Gimbal do smartfona – Na co zwrócić uwagę? Polecane modele

Gimbal do smartfona to kolejny gadżet, który do niedawna był znany tylko nielicznej garstce osób, ale z biegiem czasu zyskuje coraz większą popularność, i absolutnie mnie to nie dziwi. Powód? Otóż zastosowanie odpowiedniego urządzenia gwarantuje, że jakość nagranych filmów oraz wykonanych zdjęć będzie nadawał się do wykorzystania i pokazania np. rodzinie. Ponadto gimbal przyda się nie tylko na wakacjach, ale także w pracy (np. do prowadzenia relacji live) oraz do rozwoju osobistego (np. kanał na Youtube). Mam dla Was kilka informacji, z którymi radze się zapoznać przed wyborem gimbala.

Ale po pierwsze dla niewtajemniczonych….

Co to jest gimbal?

Każda osoba, która usłyszy po raz pierwszy słowo “gimbal” to nie ma mocnych, nie skojarzy tego z uchwytem do smartfona, czy kamery sportowej. A gimbal to po prostu urządzenie/sprzęt elektroniczny, który wyposażony jest w system oparty na silnikach bezszczotkowych oraz żyroskopie. Dzięki temu obraz nagrany podczas aktywności fizycznych (np. skakanie, jazda na rowerze, motorze, czy lot paralotnią) jest pozbawiony wszelkich drgań.

Wybieramy gimbal do smartfona. Na co zwrócić uwagę?

Po pierwsze gimbal do smartfona musi mieć (koniecznie!) umieszczony, co najmniej, 3-osiowy stabilizator, który zapewnia odpowiednią jakość rejestrowanego materiału. Nie ważne, czy będziemy spacerowali, biegali, jechali na rowerze, motorze, czy jechali samochodem. Możecie być pewni, że nagrany filmik nie będzie rozmazany, a stabilizacja obrazu zostanie utrzymana na dobrym poziomie. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku…

Kolejny ważny aspekt to rozmiar obsługiwanych smartfonów, ale nie chodzi o konstrukcję, ale głównie o rozmiar ekranu. I koniecznie sprawdźcie to przed zakupem, aby potem się nie zdziwić, że nagle telefon nie pasuje. Najczęściej spotykane gimbale potrafią współpracować ze smartfonem 5,5, 6 lub ponad 6 cali. Często można jeszcze przeczytać o maksymalnej rozpiętości elementu, w którym montujemy telefon. Przyda się to raczej do niestandardowych zastosowań, np. kiedy zamiast smartfona chcemy umieścić kamerę sportową.

Konieczne jest, aby gimbal do smartfona cechował się wygodnym i praktycznym panelem sterującym, który umożliwia wznowienie, zatrzymanie nagrywania, wykonanie zdjęcia, przełączenie pomiędzy specjalnymi trybami, ale także np. zbliżenie bez konieczności użycia telefonu.

Akumulator również jest niezwykle ważny, ponieważ odpowiada za czas pracy. Jeśli wiemy, że jednorazowo gimbal będzie pracował długo, to od razu trzeba spojrzeć na model z wydajną baterią. Niektóre modele potrafią pracować po kilkanaście godzin. Standardem jest kilka.

Dobre modele gimbali mają także specjalne przygotowane wejście na dodatkowy kij (są także urządzenia, który mają takowy już wbudowany), ale także umożliwiają podłączenie np. lampy błyskowej.

Jeśli zamierzamy filmować i wykonywać zdjęcia w warunkach, gdzie gimbal oraz smartfon może być narażony na kontakt z wodą, to oprócz wodoopornego telefonu należy również zaopatrzyć się w stosowny gimbal. Obecnie na rynku jest wiele modeli, którym nie jest straszne zanurzenie.

Producenci udostępniają również aplikacje mobilne, które udostępniają kolejne funkcje, m.in. śledzenie obiektów, upiększanie filmowanego otoczenia, tworzenie timelapsów i motionlapsów, oraz wykonywanie zdjęć panoramicznych. Ale to tylko niektóre opcje.

Komu gimbal może się przydać?

Na pewno osobom, którym zależy na dobrej jakości filmów oraz zdjęć, ale precyzując nad gimbalem powinny się zastanowić osoby, które:

  • z wakacji chcą mieć bardzo dobrą jakość zrealizowanych materiałów,
  • zamierzają podbić YouTube i inne serwisy social media,
  • właściciele i pracownicy agencji social media, którzy zapewnią dobrą jakość relacji live,
  • interesują się gadżetami.

Jaki gimbal wybrać? Polecane modele

Feiyu Tech SPG

gimbal do smartfona Feiyu Tech SPG

Jest to gimbal, który z powodzeniem można wykorzystać w przypadku smartfona oraz kamery sportowej. Ograniczeniem nie jest tutaj rozmiar ekranu, a całej konstrukcji. Do Feiyu Tech SPG można wpiąć urządzenie o szerokości od 55 do 80 milimetrów. Z kolei maksymalna waga produktu może wynosić 230 gram. 3-osiowa konstrukcja zapewnia, że wszystkie zdjęcia oraz filmy będą pozbawione drgań. Gimbal cechują trzy tryby pracy: płynne podążanie za ruchem operatora na osi “pan”(prawo lewo), na osiach “tilt” i “pan” (prawo lewo, góra dół) – oś “roll” zablokowana oraz wszystkie osie zablokowane – podłączony sprzęt utrzymuje stałe położenie i kierunek. Przełączać można między nimi za pomocą przycisku funkcyjnego umieszczonego na rączce gimbala. Poniżej znajduje się klawisz wyzwalający migawkę w aparacie (nie ważne, czy to smartfon, czy kamera). Za komunikację pomiędzy gimbalem, a urządzeniem odpowiada moduł Bluetooth. Inne przydatne funkcje to Inverse Mode, która umożliwia pracę do góry nogami, a tryb wertykalny umożliwia stabilizację telefonu w pozycji pionowej.

W każdej chwili do Feiyu Tech SPG można podłączyć kolejne elementy, np. dodatkowe światło, mikrofon, albo umieścić gimbal na statywie, czy monopodzie. Umożliwiają to dwa mocowania ¼ cala (żeńskie).

Cena: 500 zł.

Feiyu-Tech Vimble 2

gimbal do smartfona Feiyu-Tech Vimble 2

Nieco tańsza propozycja, którą z powodzeniem można wykorzystać podczas wakacyjnych wojaży, jak również w pracy. 3-osiowa konstrukcja umożliwia montaż telefonu o maksymalnej wadze 210 gram i maksymalnej szerokości 84 mm. Kąt obrotu, przechylenia oraz pochylenia wynosi maksymalnie 320°. W konstrukcji gimbala umieszczono również wysuwaną rączkę (o długości 18 cm), która doskonale przyda się przy zdjęciach typu selfie. Producent zapewnia, że specjalny algorytm dopasowuje działanie sprzętu do wagi zamontowanego smartfona.

Użytkownik korzystając z Feiyu-Tech Vimble 2 może używać praktycznych opcji: łatwa zmiana orientacji smartfona z poziomej do pionowej, zdalne przełączanie między kamerami w smartfonie, czy śledzenie twarzy i obiektów. Darmowa aplikacja Vicoo na systemy operacyjne Google Android i iOS umożliwia m.in. wyzwalanie migawki aparatu za pomocą przycisku fizycznego umieszczonego na obudowie. Z kolei wbudowany akumulator, według producenta, zapewnia do 5 godzin pracy.

Cena: 3oo zł.

X-CAM SIGHT 2

gimbal do smartfona X-CAM SIGHT 2

Zdecydowanie najtańszy gimbal do smartfona w tym zestawieniu i raczej dedykowany osobom, które nie potrzebują sprzętu z najwyższej półki lub po prostu nie mają takiego budżetu. Oczywiście X-CAM SIGHT 2 z powodzeniem można zabrać na wyjazd, ale może tak się zdarzyć, że przy mocniejszych drganiach jakość nagranych materiałów nie będzie najlepsza. Wszystko przez 2-osiową stabilizację obrazu. Gimbal jest kompatbilny z wszystkim smartfonami o maksymalnym rozmiarze ekranu 5,5 cala. Kąt nachylenia w pionie wynosi 175°, w poziomie 55°, a oś obrotu – 45°. Sprzęt wyposażony jest w rękojeść, którą używamy do wyzwolenia migawki w aparacie. X-CAM SIGHT 2 łączy się z telefonem za pomocą Bluetooth. Akumulator litowo-polimerowy o pojemności 1000 mAh zapewnia kilka godzin pracy. Z kolei czas ładowania wynosi od 2 do 3 godzin.

Cena: od 199 zł.

DJI Osmo Mobile 2

gimbal do smartfona DJI Osmo Mobile 2

Przedstawiciela marki DJI nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu, bo od lat to wiodąca firma na rynku gimbali oraz dronów. A właśnie na podstawie konstrukcji tej drugiej grupy sprzętu powstały uchwyty do smartfonów. Korzystają one z takich samych sprawdzonych rozwiązań, ale przechodząc do konkretów.

Maksymalna szerokość uchwytu wynosi 85 mm. Kąt obrotu oraz pochylenia wynosi od 170° do -170°, Kąt pochylenia od 170° do -170°, a kąt przechylenia od 70° do -90°. Producent przygotował również aplikację DJI GO, która jest kompatybilna z gimbalem. W oprogramowaniu jest ciekawa funkcja o nazwie ActiveTrack, która automatycznie obraca smartfon w stronę, którą porusza się użytkownik. DJI Osmo Mobile 2 umożliwia także tworzenie filmów poklatkowych oraz relacji live. W każdej chwili można skorzystać z funkcji zoom – na rączce jest dostępny specjalny suwak (nie trzeba mazać palcami po ekranie telefonu). Istnieje możliwość stworzenia zdjęcia panoramicznego – DJI automatycznie wykonuje serię zdjęć, a następnie łączy się w jedną fotografię. Wbudowany akumulator zapewnia, aż 15 godzin ciągłej pracy.

Cena: ponad 500 zł.

Zhiyun SMOOTH-Q

gimbal do smartfona Zhiyun SMOOTH-Q

Jest to gimbal, który cechuje się dobrym stosunkiem ceny do funkcjonalności. Model Zhiyun SMOOTH-Q korzysta z systemu stabilizacji 5-generacji, która według producenta zapewnia doskonałe warunki do wykonywania zdjęć i filmowania. Materiały można realizować w orientacji pionowej oraz poziomej. Inne przydatne funkcje to autoamtyczne śledzenie obiekty oraz tworzenie filmów poklatkowych, czyli ma dokładnie to samo, co topowe rozwiązania na rynku. Kciukiem można sterować gimbalem, ale także ustawieniami smartfona za pomocą dedykowanej aplikacji, m.in. automatyczne śledzenie obiektu, tworzenie filmu poklatkowego, czy nagrywanie w zwolnionym tempie. W konstrukcji, która współpracuje z smartfonami o ekranie maksymalnie 6”, umieszczono także wyjście zasilające, np. dla lampy zewnętrznej. Czas pracy Zhiyun SMOOTH-Q wynosi od 8 do 12 godzin.

Cena: ponad 400 zł.

Hama snoppa m1

gimbal do smartfona Hama snoppa m1

Polska firma Hama również wprowadziła do sprzedaży własny model gimbala, który z powodzeniem współpracuje z smartfonami o szerokości od 58 do 82 mm. Konstrukcja opiera się na 3-osiowym stabilizatorze obrazu, dzięki czemu wszystkie zdjęcia oraz filmy mają być pozbawione drgań. Użytkownik do dyspozycji ma cztery różne tryby pracy: Pan Track (podążanie lewo-prawo), Omni Track (podążanie we wszystkich kierunkach), Lock Mode (blokada kierunków) oraz tryb portretowy (pionowy film dla mediów społecznościowych). Dodatkowo można skorzystać z funkcji timelapse oraz automatycznej panoramy 360 stopni. W konstrukcji umieszczono również odważniki, aby dobrze wyważyć gimbal z smartfonem. Oczywiście nie brakuje dedykowanej aplikacji na iOS oraz Google Android. Wbudowany akumulator zapewnia do 5 godzin pracy.

Cena: 599 zł.

Gimbal do smartfona to dobry pomysł, ale czy na pewno Ci potrzebny?

Wniosek jest prosty. Jeśli chcemy lub musimy kupić gimbal do smartfona lub kamery sportowej to na pewno takowy model dobierzemy. Ale niestety trzeba się liczyć z dość dużym wydatkiem, ponieważ za taki uważam około 500 zł za gadżet do telefonu. I na pewno podczas użytkowania stwierdzicie, że jest to przydatny gadżet. Nie ważne, czy go wykorzystujecie go do pracy, czy zabawy.

Dlatego absolutnie nie polecam go osobom, które wyjeżdżają na wakacje i tylko tam go zamierzają wykorzystywać. W takim przypadku wystarczy zwykły monopad. Chyba, że fundusze nie grają roli…

4
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Maciej PersonaMarekKamil Z.Jacek Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jacek
Gość
Jacek

No i który wybrać?

Marek
Gość
Marek

Marka DJI ma dobrą opinię

Kamil Z.
Gość
Kamil Z.

Straszna chała takie artykuliki. Ogarnijcie się wreszcie, panowie rzetelni…

Maciej Persona
Editor

Nie ma to jak konstruktywna krytyka…

Michał Rogowicz

Michał Rogowicz

Inżynier Informatyki, bloger. Od lat pasjonuje się elektroniką i technologią. Czynny strażak OSP Słupca.

Powiązane