IRIScan Book 5 WiFi – test. Przenośny skaner do użytku ze smartfonem lub laptopem

Jeszcze kilka lat temu mobilny skaner nie miał żadnej konkurencji. Smartfony cechowały bardzo słabe aparaty, a nikt nie nosił ze sobą codziennie oddzielnego aparatu cyfrowego. Teraz fotosmartfony już się na tyle poprawiły, że można nimi wykonywać bardzo dobre kopie dokumentów. Nie znaczy to jednak, że mobilne skanery odeszły do lamusa. IRIScan Book 5 WiFi to niewielki, przenośny skaner, który może stanowić ciekawe narzędzie pracy w mobilnym biurze lub jako pomoc naukową dla studenta.

 

Klient, który kupi zestaw IRIScan Book 5 WiFi, w opakowaniu znajdzie: skaner, kabel USB-microUSB, kartę microSD 4 GB, adapter SD, etui do transportu oraz skróconą instrukcję obsługi. Opakowanie na pewno przyda się, jeśli często podróżujemy. Wtedy można skaner wrzucić do plecaka bez obawy, że się zniszczy.

Plastikowa konstrukcja

Mobilny skaner IRIScan Book 5 WiFi został w całości wykonany z tworzywa sztucznego. Konstrukcja wydaje się dobrze spasowana – pod naciskiem nie trzeszczy, nic też nie odstaje. Jednak obawiam się, że jeden mocniejszy upadek mógłby spowodować, że skaner zostałby uszkodzony.

IRIScan Book 5 WiFi jest lekkim i poręcznym sprzętem. Bez problemu można go obsługiwać jedną ręką. Rolki, na których opiera się mechanizm skanowania, są pokryte gumą, co zapewnia dużą stabilność.

 

Obsługa skanera

Na przednim panelu obok ekranu 1,5 cala widnieje także zestaw klawiszy, do których przypisane są różne funkcje. Jeden przycisk nie odpowiada tylko i wyłącznie za to, co sugeruje wytłoczony na nim symbol, ale też za kilka innych opcji. Łatwo się w tym pogubić, więc nawet po kilku tygodniach użytkowania skanera musiałem kierować się intuicją. Na szczęście proces skanowania jest bardzo prosty. Klikamy przycisk SCAN i od razu sprzęt jest gotowy do pracy.

Pod klawiszami znajduję się slot umożliwiający zamontowanie karty microSD.

Testowane urządzenie pozwala na skanowanie w trzech różnych rozdzielczościach: 300, 600 oraz 1200 DPI. Pierwsza wartość jest odpowiednia do zwykłych dokumentów, faktur czy książek. Druga (600 DPI) doskonale sprawdzi się podczas skanowania zdjęć czy grafik, gdzie zależy nam na jakości barw. Z kolei 1200 DPI jest już przeznaczone dla zaawansowanych użytkowników, którym potrzebne bardzo dobre skany do dalszej obróbki graficznej. Zalecam korzystanie z 300 DPI, ponieważ gwarantuje odpowiednią jakość do wydruku na drukarce, a waga pliku jest przyzwoita. W porównaniu do 600 oraz 1200 DPI jest ona kilkukrotnie mniejsza.

Skanowanie w praktyce

Jak rozpocząć skanowanie? Należy włączyć IRIScan Book 5 WiFi, położyć skaner na kartce papieru, a następnie przejechać nim w dół. Należy to jednak zrobić dokładnie i nie za szybko, bo inaczej zeskanowany obraz będzie niewyraźny. Ważne, aby nie wykonywać żadnych gwałtownych ruchów. W przypadku gdy wykonujemy coś źle, natychmiast na ekranie pojawia się komunikat „ERROR”, ale to nie znaczy, że obraz nie będzie zeskanowany. Może być zniekształcony, może być jakiś błąd, ale może też tak się zdarzyć, że zeskanowany dokument będzie wyglądał prawidłowo.

Skanowanie dokumentów wydrukowanych na osobnych kartkach nie stanowi żadnego problemu, ale w przypadku książek nie jest już tak kolorowo. Wygięcia przy grzbiecie książki utrudniają precyzyjne przyłożenia skanera. Może się zdarzyć tak, że przy rogach IRIScan Book 5 WiFi nie odczyta prawidłowo tekstu lub obrazu lub skan będzie mocno zniekształcony.

Zdjęcia, dokumenty i inne można zapisać w formacie JPG lub PDF. Istnieje możliwość skanowania kilku dokumentów do jednego pliku.

Dostęp do plików na trzy sposoby

Producent udostępnił trzy różne możliwości dostępu do zeskanowanych plików. Pierwszy sposób, który jednocześnie wymaga najmniej pracy, to karta pamięci w formacie microSD. Wkładamy ją w odpowiednie miejsce w obudowie IRIScan Book 5 WiFi i od razu można skanować. IRIScan sam utworzy folder i będzie tam przechowywał dane.

Drugi sposób to po prostu podłączenie urządzenia do komputera z Windows 7 lub Windows 10 za pomocą kabla microUSB. Platforma Microsoftu wykrywa IRIScan Book 5 WiFi jako pamięć przenośną.

Ostatni sposób to włączenie sieci Wi-Fi w mobilnym skanerze, wyszukanie punktu dostępowego w smartfonie i połączenie. Hasło podane jest w instrukcji obsługi. Następnie możemy za pośrednictwem aplikacji lub adresu internetowego http://10.10.1.1 przeglądać wszystkie pliki. Jest to niezwykle przydatne, jeśli na uczelni potrzebujemy mieć notatki od razu w pamięci smartfona. Niestety łącząc się z Wi-Fi utworzonym przez IRIScan Book 5 WiFi, od razu tracimy dostęp do Internetu. Aby móc dostać się do panelu administracyjnego należy wyłączyć także transmisję danych.

Galeria przykładowych skanów 

Przycinanie dokumentów na ekranie… smartfona

Firma IRIS przygotowała również oprogramowanie o nazwie Instant Result WiFi 2, które pozwala na podgląd skanowanego obrazu w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy przyciąć obraz, poprawić, a także wpisać ręcznie nazwę pliku. Działa to bardzo sprawnie.

Funkcja OCR

Na pewno wielu z Was ucieszy informacja, że mobilny skaner IRIScan Book 5 WiFi pozwala na skanowanie dokumentów do wersji edytowalnej (OCR). Trzeba tylko pobrać na komputer program IRIS Readiris Pro. I faktycznie skanowanie OCR w praktyce działa bez zarzutu, ale tylko w przypadku, gdy mamy do czynienia z samym tekstem.

Do 100 dokumentów dziennie

Jedno naładowanie urządzenia pozwala, według producenta, na 100 zeskanowanych dokumentów w ciągu dnia. Czy w praktyce taki wynik jest do osiągnięcia? Nie sprawdzałem, ale gdy miałem włączony sprzęt cały dzień na biurku i zeskanowałem kilka dokumentów, to w połowie dnia skaner informował o słabym poziomie baterii. Na szczęście w każdej chwili można skorzystać z dowolnej ładowarki z wejściem microUSB.

Michał Rogowicz

WERDYKT

Gdybym miał to urządzenie na moim studiach, kiedy jeszcze nie było smartfonów z dobrymi aparatami, to byłbym najszczęśliwszy na świecie. Bardzo by mi to ułatwiło naukę. Ale czy teraz byłbym skłonny wydać około 500 zł na zakup IRIScan Book 5 WiFi? Oj szczerze musiałbym się mocno zastanowić, ponieważ obecnie mobilny skaner może być zastąpiony przez smartfon. IRIScan Book 5 WiFi ma niezbyt duża wydajność, jego obsługa jest nieco kłopotliwa, trudno nim skanować książki… Ze smartfonem nie ma takich problemów. Z drugiej strony możliwość zapisu skanów w PDF, a także funkcja OCR to atuty, dla których warto rozważyć wybór IRIScan Book 5 WiFi.

IRIScan Book 5 WiFi

 • Wymiary skanera: 2,2 x 25,9 x 3,8 cm
 • Waga: 153 g
 • Czujnik obrazu: kontaktowy czujnik obrazu (CIS) w kolorze (format A4)
 • Rozdzielczości: 300/600/1200 DPI
 • Formaty plików: JPG, PDF
 • Prędkość skanowania: kolor, wysoka rozdzielczość: 4 s, czerń, wysoka rozdzielczość: 3 s, kolor, niska rozdzielczość: 2 s, czerń, niska rozdzielczość: 1 s
 • LCD: kolorowy o przekątnej 1,5” z podglądem przebiegu skanowania
 • Złącze microUSB
 • Czytnik kart pamięci microSD do 32 GB
 • Żywotność akumulatora: 100 stron dziennie po naładowaniu (A4, 300 dpi, kolor)

Zalety:

 • Lekka konstrukcja
 • Łatwe skanowanie
 • Możliwość skanowania w kolorze
 • Zapisanie pliku w JPG oraz PDF
 • Funkcja OCR

Wady:

 • Mała wydajność
 • Nieprzyjazne menu
 • Problem z skanowaniem książek

There are 2 comments

 1. Avatar

  Tak jak wspominałeś w czasach smartfonów, które mają na tyle dobre aparaty, że są w stanie robić wysokiej jakości zdjęcia takie urządzenie nie ma raczej długiej przyszłości. Osobiście raczej nie zdecydowałbym się na zakup, bo szybciej wykonam kopię dokumentu robiąc zdjęcie niż tym urządzeniem 😉

  Reply

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Michał Rogowicz

Michał Rogowicz

Inżynier Informatyki, bloger. Od lat pasjonuje się elektroniką i technologią. Czynny strażak OSP Słupca.

Powiązane