Hama uRage Mechanical – Test klawiatury mechanicznej dla graczy

Rynek akcesoriów i sprzętu gamingowego stale się rozrasta. Producentów chętnych do walki o nasze względu jest coraz więcej. Niemiecka firma Hama stworzyła specjalną linię produktów uRage, która niedawno wzbogaciła się o pierwszą klawiaturę mechaniczną – Hama uRage Mechanical. Na pierwszy rzut oka sprzęt ten ma wszystko, czego można oczekiwać od dobrej jakości klawiatury: oryginalny design, mechaniczne przełączniki, dedykowaną aplikację, podświetlenie RGB i funkcje dedykowane graczom, a wszystko to, w znakomitej cenie, która obecnie wynosi około 200 złotych. Czy w praktyce też wygląda to tak dobrze?
Hama uRage Mechanical test klawiatury mechanicznej

Jakiś czas temu pisałem recenzję myszki Hama uRage Morphmouse 2 Evo, która charakteryzowała się wyjątkowym designem. Niemiecki producent postanowił utrzymać stylistykę klawiatury Mechanical w podobnym stylu. Mamy tu zatem do czynienia z wyjątkowym połączeniem tworzywa sztucznego i aluminium. Obudowa klawiatury przypomina bryłę o nieregularnych kształtach, z licznymi wycięciami w metalowej płycie.

Te umieszczone po lewej stronie klawiatury będziemy mogli wykorzystać do przymocowania specjalnej, silikonowej podpórki pod nadgarstek. Sprawuje się ona znakomicie i znacząco poprawia komfort podczas dłuższych sesji. Szkoda tylko, że producent nie pomyślał o identycznym rozwiązaniu z prawej strony, dla osób, które oprócz grania również sporo piszą. No, ale można to wybaczyć, biorąc pod uwagę, że jednak mamy do czynienia ze sprzętem gamingowym.

Hama uRage Mechanical test klawiatury mechanicznej

Pod spodem klawiatury bez większych sensacji – dwie podkładki antypoślizgowe oraz para nóżek do regulacji wysokości. W dolnej części klawiatury znajdziemy również, nieco przysłonięty aluminiową płytą, kabel w oplocie o długości 180 cm.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że design klawiatury Hama uRage Mechanical nie każdemu przypadnie do gustu. Warto jednak podkreślić, że konstrukcja jest niezwykle solidna, a wszystkie elementy zostały znakomicie spasowane. Nic nie trzeszczy, nic nie lata, odnoszę wrażenie, że w razie konieczności możemy użyć klawiatury Hamy jako narzędzia do samoobrony.

Oprogramowanie i podświetlenie RGB

Na szczęście, Hama zadbała o oprogramowanie dla swojej pierwszej klawiatury mechanicznej. Prosta aplikacja, którą pobierzemy ze strony producenta, umożliwi nam: tworzenie makr, nadpisywanie funkcji klawisza, zapisywanie profili czy zarządzenie podświetleniem RGB. Będąc przy tym ostatnim, warto napisać kilka dodatkowych słów.

Podświetlenie w klawiaturze Hama uRage Mechanical ma cztery stopnie nasilenia, niestety nie jest ono zbyt mocne i jestem niemal pewien, że i tak po zakupie klawiatury, od razu przesuniecie wskaźnik na maksa. Na plus zasługuje możliwość dostosowania różnego rodzaju podświetlenia, do wyboru mamy predefiniowane układy jak np. stałe podświetlenie w różnych kolorach, efekt migoczący czy tryb gamingowy, który podświetla tylko wybrane fragmenty klawiatury. Mamy też możliwość ustawienia podświetlenia dla każdego klawisza manualnie.

Hama uRage Mechanical test klawiatury mechanicznej dla graczy

Klawisze i jakość pracy

Pora na najważniejszą kwestię, czyli jak Hama uRage Mechanical sprawuje się podczas codziennego użytkowania. Producent wyposażył swój sprzęt w klawisze z wysokim, wyraźnym skokiem, które oparte są na niebieskich przełącznikach (niestety nie wiadomo, przez kogo zostały wykonane). Zarówno podczas grania, jak i pisania, nie można narzekać, szczególnie że mamy do czynienia ze sprzętem z dolnej półki cenowej wśród klawiatur mechanicznych.

Na pochwałę zasługuje nadruk na klawiszach. Hama postawiła na prostotę i chwała jej za to, wszystkie znaki są czytelne, co nie zawsze jest tak oczywiste w sprzęcie gamingowym, gdzie producenci lubią czasem popuścić wodze fantazji. Same klawisze umieszczone są nieco ponad powierzchnią obudowy, co nie każdemu przypadnie do gustu.

Hama uRage Mechanical test klawiatury mechanicznej dla graczy

Oczywiście w dobrej jakości sprzęcie, a do takiego aspiruje klawiatura Hamy, nie zabrakło miejsca dla klawiszy funkcyjnych, multimedialnych, Anti-ghostingu (funkcji, która zapobiega blokowaniu się klawiatury przy jednoczesnym wciśnięciu kilku klawiszy) czy możliwości wyłączenia klawisza Windows, tak aby nie przeszkadzał podczas rozgrywki.

Największą wadą podczas codziennej pracy z uRage Mechanical jest bez wątpienia jej głośność. Klawiatury mechaniczne z reguły są nieco głośniejsze, ale w wypadku produktu Hamy, jest to dość uciążliwe. Oczywiście można się do tego przyzwyczaić albo podkręcić głośność na słuchawkach, ale i tak pozostali domownicy będą narzekać na donośny dźwięk dopływający z klawiatury.

Werdykt

Klawiatura mechaniczna Hama uRage Mechanical to pierwszy tego typu sprzęt niemieckiego producenta… i od razu bardzo udany. Atutów klawiatura ma bez liku: intrygujący, nietuzinkowy design (mi osobiście przypadł do gustu), solidna i dobrze wykonana konstrukcja, czytelne i dobrze reagujące klawisze, podświetlenie RGB i dedykowana aplikacja. Oprócz tego nie zabrakło również funkcji dedykowanych graczom jak: możliwość tworzenia makr czy anti-ghosting. Oczywiście nie udało się Hamie uniknąć błędów, klawiatura jest głośna, a wysokie umieszczenie klawiszy nie każdemu przypadnie do gustu. Pozostaje też sprawa samego oprogramowania: świetnie, że jest, ale producent mógłby je nieco rozbudować. Summa Summarum śmiało mogę polecić Wam klawiaturę mechaniczną Hama uRage Mechanical, szczególnie że obecnie możecie ją nabyć już za około 200 złotych.

Hama uRage Mechanical test klawiatury mechanicznej

Zalety:

 • Design – mi się akurat podoba

 • Solidna jakość wykonania

 • Podświetlenie RGB

 • Podkładka pod nadgarstek

 • Atrakcyjna cena

Wady:

 • Jest głośna, i to bardzo

 • Oprogramowanie mogłoby być bardziej rozbudowane

Hama uRage Mechanical:

 • Pełnowymiarowa klawiatura mechaniczna

 • Przełączniki mechaniczne nieznanego producenta (niebieskie)

 • Anti-ghosting

 • Podświetlenie RBG (możliwość jego całkowitego wyłączenia)

 • Dedykowana aplikacja

 • Przewód z oplotem o długości 1,8 m

 • Wymiary: 472 × 250 × 36,5 mm

 • Cena: od ok. 200 zł

There are 1 comments

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane