Konwersja elektronicznych książek – Sposoby konwersji e-booków

158 0

hamster2

Wiele osób ma obawy przed kupnem czytników e-booków, gdy słyszy, że kupione w wirtualnej księgarni książki elektroniczne mogą nie zostać odczytane przez dane urządzenie. Konwersja, czy też zamiana formatów nieco ich przeraża, szczególnie gdy słyszą, że to trudne. Jednak w zamianie formatów e-booków nie ma nic skomplikowanego i istnieje na to bardzo wiele bezpłatnych i legalnych sposobów.

W sieci można znaleźć e-booki w bardzo wielu formatach, niezależnie od tego, czy są to tzw. wolne lektury, książki w wirtualnych księgarniach, czy też pozycje dostępne na portalach zawierających nielegalne ich wersje.

            Wiele formatów e-książek różni się od siebie jedynie drobnymi detalami, ale czytniki mogą mieć problemy z ich poprawnym odczytem. Szczególny przypadek to PDF. Ten format może przysporzyć sporo problemów, szczególnie gdy nie jest „czystym” plikiem z tekstem i zawiera grafiki w wysokiej rozdzielczości, to procesory czytników mogą mieć nie lada orzech do zgryzienia. Przechodzenie ze strony na stronę może trwać nawet kilkanaście sekund.

            Kupując urządzenie, wiążemy się w jego przypadku z jego oprogramowaniem, które zwykle ma ograniczenie do obsługi kilku bądź kilkunastu formatów. Kolejne aktualizacje mogą przynieść obsługę nowszych wersji plików lub ich większej liczby, ale to nie jest normą.

            Na urządzeniach, jak: tablety, smartfony, komputery stacjonarne, zwykle nie ma problemów z otworzeniem i czytaniem książek w większej części formatów. Zwykle znajdzie się bezpłatna aplikacja, która to umożliwia, nawet w przypadku niezwykle egzotycznych formatów. Jeśli jednak nie ma możliwości użycia odpowiedniego czytnika programowego, pozostaje konwersja plików, czyli zamiana jednego formatu pliku na inny.

Zabezpieczenie DRM

            Są księgarnie, które stosują zabezpieczenia sprzedawanych przez siebie pozycji za pomocą Adobe DRM. Wiele czytników nie radzi sobie z plikami tak zabezpieczonymi. Zgodnie z prawem, w granicach dozwolonego użytku prywatnego, z zakupionym przez siebie utworem możemy robić, co chcemy. Zgrać go na dowolny czytnik lub wydrukować. Nieco inaczej jest z konwersją, gdyż aby mogła ona dojść do skutku, trzeba złamać zabezpieczenie DRM, a to jest naruszeniem praw autorskich (art. 1181).

            W przypadku, gdy zakupiliśmy książkę i jest ona zabezpieczona poprzez Adobe DRM, a nie możemy jej odczytać na naszym urządzeniu, to pozostaje nam liczyć na to, że konwersja w ramach dozwolonego użytku prywatnego nie będzie złamaniem prawa.

Serwisy konwertujące formaty e-booków

Najprostszy sposób na konwersje e-książek to skorzystanie z jednego z serwisów WWW, które oferują konwersję wielu formatów plików. Dzięki nim bez problemu poradzicie sobie z zamianą jednych plików z e-bookami na inne, które dadzą się odtworzyć na czytnikach e-booków.

konwerter.net

www.konwerter.net

Witryna pozwala na konwersję pojedynczych lub kilkunastu plików naraz do jednego z kilkunastu formatów. Ponadto, jeśli ktoś nie jest pewien tego, jaki format go interesuje, może wybrać rodzaj czytnika, na jakim będzie odczytywana dana książka, np. Kindle albo Kobo.

Ponadto możemy sami podać tytuł i autora, jakich chcemy przypisać do danej pozycji. Przydaje się to, gdy nasz plik ma nazwę bez tych danych, a chcielibyśmy, by na czytniku dane te pozwalały na łatwiejsze odszukanie danej książki. Co więcej, skonwertowaną książkę możemy wysłać na dowolny adres e-mail. Niektóre czytniki mają możliwość pobrania książki właśnie z określonych adresów poczty elektronicznej, dzięki czemu nie trzeba będzie już ich wgrywać ręcznie. Po konwersji zostaniemy poinformowani o możliwości pobrania pliku na dysk komputera, ale w większej części urządzeń można to zrobić bezpośrednio na nich, korzystając z wbudowanej przeglądarki. Witryna przypomina także, żeby po konwersji usunąć książkę z jej zasobów. Można też wybrać opcję, dzięki której zostaną z treści usunięte puste wiersze między akapitami. Przy dłuższych powieściach może to zmniejszyć wielkość pliku, a także ułatwić czytanie.

konwertujplika 

konwertujplika.pl

Serwis pozwala na konwersję plików tekstowych na jeden z wybranych formatów. Na stronie wystarczy wybrać format wyjściowy, potem wczytać plik, który chcemy konwertować. Można także wybrać urządzenie (obecnie Kindle i Kindle Fire) jako format docelowy, dzięki czemu konwerter sam wybierze najlepszy format pliku wyjściowego. Tutaj także można samemu określić tytuł i autora książki, jakie mają być zapisane w danych e-booka. Ponadto można wybrać wielkość marginesu, a także osadzić jedną z dwóch czcionek (Generic sans, Generic serif), a także wybrać wyjściowe kodowanie znaków, co przydaje się, gdy konwertujemy teksty napisane w językach innych niż polski. Możemy także zapisać treść jako ASCII.

online-convert.com

online-convert.com

Angielskojęzyczna strona, dzięki której można konwertować pliki zawierające grafikę, filmy, teksty, muzykę i archiwa pomiędzy wieloma formatami, zgodnymi z każdym wymienionym rodzajem dokumentów. Można wczytać plik poprzez stronę WWW lub podać adres do pliku, który znajduje się na stronie lub serwisie FTP. Serwis pozwala także na konwersję plików zgromadzonych na dyskach chmurowych Dropbox i Google Drive. Tu także można wybrać zamiast formatu docelowy czytnik e-booków z listy, np. Kindle, Apple iPad, albo Kobo.

zamzar

www.zamzar.com

Witryna pozwalająca na konwersję bardzo wielu plików zawierających dane tekstowe, muzykę, obrazy i filmy. Można wgrywać jednorazowo pliki o wielkości do 100 MB. Po wgraniu i wybraniu formatu docelowego trzeba podać adres e-mail, gdzie zostanie wysłany plik po konwersji.

 

Programy do konwersji e-booków

Bardziej wymagający użytkownicy będą zapewne woleli samodzielnie dokonać konwersji plików. Oto najpopularniejsze bezpłatne programy do zmiany formatu plików z e-bookami, a także oferujących wiele dodatkowych, przydatnych przy obsłudze tychże plików opcji.

calibre

Calibre

calibre-ebook.com

Jeden z najpopularniejszych programów do kompleksowej obsługi czytników e-booków. Ma w sobie tak wiele narzędzi i opcji, że niejednego zaawansowanego użytkownika może wprawić w konsternację. Ponadto zaawansowani programistycznie użytkownicy dokładają kolejne wtyczki, dzięki czemu funkcjonalność programu ciągle rośnie. Aplikacja obsługuje większość czytników e-booków dostępnych na rynku. Za jej pomocą można nie tylko wczytać do urządzenia całą bibliotekę książek elektronicznych i przenieść je do pamięci czytnika. Książki możemy przeglądać według wielu kryteriów – tytułu, autora, wydawcy, a także ocen. Bez problemu zmienimy metadane książek – tytuły, autorów, dodamy okładki. Co więcej, bez problemu skonwertujemy większą część znanych formatów do takiej wersji, która będzie najlepiej strawna dla naszego czytnika. Ponadto możemy zmienić i dołączyć do e-booka czcionki, podzielić tekst na akapity i dodać spis treści, jeśli oryginalny plik tego nie miał. Bez problemu usuniemy zbędne puste wiersze i znaki typu myślnik (czasem pozostają w treści książki w miejscach, gdzie część wyrazu była przeniesiona do kolejnego wiersza). Program pozwala przeglądać treści e-booków na wbudowanym czytniku i umożliwia agregację artykułów z podanych kanałów RSS i zamianę na e-booka, tworząc coś w rodzaju sprofilowanego magazynu tematycznego. Jedną z najważniejszych cech jest to, że program jest całkowicie bezpłatny.

hamster1

Hamster Free eBook Converter

pl.hamstersoft.com

Bezpłatny program, którego zadaniem jest konwersja różnego rodzaju formatów e-booków. Jest w stanie obsłużyć ponad 200 różnego rodzaju czytników i radzi sobie z konwersją dokumentów na takie formaty, jak: TXT, PDF, FB2, LIT, HTMLZ, PDB, LRF, EPUB. Wystarczy uruchomić program, wczytać pliki do konwersji, wybrać z listy urządzenie docelowe, format pliku i poczekać na dokonanie zamiany. Potem pozostaje wczytać książkę elektroniczną do urządzenia i cieszyć się lekturą.

eBook Converter Ultimate3

eBook Converter Ultimate

epubor.com

Aplikacja ta bez problemu konwertuje e-booki z wielu popularnych formatów. Radzi sobie z plikami zabezpieczonymi systemami: DRM Adobe, Kindle i Nook. Jest w stanie konwertować wiele plików naraz. Czytelny interfejs, a także możliwość wyboru konkretnego urządzenia i rozszerzenia plików docelowych, które te czytniki obsługują, znacznie ułatwia konwersję elektronicznych książek. Płatny, ale jest dostępna wersja testowa.

 

Maciej Lewczuk

Related Post

Orange i wielkie festiwale

Posted by - 10 grudnia 2015 0
Orange Polska i Alter Art rozpoczynają współpracę przy realizacji dwóch najważniejszych festiwali muzycznych w Polsce: Orange Warsaw Festival oraz Open’er…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *