Kobiety w nowych technologiach radzą sobie coraz lepiej

IT i telekomunikacja od zawsze były kojarzone jako te zdominowane przez mężczyzn. Tymczasem okazuje się, że w tej chwili to już stereotyp. Coraz więcej przedstawicielek płci pięknej radzi sobie coraz odważniej w tym segmencie

Pokazują to najnowsze badania dr Justyny Pokojskiej z instytutu DELab Uniwersytetu Warszawskiego pt. „Kopernik była kobietą – Sytuacja kobiet na rynku IT w Polsce”. Wynika z nich, że 3/4 Polek, które obecnie pracują w branży IT i pokrewnych wcześniej było zatrudnionych w innych. Minimum 4 lata. Polski chętnie się dokształcają na nowych stanowiskach. Nie przeszkadza im w tym macierzyństwo, albo wychowywanie dorastających dzieci.

Najwięcej ankietowanych – 89% jako powód zmiany branży wskazało atrakcyjne zarobki. 80% dowolne godziny pracy, w tym możliwość pracy z domu. Trzecim powodem, na który wskazało 77% ankietowanych była luźna atmosfera pracy (w tym pytaniu można było wskazać kilka odpowiedzi).

Zdaniem autorki raportu na takie, a nie inne zachowania Polek wpływ ma swoiste równouprawnienie wynikające z dobrodziejstw nowych technologii. Młode kobiety korzystają z komputerów i smartfonów w nie mniej zaawansowany sposób, niż mężczyźni. Nie mają oporów z korzystaniem z nowinek, np. rozwiązań chmurowych. Najchętniej z urządzeń korzystają kobiety w wieku 16-24 lat, zaraz za nimi są te w wieku 25-54 lat. Najrzadziej z komputera korzystają te w wieku 55+, statystycznie co czwarta.

Polki korzystając z internetu korzystają najczęściej z dostępu do informacji, kolejne są komunikatory. Zaskakujące może być to, że czego korzystają najrzadziej. To … e-zdrowie.

Zdaniem Justyny Pokojskiej największym problemem są wewnętrzne bariery. To niska samoocena, brak pewności siebie, mniejsza przebojowość wynikająca z utartego wzorca socjalizacji dziewczynek do roli grzecznych i zdyscyplinowanych uczennic. Jednocześnie – jej zdaniem np. programistki, w porównaniu z kobietami pracującymi w innych zawodach, mają wyższą satysfakcję z wykonywanej pracy oraz większą pewność siebie, zarówno w odniesieniu do swoich kwalifikacji, jak i możliwości dalszego rozwoju.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane