Ile kosztuje bez limitu?

144 0

 

Prestigio PSP5550_

 

Oferty abonamentowe sieci komórkowych są dziś znacznie prostsze niż wiele lat temu, ale i tak nie zawsze jest łatwo przez nie przebrnąć. Jednak ciągle jest aktualne, że tym, czym przyciągają klientów operatorzy, są promocje. Najnowszy wabik to nielimitowane połączenia telefoniczne.

 

 

Sieć Plus zaprezentowała w marcu nowe taryfy sLTE. Klient chcący skorzystać w nich z usługi bez limitu w umowie na dwa lata (połączenia komórkowe, stacjonarne, SMS-y i MMS-y) będzie musiał wydać miesięcznie na abonament 49,99–79,99 zł, w zależności od tego, czy wybiera opcję z telefonem, czy bez telefonu, i tego, czy przedłuża umowę, przenosi numer, czy decyduje się na nowy numer. Ponadto w cenie tej dostanie pakiet na Internet mobilny 2 GB.

            Play z kolei promuje ofertę bez limitu i tylko SIM za 29,99 zł. Przy czym brak limitu dotyczy tylko minut do wszystkich sieci komórkowych. SMS-y i MMS-y są już płatne (19 gr), a także połączenia na numery stacjonarne (29 gr). W abonamencie tym klient otrzyma dodatkowo mały bezpłatny pakiet Internetu (250 MB). Prawdziwe oferty unilimited w Play zaczynają się od 49,99 zł w abonamencie (tylko SIM) z pakietem 2 MB. W porównaniu z Plusem oferta o tyle korzystniejsza, że umowa może być zawarta na 15 miesięcy, a dodatkowo za 10 zł klient może podwoić sobie pakiet internetowy.

BlackBerry-Passport w Play

            A czego może oczekiwać klient, których chciałby się przenieść z numerem do T-Mobile i skorzystać z oferty bez limitu z telefonem? Operator proponuje ofertę Jump Comfort w cenie 69,99 zł przy umowie na trzy miesiące. Przy czym przez trzy miesiące udziela rabatu i przez ten okres cena miesięcznego zobowiązania to 48,99 zł. Pakiet internetowy jest jednak mniejszy niż u Playa czy Plusa – 1 GB, a ponadto klient musi zapłacić 6 zł miesięcznie, by mieć nielimitowane rozmowy na numery stacjonarne. 

            Cennik sieci Orange jest bardziej zróżnicowany niż rywali. Operator szczególnie zachęca do skorzystania z usług osoby, które przenoszą numer i wybierają ofertę bez telefonu. Dla takich osób, które nie wysyłają MMS-ów i rzadko dzwonią na numery stacjonarne, ciekawą opcją może być oferta z miesięcznym abonamentem 29,99 zł. Klient dostaje za to nielimitowane rozmowy do sieci komórkowych i SMS-y oraz pakiet Internetu 1 GB. Ponadto przez trzy miesiące jest zwolniony z abonamentu, a umowę może podpisać na 18 lub 24 miesiące. Połączenia na numery stacjonarne będą go kosztować 29 gr za minutę lub 10 zł miesięcznie. Pełna opcja bez limitu (także bezpłatne MMS-y i stacjonarne) dla osób przenoszących numer w wersji bez telefonu to 59,9 zł z trzymiesięcznym zwolnieniem z tej opłaty. Ponadto w pakiecie klient dostaje 2 GB Internetu mobilnego w pakiecie i 400 min na rozmowy wychodzące i przychodzące oraz 100 MB Internetu do wykorzystania w krajach UE.

 

Bez zobowiązań

            Osoby, które szukają oferty abonamentowej bez telefonu, ale wzdragają się podpisać wielomiesięczną umowę z operatorem, powinny zwrócić uwagę na ofertę nju mobile z rachunkiem. Zakończyć umowę klient może praktycznie w każdej chwili. Zaletą tej oferty jest elastyczność, bo klient płaci tyle, ile faktycznie wydzwoni (19 gr za minutę, 9 gr za SMS), a ponadto ma pewność, że jego rachunek miesięcznie nie przekroczy 39 zł. Przy czym w tej kwocie nie jest uwzględniony transfer danych (19 gr za 1 MB). Klient może jednak wykupić sobie miesięcznie pakiet internetowy od 350 MB (5 zł) do 8 GB (29 zł). Specyfiką dzielności nju mobile (submarka Orange Polska) jest, że wszystko, począwszy od zakupu usługi,  załatwia się przez Internet.

            Wciąż jednak istnieje spore grono klientów, które preferuje usługi na kartę. Tu warto np. zwrócić uwagę na ofertę bez limitu operatora wirtualnego Virgin Mobile, gdzie za 29 zł miesięcznie klient może dzwonić bez limitu na numery stacjonarne i mobilne oraz wysyłać SMS, a także otrzyma pakiet internetowy 2 GB.

            Dla porównania w Polkometelu, który w ubiegłym roku wprowadził ofertę Plush w opcji nielimitowanej na kartę (rozmowy do sieci komórkowych i SMS) i pakietem internetowym 0,5 GB, klient zapłaci 30 zł miesięcznie (30 dni).

            Heyah, w której standardowo minuta rozmowy kosztuje 29 gr, a SMS – 14 gr (operator jednak wprowadził bezpłatne rozmowy i SMS-y na numery Heyah i T-Mobile), oferuje tzw. Dniówki. Klient ma możliwość wykupienia trzech rodzajów pakietów dziennych: Dniówka rozmów, Dniówka SMS-ów i Dniówka internetu (50 MB/dzień). Każdy pakiet (Dniówka) jest płatny i odnawialny w okresie jednego dnia. Koszt jednej (każdej z osobna) Dniówki to 28 gr dziennie. Inna możliwość to tzw. Tygodniówka w Heyah, gdzie za 10 zł tygodniowo klient może korzystać z nielimitowanych połączeń na numery komórkowe, nielimitowanych SMS-ów i dostaje pakiet internetowy 50 MB.

htc_one_m9_plus_perright_gunmetalgray

Bonusy za wyższe doładowania

            Warto też zwrócić uwagę, że niektórzy operatory oferują taryfy, w których stawki jednostkowe są uzależnione od wartości doładowania. I tak np. w taryfie Polkomtelu „Więcej do Wszystkich” standardowo minuta połączenia kosztuje 29 gr, a SMS – 19 gr. Kiedy jednak klient tej sieci doładuje konto kwotą co najmniej 100 zł, to minuta rozmowy będzie go kosztowała 9 gr, a SMS 1 gr.

            Tego typu bonusy są stosowane dość powszechnie przy doładowaniach pakietów internetowych na kartę. I tak np. w ofercie „Play na Kartę Lubię to” (minuta do wszystkich sieci – 29 gr, SMS – 9 gr) doładowując konto kwotą 5–9 zł, klient otrzyma w bonusie pakiet internetowy za 50 MB, ale gdy doładuje kwotą co najmniej 100 zł, ten pakiet wzrasta do 3,5 GB.

 

Co wybrać?

            Wybierając dla siebie usługodawcę usług komórkowych i plan taryfowy, warto poświęcić trochę czasu na porównanie ofert, które przez cały czas ewoluują. Przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę swe potrzeby w tym zakresie, czy głównie dzwonimy, czy wysyłamy SMS-y, MMS-y, jak intensywnie korzystamy z Internetu w smartfonie.

 

Marek Jaślan

 

 

Ceny oferty bez limitu:

  • Plus sLTE 49,99–79,99 zł
  • Play  29,99 zł, 49,99 zł
  • T-Mobile 69,99 zł
  • Orange 29,99 zł
  • nju mobile 39 zł
  • Virgin Mobile 29 zł
  • Plush 30 zł

Related Post

LG G7 trafił do kosza?

Posted by - 16 stycznia 2018 0
Źle się dzieje w dziale mobilnym LG, kolejny kwartał „pod kreską” i brak realnych pomysłów na poprawę sytuacji sprawił, że…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *