Intel oficjalnie zaprezentował swój modem 5G dedykowany smartfonom

Sieć 5G nieuchronnie się do nas zbliża. Choć zanim będziemy mogli z niej swobodnie korzystać minie jeszcze trochę czasu, to producenci podzespołów już teraz przygotowują się do tego wydarzenia. Intel zaprezentował swój pierwszy modem 5G do smartfonów – Intel XMM 8160.

Największym konkurentem Intela na rynku jest oczywiście Qualcomm, który już dwa lata temu zaprezentował swój pierwszy modem 5G – Snapdragon X50. Niestety wciąż nie doczekaliśmy się urządzenia wyposażonego w owy sprzęt, i nie nastąpi to wcześniej niż w pierwszej połowie 2019 roku.

Niemal równie długo przyjdzie nam czekać na pierwsze smartfony wyposażone w modem XMM 8160. Przedstawiciele Intela zdradzili, że chip będzie dostępny dla producentów smartfonów dopiero pod koniec przyszłego roku, a pierwsze urządzenia z nim na pokładzie zadebiutują najwcześniej w 2020 roku (uwzględniając, że utrzyma się dobre tempo prac).

Czy jednak w ogóle warto czekać na modem 5G od Intela? Wydaje się, że tak. Producent pochwalił się, że jego modem jest jednym z najmniejszych urządzeń tego typu na rynku. Co więcej, w przeciwieństwie do produktów konkurencji (mały przytyk do Qualcommu) XMM 8160 oprócz sieci 5G pozwoli na płynną obsługę starszych standardów jak: 4G, 3G i 2G. Co za tym idzie, producenci, którzy zdecydują się na wybór podzespołów Intela zyskają we wnętrzu swoich urządzeń więcej wolnego miejsca.

Jeśli chodzi o wydajność, to Intel XMM 8160 umożliwi nam przesyłanie danych z prędkością do 6 Gb/s, co jak podkreślają przedstawiciele Intela jest wynikiem 6-krotnie lepszym od większości dostępnych obecnie na rynku modemów LTE.

intel 5g

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane