Jak dbać o bezpieczeństwo danych w przestrzeni publicznej

Roman PakotaAutor:
Coraz mniejszym problemem jest znalezienie miejsc z bezpłatnym dostępem do internetu. Otwarte sieci Wi-Fi, szczególnie za granicą, to wygodna alternatywa dla często kosztownej transmisji danych w roamingu. Korzystając z hotspotu w restauracji, na lotnisku czy hotelu można sporo zaoszczędzić, ale niestety też stracić. Urządzenia podłączone do publicznej sieci są bowiem łatwym celem dla cyberprzestępców.

Ryzyko utraty danych

Z badania Smartfon w firmie. Bezpieczeństwo danych w telefonach służbowych wynika, że ponad 50% pracowników korzysta ze służbowych urządzeń elektronicznych w przestrzeni publicznej. Większość z nich (74%) ma świadomość związanych z tym zagrożeń wynikających m.in. z logowania się do otwartych sieci Wi-Fi. Darmowy dostęp do internetu w galeriach handlowych lub na lotniskach może być jednak dla użytkowników źródłem wielu problemów. Złośliwe oprogramowanie czy wyłudzenie danych (phishing) to tylko przykłady pułapek zastawianych przez cyberprzestępców. Działania hakerów są poważnym, ale nie jednym w tej sytuacji niebezpieczeństwem dla służbowych urządzeń mobilnych. W zatłoczonych miejscach nie trudno też o zgubienie lub kradzież telefonu, z czym spotkało się 41% respondentów.

Odpowiednia ochrona

Urządzenia mobilne są obecnie podstawowym narzędziem pracy oraz nośnikiem ważnych danych firmowych. Warto więc zapewnić im odpowiednią ochronę. Systematyczne aktualizacje systemu operacyjnego, instalowanie oprogramowania antywirusowego i zapór sieciowych oraz zabezpieczanie urządzeń hasłem pozwalają zminimalizować ryzyko. Warto zaufać sprawdzonym rozwiązaniom.

W podróży lepiej unikać łączenia się z otwartymi sieciami Wi-Fi. Szczególnie w przypadku serwisów wymagających logowania, bezpieczniej jest skorzystać z własnego pakietu transmisji danych. Na wypadek sytuacji awaryjnej warto zadbać o to, by telefony miały mobilne łącze VPN oraz oprogramowanie chroniące prywatność podczas korzystania z niezaufanej sieci. Warto zadbać też o szyfrowanie danych, dzięki czemu nawet jeśli smartfon trafi w niepowołane ręce, informacje zapisane w pamięci będą bezpieczne. Bez znajomości hasła na nic zda się podłączenie urządzenia do komputera i skopiowanie danych, bo będą nieczytelne.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane