Huawei zaprezentował nowy układ SoC: Kirin 980 – 7 nm, rdzenie Cortex-A76, LTE kat. 21, jeszcze więcej sztucznej inteligencji

Huawei nie zwalania tempa. Zgodnie z oczekiwaniami, na targach IFA chiński producent przedstawił nowy układ SoC – Kirin 980. Procesor wyposażony jest w podwójny, dedykowany koprocesorem NPU, odpowiedzialny za obsługę sztucznej inteligencji. W porównaniu ze swoim poprzednikiem, układem Kirin 970, wydajność w nowej jednostce wzrosła o 20%, a efektywność energetyczna – o 40%. Kirin 980 wspierany jest przez procesor graficzny Mali-G76 i modem LTE kat. 21.

Kirin 980 to pierwszy na świecie komercyjny procesor produkowany w 7-nanometrowym procesie litograficznym. Na 1 cm kwadratowym powierzchni zostało umieszczonych 6,9 miliarda tranzystorów, o 1,6 razy więcej w porównaniu do poprzedniej generacji procesora. W porównaniu do 10-nanometrowego, 7-nanometrowy proces technologiczny pozwolił na zwiększenie wydajności o 20%, a efektywności energetycznej aż o 40%.

Rdzenie Cortex-A76

Kirin 980 bazuje na rdzeniach Cortex-A76, które są o 75% wydajniejsze i o 58% bardziej efektywne energetycznie w porównaniu do poprzedniej generacji chipów. System Kirin CPU wykorzystuje inteligentny mechanizm Flex-scheduling, który tworzy 3-stopniową architekturę efektywności energetycznej, składającą się z dwóch super dużych rdzeni Cortex-A76, dwóch dużych Cortex-A76 i czterech małych rdzeni Cortex-A55.

W porównaniu do tradycyjnej konstrukcji big.LITTLE, rozwiązanie Kirin CPU pozwala na natychmiastowy dostęp do wysokowydajnych rdzeni, niezbędnych do obsługi zaawansowanych aplikacji i gier. Zapewniają  także płynną pracę dzięki wydajnym rdzeniom przy mniej wymagających czynnościach i efektywną energetycznie codzienną pracę urządzenia, którą gwarantują energooszczędne rdzenie. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze uruchomianie aplikacji, lepszą wielozadaniowość i ogólną poprawę płynności działania urządzenia.

GPU i NPU

Z kolei zastosowany w w Kirinie 980 procesor graficzny – Mali-G76 – sprawia, że układ ma o 46% większą moc przetwarzania grafiki, co przekłada się na wzrost wydajności o aż 178% w porównaniu z poprzednią generacją. Mali-G76 wyposażony został w technologię detekcji i automatycznego przyspieszenia procesora w sytuacjach mocnego obciążenia – przydatną szczególnie podczas grania.

Podwójny procesor NPU w Kirinie 980 jest w stanie rozpoznać do 4500 obrazów na minutę, co stanowi wzrost o 120% w porównaniu do Kirina 970. Dodatkowo procesor wspiera obliczenia w chmurze.

Wsparcie dla fotografii

Kirin 980 oferuje też pewne usprawnienia w zakresie fotografii mobilnej. Procesor, w porównaniu ze swoim poprzednikiem, zwiększa aż o 46% przepustowość danych oraz oferuje nową technologię składania obrazów HDR, umożliwiając zmianę kontrastu na wybranych częściach fotografii. Ponadto procesor wykorzystuje redukcję szumów Multi-pass, precyzyjnie usuwając artefakty bez utraty jakości. Ma to kluczowe znaczenie w przypadku fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych. Kolejną nowością jest ulepszone śledzenie ruchu – skuteczność tej funkcji została podniesiona do 97,4%.

Kirin 980 wspiera pierwszy na świecie modem obsługujący technologię LTE kat. 21, pozwalającą na przesył danych z prędkością 1,4 Gb/s. Ponadto procesor obsługuje agregację pasm LTE działających na różnych częstotliwościach. Dzięki temu użytkownicy mogą swobodnie wybierać operatorów sieci komórkowych bez utraty jakości połączeń.

Kirin 980:

  • produkowany w technologii 7-nanometrowej
  • podwójny procesor NPU – odpowiedzialny za sztuczną inteligencję
  • 6,9 miliarda tranzystorów na 1cm2 – 1,6 razy więcej niż w poprzedniku
  • osiem rdzeni – 2x super duże Cortex-A76, 2x duże Cortex-A76, 4x małe Cortex-A55
  • 20% wzrostu wydajności, 40% wzrostu efektywności energetycznej
  • GPU: Mali-G76 – 46% więcej mocy obliczeniowej, 178% wyższa efektywność
  • LTE kat. 21 – przesył danych z prędkością do 1,4Gb/s

ł.

Źródło: Huawei

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Aluminiowe słuchawki od Maxella

Opublikowane przez - 16 września 2015 0
  Maxell wprowadza na rynek nowe wytrzymałe  słuchawki douszne. EC MIC PRO są dedykowane urządzeniom mobilnym. Słuchawki zostały wyposażone w…