Mniej niż 1% firm i gospodarstw domowych z dostępem do FTTH w Polsce

170 0

FTTH 2015_10-12.02 EXPO XXI Warszawa_Część oficjalna

Blisko 15 milionów gospodarstw domowych i firm w Europie ma dostęp do sieci światłowodowych FTTH. W Polsce nadal mniej niż 1%. Na koniec 2014 roku dostęp do szerokopasmowego Internetu doprowadzanego światłowodami do domów (FTTH) lub budynków biurowych (FTTB) miało prawie 15 milionów abonentów z krajów europejskich. Co ważne, w ciągu całego ubiegłego roku liczba łącz światłowodowych FTTH/B wzrosła na Starym Kontynencie o ponad 50% – wynika z najnowszego Rankingu FTTH, zaprezentowanego przez FTTH Council Europe podczas dorocznej konferencji, która odbyła się w dniach 10-12 lutego br.

Z Rankingu FTTH wynika, że na kontynencie europejskim jest obecnie 14,5 miliona abonentów sieci FTTH/B. Zestawienie to nie uwzględnia Rosji i Ukrainy, które łącznie powiększyłyby tę liczbę o kolejne
14,8 milionów gospodarstw domowych (dane: „FTTH market panorama”, opracowane dla FTTH Council Europe przez IDATE).

FTTH Ranking Globalny_wykres

 Chociaż w tegorocznym Rankingu FTTH nie znalazł się żaden nowy kraj, zwrócono uwagę na pozytywne zmiany na przykład w Niemczech, gdzie operatorzy alternatywni, tacy jak Deutsche Glasfaser, forsują rozwój sieci światłowodowych. Kraj jest już bardzo bliski osiągnięcia 1-proc. progu kwalifikacyjnego i wejścia do Rankingu FTTH. To oznacza, że jeżeli utrzyma obecne tempo rozwoju w obszarze sieci światłowodowych, to już w 2015 roku co najmniej 1 proc. niemieckich gospodarstw domowych będzie miało dostęp technologii FTTH.

Zadowalające postępy odnotowano również w Rumunii, Hiszpanii, Francji, Holandii oraz Portugalii. Z drugiej strony niektóre kraje europejskie wstrzymują wdrażanie sieci światłowodowych, przez co nie wykorzystują ekonomicznego i społecznego potencjału, jaki oferuje technologia FTTH. Przez cały 2014 rok państwa, takie jak Austria, Belgia, Czechy czy Wielka Brytania podłączyły do sieci światłowodowych mniej niż 20 000 nowych użytkowników.

FTTH_Ranking Europejski_wykres

Zgodnie z Europejską Agendą Cyfrową (EAC) Polska jest zobowiązana do 2020 roku zapewnić 100% gospodarstw domowych i firm dostęp do łącza internetowego o prędkości minimum 30 Mb/s, a 50% gospodarstw i firm możliwość korzystania z łącza o prędkości 100 Mb/s.

 
Mimo to na koniec 2014 roku łączna liczba użytkowników technologii Fibre to the home (FTTH) i Fibre to the building (FTTB) w Polsce wyniosła jedynie 97 tys., co stanowi zaledwie 0,65% wszystkich gospodarstw domowych w kraju. W porównaniu z rokiem 2013, kiedy dostęp do technologii światłowodowej miało 0,51% gospodarstw domowych, Polska odnotowała wzrost o około 20 tys. użytkowników. Jednak nadal nie osiągnęła progu 1%, wymaganego do zaklasyfikowania do Rankingu FTTH.

źródło: FTTH Council

Related Post

Plus nie zapłaci

Posted by - 18 lutego 2019 0
UOKiK ma sporo pracy z operatorami komórkowymi. Większość spraw dotyczy nieprecyzyjnych regulaminów promocji, albo zatajaniu ich istotnych elementów. Zazwyczaj działało…

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *