Karty pamięci do zadań specjalnych – na przykładzie SanDisk Extreme® microSDXC™

Roman PakotaAutor:
Ogromny wybór dostępnych na rynku kart pamięci sprawia, że czasami można dostać zawrotów głowy – karty różnią się pojemnością, formatem, prędkością zapisu/odczytu czy odpornością na uszkodzenia. Jak wybrać taką, która idealnie wpisze się w nasze potrzeby?

Kupowanie karty pamięci flash do smartfona, aparatu fotograficznego, kamery sportowej czy konsoli wydaje się najprostszą czynnością na świecie: sprawdzamy, jaki typ kart obsługuje nasze urządzenie (obecnie zwykle będzie to SD/MicroSD), idziemy do sklepu i wybieramy wariant o interesującej nas pojemności. Niestety, tak naprawdę nie jest to takie proste – owszem, wybrana w ciemno karta pewnie zadziała w naszym urządzeniu, ale szanse na to, że pozwoli nam ona w pełni wykorzystać jego możliwości jest znikoma. Dlatego też w poniższym tekście podpowiadamy, jak wybrać kartę odpowiednią do najbardziej wymagających zadań – nagrywania wideo w 4K, pracy w trudnych warunkach czy przechowywania ogromnej kolekcji gier.

Aby ułatwić nabywcom zorientowanie się co tak naprawdę potrafi karta i do jakich zastosowań jest przeznaczona, producenci i organizacje branżowe opracowali cały zestaw standardów opisujących typy i właściwości tych nośników. Oczywistym jest np. podział ze względu na gabaryty nośnika (w przypadku formatu Secure Digital będę to „duże” karty SD i miniaturowe, znane np. ze smartfonów, microSD).

Specyfikację dot. wydajności i pojemności. karty opisać możemy na przykładzie świetnego modelu SanDisk Extreme® microSDXC™, który firma SanDisk oferuje w wersjach o pojemności od 32 GB do zawrotnego 1 TB. Z nazwy jasno wynika, że jest to przeznaczona do smartfonów/dronów/konsoli/kamer sportowych/wideo rejestratorów samochodowych karta w formacie microSD (czyli o rozmiarach 11×15 mm).

Fraza SDHX w nazwie oznacza, że jest to karta z grupy najpojemniejszych w rodzinie SD/MicroSD – czyli o pojemności większej niż 64 GB (karty o pojemności do 8 MB do 2 GB to nośniki SD, zaś od 2 do 64 GB – SDHC).

Z punku widzenia większości użytkowników kluczowym oznaczeniem będzie jednak UHS-I – mówi nam ono, że opisywana karta microSD SanDisk obsługuje najbardziej zaawansowany dostępny obecnie interfejs komunikacyjny takich urządzeń, czyli Ultra High Speed. Ta konkretna karta może pochwalić się szybkością odczytu danych do 160 MB/s, co oznacza, że możemy skopiować z niej ok. 1000 zdjęć w wysokiej rozdzielczości i 30-minutowy plik wideo 4K w mniej niż 3 minuty. Jeśli zaś mowa o wideo, to warto odnotować, że karta spełnia wymagania specyfikacji Video Speed Class 30 (V30), co oznacza, że z powodzeniem można jej używać do rejestrowania wideo 4K.

Dla użytkowników smartfonów kluczowe znaczenie będzie też miała informacja, że karta posiada oznaczenie A2, co oznacza, że jest na tyle wydajna, że bez najmniejszego problemu można na niej instalować aplikacje i że będą one działały również szybko, jak gdyby były zainstalowane we wbudowanej pamięci telefonu.

Na koniec dodajmy, że SanDisk Extreme® microSDXC™ jest nie tylko wydajna i pojemna – karta została też zaprojektowana z myślą o działaniu w najtrudniejszych warunkach, dlatego jest wodo-, pyło- i wstrząsoodporna, działa w ekstremalnych temperaturach i bez problemu zniesienie prześwietlanie promieniami Roentgena. Gdziekolwiek zatem się nie wybieracie i cokolwiek chcecie zapisać lub przechować… to ta propozycja SanDisk wydaje się idealna do tego celu.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane