośników.

Mieszko Zagańczyk

WADY

 • Nieco zbyt wysoki poziom hałasu
 • Kłopotliwa konfiguracja i ograniczenia połączenia Wi-Fi

ZALETY

 • Doskonała jakość obrazu
 • Wysoka jasność i niezły kontrast
 • Duża przenośność i łatwość montażu
 • Współpraca z urządzeniami różnego typu

Epson EB-U32

 • Technologia 3LCD
 • Panel LCD 0,67 cala
 • Natężenie światła 3200 lumenów i 2240 lumenów w trybie ekonomicznym
 • Rozdzielczość WUXGA, 1920 x 1200, 16:10
 • Stosunek kontrastu 15.000 : 1
 • Lampa UHE, 200 W, żywotność 5000 h oraz 10 000 h w trybie oszczędnym
 • Korekcja obrazu auto pionowo: ± 30 °
 • Odwzorowanie kolorów do 1,07 mld kolorów
 • High Definition Full HD
 • Współczynnik proporcji obrazu 16:10
 • Przetwarzanie wideo 10 Bit
 • Częstotliwość odświeżania pionowego 2D 192 Hz – 240 Hz
 • Stosunek projekcji 1,38 – 1,68:1
 • Rozmiar projekcji 30 cale – 300 cale
 • Odległość wyświetlania, tryb 1,8 m – 2,17 m ( 60 cal ekran)
 • Głośniki 2 W
 • Funkcja USB wyświetlacza 3 w 1: obraz / mysz / dźwięk
 • Przyłącza USB 2.0 typu A,  USB 2.0 typu B, LAN IEEE 802.11b/g/n
 • Wejście VGA, wejście HDMI (2x), wejście sygnału kompozytowego, MHL, wejście audio typu cinch
 • Zużycie energii 277 W, 207 W (tryb ekonomiczny), 0,26 W (w trybie czuwania)
 • Wymiary 297 x 244 x 77 mm
 • Waga  2,6 kg
 • Cena około 2500 zł

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane

Parrot Zik 3 – Ewolucja ideału

Opublikowane przez - 30 października 2016 0
Doczekaliśmy się trzeciej generacji najbardziej zaawansowanych w świecie słuchawek nagłownych. Chodzi o ziki – słuchawki francuskiego Parrota, za których design…