Miasto przyszłości według Microsoftu

W trakcie trwającego dziś Microsoft Innvoation Summit firma z Redmond zaprezentowała własną koncepcję miasta przyszłości. City of the Future to wizja miasta, w którym cyfrowa transformacja stwarza nowe możliwości. W tym ochrony zdrowia i edukacji.

Koncepcja oparta jest na znanych już w tej chwili technologiach. Choć nie wszystkie są jeszcze powszechnie wykorzystywane. Zakłada mniejsze rachunki za energię albo znalezienie miejsca parkingowego w mniej niż kilka minut.

Koncept oparty na rozwiązaniach technologicznych przygotowanych przez polskie firmy. Koncepcja Miasta Przyszłości powinna zapewniać maksymalnie kompleksowe ujęcie odpowiedzi na problemy mieszkańców. Dotyczą one wielu aspektów funkcjonowania miasta. Głównie infrastruktury, gospodarki przestrzennej, edukacji i kultury, samorządności, bezpieczeństwa oraz rozrywki.

Jak zatem prezentuje się Miasto Przyszłości?

Jednym z wyzwań w przestrzeniach miejskich, szczególnie w odniesieniu do dużych miast są miejsca parkingowe. Dzięki platformie Metropolis firmy Asseco możliwe jest nie tylko monitorowanie ilości miejsc parkingowych w mieście, ale również szybkie i sprawne znalezienie wolnej przestrzeni do zaparkowania. Opłacenie parkingu także odbywa się przez aplikację. Metropolis posiada również możliwość pomiaru kluczowych wskaźników związanych z jakością powietrza na terenie aglomeracji. Dzięki narzędziom GIS (systemom informacji geograficznej) umożliwia np. tworzenie map hałasu, smogu czy emisji CO2.

W ramach platformy oferowany jest również Przewodnik Turystyczny Metropolis. Chętni mogą odwiedzać nowe miejsca i być na bieżąco z kulturalną oraz gastronomiczną ofertą miasta. Aplikacja zezwala także na opcję wprowadzania własnych ocen, zapamiętywania tras, dodawania zdjęć i zdobywania kolejnych osiągnięć.

 

 

Metropolie to sieci dróg i rozbudowany system transportu miejskiego, łączący dostępne środki lokomocji – autobusy, tramwaje, kolej, metro czy trolejbusy. Realizowany przez firmę Innobaltica system Wspólny Bilet, w ramach którego mieszkańcy województwa pomorskiego dostaną jeden bilet łączący ponad stu przewoźników, zróżnicowane taryfy i ceny biletów oraz system informacji. Pasażerowie będą także mieli dostęp do jednego systemu płatności za podróż.

Inteligentne miasto to także zrównoważone wykorzystanie przestrzeni, zarówno mieszkalnej jak i komercyjnej. Przykładem jest system Iconics. To rozwiązanie z zakresu proptech czyli technologii skierowanych do sektora nieruchomości. Pomaga nie tylko znacznie zredukować koszty związane z poborem energii, ale także znacząco zmniejszyć ślad węglowy. Kompleksowy pakiet zarządzania obiektami, działający w chmurze Microsoft, pracuje w oparciu o sensory IoT, monitorujące takie czynniki jak ogrzewanie, wentylacja, oświetlenie, przejazd wind czy stan systemów bezpieczeństwa budynków.

Inteligentne budynki i … śmietniki

Innym przykładem wykorzystania technologii jest realizowany przez firmę Skanska projekt Connected by Skanska. W jego ramach „cyfrowe serce” budynku, do spółki z rozmieszczoną setką czujników tworzą wirtualny krwiobieg. Dzięki niemu możliwa jest analiza m.in. takich parametrów, jak sposób wykorzystania powierzchni do pracy i części wspólnych biur, dostępność sal konferencyjnych a nawet nawyków związanych z użytkowaniem biura.

Ważnym elementem Miasta Przyszłości są ławki wyposażone w porty USB, odtwarzacze mp3 oraz ekrany e-paper – SmartBench firmy Seedia. W mieście pojawiają się także inteligentne pojemniki na odpady, dzięki którym śmieci przestaną zalegać w kontenerach. Będą na bieżąco segregowane oraz wywożone. Zmiana może dotyczyć także automatycznych latarni na ulicy, które zaświecą się jaśniej, gdy tylko ktoś będzie się zbliżał.

 

Tomasz Dorf przedstawia Miasto Przyszłości na Microsoft Innovation Summit

Paczki z zakupami dostarczy autonomiczny dron firmy Pentacomp. Przy okazji przeanalizuje okolicę, badając poziom zanieczyszczeń w powietrzu i następnie przekaże te informacje do systemu miejskiego Asseco Metropolis.  – Głównym celem wprowadzenia zaawansowanych rozwiązań informatycznych w życie jest poprawa jakości życia mieszkańców miast. To ekologia i poprawa jakości usług dla obywateli, w tym szczególnie edukacji i ochrony zdrowia – mówi Tomasz Dorf odpowiedzialny za segment MSP w polskim oddziale Microsoft.

Miasto Przyszłości obejmuje także służbę zdrowia i edukację. To kolejna koncepcja zaprezentowana przez Microsoft. Wcześniejsze to Sklep Przyszłości (działa już w sieciach Żabka, Carrefour i Lewiatan) i Fabryka Przyszłości.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane