HP ZBook X2 G4 powalczy o przedstawicieli wolnych zawodów?

urządzenia uniwersalne, są i takie kierowane do konkretnej grupy odbiorców. Jednym z takich jest najnowsza stacja robocza od HP.

HP deklaruje, że chce powalczyć o nowe segmenty rynku. W tym celu powstała stacja robocza o nazwie ZBook X2 G4. Do redakcji trafiło najnowsze dziecko firmy HP. Przy czym mówienie, że „na testy” jest tu mocno na wyrost, jako totalna nowość przewinęło się przez nasze ręce w ekspresowym tempie, bo kolejka chętnych jest długa. W zasadzie to opis pierwszych wrażeń oraz sprawdzenie, jak to, co obiecuje producent w specyfikacji ma się do realiów. Co ciekawe otrzymany przez nas model w takiej konfiguracji nie jest dostępny w Polsce, ale raczej na pewno będzie niebawem.

 

Trzeba jednak być czujnym. Stacja robocza HP Zbook X2 G4 nie jest elementem nowej linii HP Z, której wprowadzenie do oferty komercyjnej HP ogłosiło w połowie lipca, a której urządzenia przy rozszerzonej konfiguracji mają być dostępne cenowo.

Tablet, czy nie tablet?

Dlaczego HP nazwało Zbook X2 G4 stacją roboczą? Z jednej strony można obstawiać, że to efekt burzy mózgów marketingowców firmy. Równie dobrze można by o modelu mówić, że jest tabletem z dołączaną klawiaturą. Tylko są 2 „ale”. 14 calowe tablety są raczej niespotykane, poza tym potencjalny nabywca tabletu nie wyda na niego ponad 10 tys. zł. Nawet jeśli jest z tej górnej półki.

Z drugiej strony istnieje definicja stacji roboczej. HP zminiaturyzowało ją w tym momencie do wersji przenośnej. Nie są to tanie urządzenia i taka, a nie inna cena.

Co otrzymujemy?

W pudełku najdziemy w nim komputer, który jest tabletem, ale nim nie jest, dołączaną klawiaturę i rysik w gustownym etui. Cały mechanizm urządzenia został zmieszczony w części z wyświetlaczem, przez co sama klawiatura jest bardzo cienka i lekka.

Obie części można złączyć na 2 sposoby. Dotykając jest ze sobą, wtedy zadziałają magnesy. Są na tyle solidne, że nie trzeba już potem niczego przekręcać, ale jednocześnie ciężar podstawowej części sprawia, że ustawione na biurku urządzenie nie utrzyma się. Trzeba skorzystać z podpórki, która jest sprytnie ukryta w obudowie i w pierwszej chwili można jej nie zauważyć. Można też połączyć je przez Bluetooth, wtedy klawiaturę można trzymać oddzielnie np. na kolanach. Co istotne wszystkie istotne gniazda (ładowania, USB), a także klawisze funkcyjne znajdują się na bocznych ściankach ważniejszej stacji urządzenia i dodatkowo klawiatury można po prostu zapomnieć.

Pracować na Zbook X2 G4 możemy korzystając z keypada, podłączając tradycyjną myszkę, albo rysik. Tylko o ile klawiatura zaczyna działać automatycznie, o tyle rysik trzeba sparować. W zasadzie tylko teoretycznie, gdyż wszystkie urządzenia są sparowane fabrycznie, ale zdarza się, że coś się przełącza (z lewej strony ekranu jest klawisz włącz/wyłącz dotyk, który można wcisnąć nawet niechcący).

Dla kogo i za ile

Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core i7-8650U, do 32 GB pamięci RAM oraz kartę graficzną Nvidia Quadro M620. Bateria jest solidna, wytrzymuje w trybie normalnym do 10 godzin pracy (sprawdzone, rzeczywiście 9 godzin wytrzymało).

HP nieśmiało sugeruje, że stacją roboczą Zbook X2 G4 chce powalczyć o rynek, w którym do tej pory zdecydowanie mocniej radziło sobie Apple. Czyli młodych i średnich wiekowo przedstawicieli wolnych zawodów, jak architekci, czy graficy z zasobnymi portfelami, ale nie szastającymi pieniędzmi, których dzień pracy nie polega wyłącznie na spędzaniu dnia pracy w biurze, ale także na spotkaniach z klientami w mieście. W takich branżach liczy się wygląd nie tylko własny, ale i posiadanych urządzeń. Stąd HP Zbook X2 G4 poza solidnymi parametrami technicznymi ma nowoczesny przyciągający wzrok wygląd.

ZBook x2 zapewnia łatwą pracę z plikami o wysokiej rozdzielczości i szybkie przełączanie między aplikacjami takimi jak Adobe Photoshop i Illustrator. Zatem to przydatne narzędzie do pracy w środowisku CAD, a dzięki Windows 10 Pro i zaawansowanym funkcjom bezpieczeństwa nie trzeba martwić się o pracę poza domem, czy biurem.

W tym momencie najtrudniejszy temat – cena. Testowana wersja kosztuje 3,8 tys. USD, czyli według dzisiejszego przelicznika blisko 14 tys. zł. Słabym pocieszeniem jest fakt, że tańsze wersje można kupić „już” za 11 tys. zł. Urządzenie na ten moment pozostanie poza zasięgiem przeciętnego Polaka.

Na poważniejsze i dłuższe testy redakcyjne HP Zbook X2 jeszcze musimy zaczekać.

Specyfikacja techniczna w skrócie*

Ekran: 14,1 cala IPS – 3840 x 2160 px

Procesor: Intel Core i7-8650U

Pamięć RAM: do 32 GB

Karta graficzna: Nvidia Quadro M620

Dysk SSD: do 2 TB

System operacyjny: Windows 10 Pro 64

Wymiary: 36,45 × 22,7 × 2,03 cm (w trybie laptopa); 36,45 × 22,7 × 1,46 cm (w trybie tabletu); 37,08 × 25,1 × 1,86 cm

Waga: Od 2,17 kg (tryb laptopa); Od 1,65 kg (tryb tabletu)

Cena: 3800 USD

*dotyczy tego konkretnego modelu, dostępnych jest wiele różnych konfiguracji

 

 

 
 

 

 

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane

Nexus 6P – wiemy już wszystko

Opublikowane przez - 28 września 2015 0
Dla tych z Was, którzy oczekują nowych Nexus-ów, cenna informacja. Świat obiegła właśnie prezentacja, która miała ujrzeć światło dzienne w…

Znikająca ABC Data

Opublikowane przez - 25 czerwca 2019 0
Fuzje i przejęcia to nie jest prosta sprawa. Ale to miało być szybkie i łatwe. W końcu w akcjonariacie był…