Innowacyjne liczniki prądu w domach warszawiaków

W warszawskich budynkach zainstalowano ponad 1,5 tys. nowych liczników. Pozwalają one na zdalny odczyt zużycia energii elektrycznej. Po raz pierwszy w Polsce będą wykorzystywały technologię LTE-M, która pozwala obsłużyć nawet do miliona urządzeń na kilometr kwadratowy. Rozwiązanie to zostało opracowane w innogy Laboratory of Things.

 

Nowe liczniki mają podnieść skuteczność zdalnych pomiarów zużycia energii. W przypadku dotychczasowych technologii wynosi ona ok. 95%. Liczniki wykorzystujące LTE-M, pozwolą zwiększyć skuteczność nawet do 98%. Rozwiązanie umożliwia też montaż ponad 400 liczników w jednym budynku, które przesyłają dane jednocześnie, nie zakłócając się nawzajem. Realizacja jest kolejnym etapem współpracy Orange Polska z innogy Stoen Operator rozpoczętej w ubiegłym roku.

Pierwsze komercyjne zastosowanie LTE-M to milowy krok w rozwoju Internetu Rzeczy w Polsce. Do tej pory wykorzystywano wprowadzoną w połowie lat 90. sieć 2G, która ma wiele ograniczeń. LTE-M jest bardziej elastyczna, a co najważniejsze może obsłużyć znacznie więcej urządzeń jedocześnie. Orange Polska jest gotowy do uruchomienia komercyjnej sieci LTE-M w całym kraju – podkreśla Sebastian Grabowski, dyrektor IoT i Zaawansowanych Technologii w Orange Polska.

LTE-M to technologia działająca w oparciu o sieć 4G Orange Polska. Może obsłużyć do miliona urządzeń IoT na kilometr kwadratowy. Dzięki specjalnej konfiguracji dociera do miejsc, gdzie zasięg jest słaby np. piwnice czy podziemne garaże. Niewielki transfer danych, zużywa bardzo mało energii. Oznacza to dłuższą pracę urządzeń na jednej baterii. Rozwiązanie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie urządzenia nie mogą zostać podłączone do sieci energetycznej.

 

Wdrożenie tych przełomowych, innowacyjnych liczników, wykorzystujących technologie wypracowane przez innogy Laboratory of Things jest krokiem milowym w rozwoju Internetu Rzeczy w Polsce. Montaż ponad półtora tysiąca urządzeń wieńczy sukcesem kolejny etap niezwykle owocnej współpracy innogy Stoen Operator z Orange Polska, a także firmami Apator oraz PySENSE. Przed nami kolejny rozdział, w którym będą testowane nowe technologie, pozwalające jeszcze bardziej podnieść efektywność wybranego rozwiązania – wyjaśnia Marcin Wilkowski, kierownik projektu pilotażowego w innogy Stoen Operator.

Liczniki energii elektrycznej dostarczył dla innogy Stoen Operator producent zaawansowanych technologicznie urządzeń i systemów pomiarowych Apator S.A. PySENSE dostarczył moduły komunikacyjne łączności, zapewniające współpracujące z siecią LTE-M.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane

BlackBerry pozywa Nokię

Opublikowane przez - 16 lutego 2017 0
Nokia dopiero co wróciła na rynek smartfonów a już walczy nie tylko o klienta. Pod koniec roku dowiedzieliśmy się, że…