Test Fritz!Fon M2 – Nowa generacja DECT

MobilityAutor:
Das ergonomische Schnurlostelefon FRITZ!Fon M2 ist speziell für die FRITZ!Box mit DECT-Basisstation konzipiert. Es besticht durch sein edles Design, die erstklassige Akustik und das Freisprechen in HD-Klangqualität. Zudem überzeugt es mit seinen zahlreichen Internet- und Mehrwertdiensten wie der Bearbeitung von E-Mails, dem Empfang von Internetradio sowie dem Abonnieren von News-Feeds und Podcasts.
 

 

 

Pragnienie wygody i mobilności sprawia, że z naszych domów powoli znikają  telefony stacjonarne sieci PSTN. Ich zadania przejęły telefony komórkowe, a nierzadko również telefony VoIP. Wychodząc naprzeciw tym trendom, firma AVM przygotowała specjalną serię słuchawek DECT, które zapewniają nowe funkcje w klasycznej oprawie tradycyjnej słuchawki bezprzewodowej.

 

 

Sięgając po Fritz!Fona M2, należy zauważyć, że słuchawka jest dostępna jedynie w kolorze białym. Na podobny kolor jest podświetlana klawiatura. Obok solidnej obudowy szybko zwrócimy uwagę na dość duży i czytelny jak na standardy słuchawek DECT monochromatyczny wyświetlacz, również z białym podświetleniem, oraz opis każdego z klawiszy klawiatury. Całość prezentuje się estetycznie i zapewnia wysoką funkcjonalność.

The cordless FRITZ!Fon M2 telephone is specially optimised for all FRITZ!Box models with a DECT base station, but it also works with other DECT bases.The new FRITZ!Fon supports five languages: English, French, Italian, Spanish and German. This premium device for fixed-line and internet telephony shines with outstanding acoustics in HD quality. It offers online services such as e-mail, internet radio, news feeds and podcasts. The M2 is secure straight out of the box because it only allows encrypted connections.

Nie powinniśmy też zawieść się brzmieniem dzwonków wbudowanych w słuchawkę. W menu ustawień znajdziemy zarówno klasyczne brzmienia, jak i atrakcyjne utwory w różnych klimatach muzycznych. Dźwięki wydobywające się z wbudowanego głośnika są na tyle głośne, że nikt nie powinien mieć problemów z ich rozpoznaniem.

 

W komplecie ze słuchawką otrzymamy również stację dokującą ładowarki, zasilacz sieciowy oraz skróconą instrukcję obsługi.

 

Funkcje

Podstawowa konfiguracja Fritz!Fona jest osiągalna przez wbudowane menu słuchawki, jednak już po pierwszym zalogowaniu się do stacji bazowej możemy, a nawet powinniśmy wszelkie bardziej zaawansowane czynności konfiguracyjne realizować poprzez menu dedykowanego do słuchawki routera Fritz!Box.

W tym miejscu warto napisać, czym odróżnia się Fritz!Fon M2 od innych podobnych urządzeń pracujących w standardzie DECT. Pierwszą funkcją wyróżniającą ten produkt na tle innych producentów jest możliwość uruchomienia trybu HD podczas rozmów telefonicznych z wykorzystaniem telefonii internetowej VoIP. Zastosowany kodek audio G.722 zapewnia kodowanie sygnałów akustycznych w paśmie 7 kHz, co w praktyce przekłada się na większą głębię, a przy okazji dynamikę słyszanych dźwięków. Warunkiem koniecznym do wykorzystania z tej funkcji jest wymóg posiadania tak zaawansowanych terminali po obu stronach łącza.

Inną ciekawą funkcją jest możliwość szyfrowania połączeń, co przeciwdziała potencjalnym podsłuchom. Kolejną funkcją niezwiązaną bezpośrednio z obsługą połączeń głosowych jest możliwość skonfigurowania kilku książek telefonicznych. Ich zastosowanie może być różne. Możemy je kopiować między słuchawkami, przenosić kontakty itd. Wśród dostępnych funkcji istnieje możliwość przekierowania połączeń według wybranego schematu na dowolny inny numer. Pod pojęciem schematu mam na myśli automatyczną reakcję systemu w chwili, gdy nie możemy lub nie chcemy odebrać danego połączenia. W ten sposób możemy zlecić systemowi, aby przeniósł przychodzące wywołanie na pocztę głosową lub inny numer, gdy jesteśmy w trakcie innej rozmowy lub nie ma nas w domu, gdy ktoś natrętnie dzwoni lub dzwoni za późno… możliwości jest naprawdę wiele.

Inną ciekawą funkcją jest możliwość włączenia elektronicznej niani. Działa ona w ten sposób, że jeśli w pomieszczeniu, w którym znajduje się słuchawka, poziom hałasu przekroczy jeden z trzech przyjętych progów głośności, urządzenie samoczynnie zestawia połączenie z numerem telefonu wskazanym podczas konfiguracji usługi. Po odebraniu takiego połączenia będziemy mogli usłyszeć, co dzieje się w miejscu, gdzie leży słuchawka.

Słuchawka dobrze integruje się z innymi urządzeniami współpracującymi z routerami serii Fritz!Box. Jeśli w routerze mieliśmy włączoną automatyczną sekretarkę, to w menu słuchawki pojawi się odpowiednia nowa opcja. Podobnie się stanie, gdy router pracuje z dedykowanymi urządzeniami AVM Smart Home.

Wśród innych ciekawych propozycji wykorzystania testowanej słuchawki DECT warto wskazać możliwość odtwarzania plików audio przechowywanych w zewnętrznych pamięciach masowych routera. Sprawdzałem najczęściej używany format zapisu plików, czyli popularny MP3. Okazało się, że słuchawka poradziła sobie z tym zadaniem bardzo dobrze.

Gdy jednak znudzą się nam już nasze prywatne zasoby audio, możemy zastanowić się nad uruchomieniem, przez słuchawkę, radia internetowego. Jest to dość ciekawa funkcja, której na próżno szukać w podobnych produktach innych producentów. Dzięki tej funkcji Fritz!Fon M2 można traktować jak najzwyklejszy odbiornik radiowy. Jakość i głośność słuchawki jest też zbliżona do klasycznego, przenośnego odbiornika radiowego.

Najbardziej wymagających zainteresuje zapewne możliwość wykorzystania słuchawki jako czytnika wiadomości e-mail oraz RSS. W pierwszym przypadku mamy możliwość uzyskaniu informacji o nadchodzącej poczcie oraz redagowania i wysyłania nowych wiadomości. Druga opcja dotyczy wiadomości RSS. Usługa działa poprawnie, choć w przypadku niektórych treści czasem trudno stwierdzić, co czytamy. Trudno tu wskazać winnego, gdyż ta przypadłość dotyczy tylko części z serwisów, a więc w pewnym sensie dotyczy sposobu redagowania wiadomości w kanale RSS.

AVM_FRITZ_Fon_M2_Sparbundle_499713_5

Wrażenia po testach

Fritz!Fon M2 nie wymaga dużej powierzchni, na której będzie leżeć w stanie spoczynku. Można go zatem zainstalować niemalże wszędzie tam, gdzie jest choćby odrobina powierzchni płaskiej.

Jakość urządzenia zasługuje na pochwałę. Jest solidnie wykonane i wygodne w obsłudze. Wielu przyszłych nabywców będzie zaskoczonych bogactwem funkcji. Z taką słuchawką bez większych trudności można zablokować natrętnych naciągaczy, przekierować połączenia czy sterować urządzeniami Smart Home. Można również posłuchać dobrego radia wprost z Internetu lub własnych utworów zgromadzonych na serwerze multimediów routera.

Wobec tych wszystkich pozytywów cieniem się kładzie brak możliwości wyboru radia z predefiniowanych list lub chociażby importu ich ustawień z plików M3U czy XSPF. Zastrzeżenia mam również do czytnika RSS. Funkcja ta powinna automatycznie wyświetlać listy najświeższych wiadomości w stanie spoczynku na ekranie słuchawki. Ponadto jako standardowy serwis powinien zostać zaimplementowany serwis pogodowy, dzięki któremu moglibyśmy szybko sprawdzić warunki atmosferyczne przed wyjściem na zewnątrz. Są to oczywiście tylko propozycje, które mogą sprawić, że Fritz!Fon M2 stałby się jeszcze bardziej atrakcyjny. I tu znów dobra dla nas wiadomość: producent dopuszcza możliwość aktualizacji oprogramowania słuchawki. Nie można więc wykluczyć, że wkrótce te ograniczenia będą już nieaktualne.

 

Podsumowanie

Fritz!Fon M2 to wyjątkowy telefon DECT. Jego projektantom przyświecał cel stworzenia telefonu bezprzewodowego stanowiącego rozszerzenie serii routerów Fritz!Box. Pomimo to Fritz!Fon M2 w zakresie łączności podstawowej będzie się równie dobrze sprawował z bazą systemu DECT każdego innego zestawu sieci analogowej lub cyfrowej ISDN. Niestety, rezygnując z routera AVM, dużo tracimy i  szkoda marnować możliwości M2 dla samej łączności głosowej.

 

 

Marek Sumiła

WADY

 • Ucięte komunikaty w menu telefonu
 • Preferowana praca z routerami producenta
 • Pewne funkcje wciąż niedopracowane

 

 

ZALETY

 • Estetyka urządzenia
 • Dobra jakość dźwięku
 • Solidna obudowa
 • Czytelny wyświetlacz
 • Wysoka funkcjonalność
 • Możliwość sterowania urządzeniami producenta Smart Home
 • Możliwość aktualizacji firmware

 

 

 

WERDYKT

Fritz!Fon M2 to bardzo interesująca propozycja dla osób posiadających router z bazą DECT firm AVM lub poszukujących solidnej słuchawki do rozbudowy istniejącej sieci bezprzewodowej DECT. Wysoka estetyka i funkcjonalność to kluczowe zalety tego telefonu. Na pochwałę zasługuje również sprawna obsługa łączności telefonicznej, jak i usług internetowych.

 

W SKRÓCIE

Fritz!Fon M2:

 • Obsługa standardów DECT, GAP i CAT-iq
 • Wsparcie dla VoIP (SIP RFC3261)
 • Obsługa telefonii POTS lub ISDN
 • Wsparcie dla telefonii HD (G.722)
 • Integracja z systemem inteligentnych gniazdek elektrycznych FRITZ!DECT (Smart Home)
 • Obsługa e-maili, kanałów RSS, podcastów i radia internetowego

 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Mobility

Mobility

Jako marka istniejemy na rynku od 2001 roku. Swoją obecność podkreślamy przede wszystkim wydawaniem magazynu „Mobility”, który zaledwie po kilku latach został uznany na rynku jako największy i najbardziej popularny miesięcznik o smartfonach i najnowszych technologiach mobilnych.

Powiązane