Jabra Elite 65t: test. Bezprzewodowe słuchawki do biznesu i sportu

Jakiś czas temu miałem okazję testować słuchawki Jabra Elite 25e, które w mojej ocenie wypadły niezbyt dobrze i przyznam szczerze, że obawiałem się, że producent obniżył nieco poziom i zrezygnował przy tym ze swoich największych atutów. Na szczęście się myliłem. Utwierdziło mnie w tym już pierwsze kilkanaście minut z bluetoothowymi słuchawkami Jabra Elite 65t. Jest to produkt, który pod każdym względem udowadnia, że jest wart 699 zł.

Wykonanie klasy premium

Gdy weźmiemy do ręki słuchawki Jabra Elite 65t, od razu zauważymy, że mamy do czynienia z produktem klasy premium. Swoim wykonaniem oraz stylistyką słuchawki robią duże wrażenie na użytkowniku. Ich minimalistyczne wzornictwo to udane połączenie koloru czarnego z metalicznymi wstawkami, co wygląda znakomicie. Moim zdaniem Jabra Elite 65t prezentują się znacznie lepiej niż AirPods Apple’a czy produkty topowych firm, np. Bose, choć to oczywiście rzecz gustu.

Wygodna i praktyczna konstrukcja

Jabra Elite 65t to słuchawki składające się z dwóch bezprzewodowych modułów (nie są one ze sobą połączone kablem). Co ciekawe, oba różnią się od siebie wagą, ale pod względem konstrukcyjnym ani trochę. Lewy moduł waży 5,8 g, a prawy – 6,5 g. Nie jest to jakaś drastyczna różnica i podczas testów tych dodatkowych 0,7 g nie odczułem. Zarówno lewe, jak i prawe ucho było poddawane takiej samej pracy i nie doszło do sytuacji, aby któraś z małżowin byłaby bardziej zmęczona.
Obie słuchawki Jabra Elite 65t pewnie leżą w uchu i nie ma mowy, aby podczas biegania czy ćwiczenia na siłowni (choć nie są to typowo sportowe słuchawki) wypadły. Są doskonale dopasowane. Również nie trzeba ich poprawiać w uchu – po pierwszym włożeniu zachowują optymalną pozycję niezależnie od okoliczności.

Błyskawiczne parowanie

Słuchawki Jabra Elite 65t wyposażono w moduł Bluetooth w wersji 5.0, który w praktyce sprawdza się po prostu znakomicie. Parowanie z nowymi urządzeniami, jak i łączenie z już wcześniej wykorzystywanymi, jest banalnie proste i co najważniejsze – niezwykle szybkie. Uruchamiamy słuchawki, włączamy moduł Bluetooth w telefonie, (komputerze, tablecie, telewizorze…), wybieramy z listy znalezione urządzenie Jabra Elite 65t i mijają dosłownie 2 sekundy, a połączenie jest nawiązane.

Kiedy mamy już, np. smartfon i słuchawkę sparowaną, to aby następnym połączenie odbywa się samoczynnie w parę sekund, bez najmniejszych komplikacji.
Słuchawki Jabra Elite 65t bez problemu współpracują z dwoma smartfonami sparowanymi jednocześnie.

Stabilność połączenia

Jeżeli chodzi o stabilność połączenia, to nie mam w tej kwestii żadnych zastrzeżeń. Po połączeniu ze smartfonem mogłem chodzić po całym mieszkaniu (50 m2) bez obawy, że połączenie zostanie utracone, a ja nic nie będę słyszał. Ani razu nie doszło do takiej sytuacji, co nie jest takie oczywiste w każdych testowanych słuchawkach, więc pod tym względem Jabra Elite 65t wypada bardzo na plus.

 

Co ważne, dwie słuchawki muszą być w odpowiedniej odległości od siebie, inaczej muzyka po prostu jest wstrzymywana. Wystarczy, że jedną wyjmiemy z ucha i odsuniemy na kilkanaście centymetrów, to automatycznie muzyka ucicha. Po zbliżeniu lub ponownym włożeniu do ucha następuje wznowienie odtwarzania.
Przydatne, nieprzydatne? Otóż jest to bardzo przydatne! Słuchawki doskonale wyciszają odgłosy dochodzące z zewnątrz i gdy ktoś do nas mówi, to również tego nie słychać. Gdy jednak zależy nam na rozmowie, nie trzeba ręcznie wstrzymać muzyki – wystarczy na chwilę jedną słuchawkę wyciągnąć z ucha i po sprawie. Praktyczne, prawda?

A co, jeśli jedna słuchawka jest rozładowana? Na to pytanie miałem okazję odpowiedzieć sobie od razu po rozpakowaniu pudełka. Po uruchomieniu okazało się, że działa tylko prawa słuchawka. Pomyślałem, że dostałem wadliwy egzemplarz, ale najpierw naładowałem zestaw, aby zyskać pewność. I okazało się, że obie słuchawki działają prawidłowo, a po prostu lewa była w tamtym momencie rozładowana. Warto o tym pamiętać i wyrobić  w sobie nieco inne przyzwyczajenia związane z ładowanie słuchawek.

Jakość dźwięku i wytłumienie

Zakres częstotliwości przetworników umieszczonych w słuchawkach Jabra Elite 65t wynosi standardowe 20 Hz – 20 KHz. Podczas odsłuchu wyraźnie słychać niskie oraz wysokie tony, nie brakuje też środka. Jeśli muzyka ma wyraźną linię basu, to słuchając utworów przez Jabra Elite 65t, również ją odczujemy, jako miłą wibrację. Testowany model wyróżnia się ponadto dobrą separacją instrumentów, więc koneserzy wyławiający smaczki brzmieniowe będą mieli prawdziwą ucztę.

Uwagę zwraca również bardzo dobre tłumienie. Gdy chciałem się wyłączyć ze świata zewnętrznego, to wystarczyło podgłośnić muzykę i zamknąć oczy. Nie dochodził do mnie żaden dźwięk. Spacerując po ulicy, trzeba więc zachować szczególną uwagę i rozglądać się dookoła, ponieważ nie usłyszymy dźwięku samochodu czy nawet ostrzeżenia osoby, która nadjeżdża rowerem.

Rozmowy telefoniczne

Mikrofon w Jabra Elite 65t nie jest widoczny, ale to nie znaczy, że go nie ma. Na początku trochę o kwestiach konstrukcyjnych. Mikrofon składa się z czterech mniejszych mikrofonów wykonanych w technologii MEMS. System zapewnia zakres częstotliwości w zakresie 100 Hz – 10 kHz, a czułość wynosi -38 dBV/Pa. Ochronę przed wiatrem zapewnia konstrukcja otwartej komory akustycznej.

W praktyce mikrofon, choć niewidoczny, sprawdza się po prostu znakomicie. Nie ważne czym podróżowałem i jakie były warunki atmosferyczne osoba po drugiej stronie nie narzekała na jakość rozmowy. Nie zdarzyło mi się, abym musiał coś kilkukrotnie powtarzać, bo nie można zrozumieć słowa. Możemy iść, biegać pod wiatr czy jechać hałaśliwym pociągiem – żaden z tych czynników nie ma dużego wpływu na jakość rozmów. Jednocześnie sam nigdy nie miałem problemu z wyraźnym usłyszeniem rozmówcy.

Wsparcie aplikacji Jabra Sound+

Dźwięk emitowany ze słuchawek jest bardzo dobrej jakości, ale gdy nie jesteśmy do końca zadowoleni, to można go skorygować za pomocą aplikacji Jabra Sound+.

Ciekawie przedstawia się funkcja „Momenty”, która pozwala dostosować jakość odtwarzanej muzyki do sytuacji, w jakiej aktualne się znajdujemy, np. jesteśmy w pracy, w pociągu, podczas prowadzenia rozmów, treningu, spaceru czy jazdy samochodem. Dostępny jest także manualny korektor dźwięku, w którym ręcznie możemy dostosować efekty.

Jeśli nie jesteśmy do końca zadowoleni z jakości rozmów telefonicznych, to w ustawieniach Jabra Sound+ można określić, w  jakim stopniu chcemy słyszeć własny głos podczas prowadzenia rozmowy. Aplikacja wspiera także ARS, redukcję szumów z otoczenia. W programie jest ponadto niezwykle przydatna funkcja, a mianowicie kontrolka naładowania baterii obrazowana za pomocą prostych wskaźników.

Asystent głosowy

Jabra Elite 65t prawidłowo współpracują z asystentami głosowymi Amazon Alexa, Siri lub Google Assistant. Niestety nie jest wspierany język polski, więc raczej z tej funkcji nie skorzystamy. Nie chodzi nawet o polecenia, które można w sumie wydawać  w języku angielskim, ale przede wszystkim o polskie imiona i nazwiska w książce kontaktów.

Bateria: 5h na jednym ładowaniu

Słuchawki Jabra Elite 65t mogą się pochwalić dość długim czasem pracy na jednym ładowaniu, który wynosi aż 5 godzin. Co więcej, w zestawie znajduje się etui, które jednocześnie pełni funkcję power banku. Pozwala aż dwukrotnie naładować sprzęt, czyli faktycznie z Jabra Elite 65t można korzystać do 15 godzin, przy założeniu, że co jakiś czas słuchawki zdejmiemy i schowany do pokrowca. Etui w formie power banku naładuje w pełni rozładowane słuchawki w ciągu 2 godzin. Jednak jeśli chcemy iść na trening i nie czekać tyle czasu, to wystarczy 15 minut podłączenia do energii, aby słuchawki były gotowe na 1,5 godziny pracy. Bardzo dobre rozwiązanie, które wielokrotnie okazywało się wybawieniem.

Michał Rogowicz

 • 9/10
  Wzornictwo - 9/10
 • 10/10
  Jakość wykonania - 10/10
 • 10/10
  Jakość dźwięku - 10/10
 • 10/10
  Komfort użytkowania - 10/10
 • 10/10
  Funkcjonalność - 10/10
 • 9/10
  Bateria - 9/10
 • 9/10
  Opłacalność - 9/10
9.6/10

WERDYKT

Jabra Elite 65t to słuchawki, które nie kosztują mało, bo wyceniono je na 699 zł. Jednak moim zdaniem zdecydowanie są warte tej ceny. Choć nie jest to model sportowy, to jednak z powodzeniem i bez żadnych obaw możemy go zabrać na siłownie czy wieczorny bieg po lesie. Natomiast jeśli potrzebujemy niezawodnego narzędzia do pracy w biurze albo poza nim, to również warto spojrzeć na ten sprzęt. Słuchawki sprawdzą się w poważnych i wymagających zastosowaniach biznesowych, jak i w aktywności poza pracą. Trudno znaleźć na rynku tak udany model słuchawek uniwersalnych.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Michał Rogowicz

Michał Rogowicz

Inżynier Informatyki, bloger. Od lat pasjonuje się elektroniką i technologią. Czynny strażak OSP Słupca.

Powiązane