E-sport również mobilny – najlepsze gry mobilne dla sympatyków rywalizacji

E-sport, bądź sport elektroniczny, jeszcze parę lat temu był zupełną niszą, którą interesowało się dość wąskie grono sympatyków gier wideo. Obecnie E-sport rozwija się w niesamowitym tempie, a o najważniejszych wydarzeniach i turniejach możemy usłyszeć w ogólnodostępnych kanałach informacyjnych. Rozwój i postępująca miniaturyzacja technologii sprawiły, że do głosu zaczęły dochodzić mobilne produkcje nastawione na rywalizację, a mobilny e-sport nie wywołuje już u hardcore’owych graczy wzroku politowania. E-sport mobilny już tu jest, nigdzie się nie wybiera i ma ambitne plany na przyszłość.

E-sport co to jest i czy warto?

E-sport tak naprawdę nie różni się znacząco od klasycznego sportu. W obu wypadkach może go uprawiać każdy chętny – jedni będą to robić rekreacyjnie i amatorsko, inni zawodowo i profesjonalnie. Podobnie jak w przypadku np. piłki nożnej, zawodowi gracze e-sportowi muszą regularnie szlifować swoje umiejętności poprzez wielogodzinne treningi. Co ważne, ze względu na specyfikę e-sportu (wielogodzinne sesje w pozycji siedzącej) gracze ci często muszą dodatkową uwagę poświęcać odpowiedniej diecie i ćwiczeniom fizycznym, aby być w stanie utrzymać najwyższą koncentrację podczas licznych turniejów. W e-sporcie zamiast poszczególnych dyscyplin gracze rywalizują ze sobą w konkretnych grach z rożnych gatunków. Prym wiodą tutaj FPS-y (pierwszoosobowe strzelanki jak np. Counter-Strike, czy gry z serii Call of Duty), gry typu MOBA (multiplayer online battle arena – gry strategiczne, w których najczęściej rywalizują ze sobą dwie drużyny złożone z postaci o konkretnych, unikalnych zdolnościach i rolach), battle royale (Fortnite, PUBG) oraz oczywiście gry sportowe, jak np. FIFA od EA sports. O sukcesie gier e-sportowych decyduje nie tylko ich bezpośrednia jakość, ale również niezwykle istotny czynnik, jakim jest atrakcyjność dla widza. Bowiem, podobnie jak w wypadku innych sportów, zmagania e-sportowe mają spore grono entuzjastów. Według firmy analitycznej Newzoo, specjalizującej się w rynku gier, na świecie jest już blisko 380 milionów sympatyków e-sportu, z czego 165 milionów to wierni, regularni widzowie (i gracze). Co więcej, wartość e-sportu może wynieść w przyszłym roku ponad 1,4 miliarda dolarów. Wspominałem już o zawodowych turniejach, te potrafią dzisiaj wypełniać stadiony, a kilkudziesięciotysięczna publiczność nikogo już nie dziwi. Oprawa zawodów e-sportowych również może imponować i niczym nie ustępuje np. galom sportów walki. Na wyobraźnie mogą działać również kwoty o jakie mogą walczyć gracze. Pule nagród licznych turniejów zaczynają się od kilkudziesięciu tysięcy dolarów, ale mogą sięgać nawet kilkudziesięciu milionów dolarów – rekord pod tym względem należy do turnieju The International 2018 w grę Dota 2, zespoły otrzymały do podziału ponad 25,5 miliona dolarów.

Przy e-sporcie prężnie rozwija się również wiele innych branż. Producenci sprzętów peryferyjnych jak klawiatury, myszki czy słuchawki, regularnie tworzą sprzęt dedykowany graczom. Do tego mamy monitory, kontrolery, a nawet fotele dla graczy. Od niedawna również producenci smartfonów dostrzegli w graczach potencjał i zaczęli regularnie wprowadzać na rynek kolejne modele, bądź funkcje dedykowane graniu. Mamy już m.in. Razer Phone, Xiaomi Black Shark czy Asus ROG Phone, a to zaledwie wierzchołek góry lodowej. Oczywiście, to wszystko nie powstaje z dobroci serca, tylko z chęci zysku. Rynek gier wideo ma się bardzo dobrze, a jak prognozują specjaliści z firmy analitycznej – Newzoo, będzie tylko lepiej. Szacuje się, że obecnie rynek gier wideo jest wart około 135 miliardów dolarów. Coraz popularniejszy staje się mobilny gaming, który generuje niemal połowę tej kwoty, a dokładnie 63,2 miliarda dolarów. Nie trzeba było długo czekać, aż rozwój gier mobilnych, w połączeniu ze wzrostem popularności e-sportu, utworzy nam nową niszę – mobilnego e-sportu.

Mobilny e-sport czyli jaki?

Jaki jest ten mobilny e-sport? Oto dobre pytanie, szczególnie, że przy dzisiejszej technologii wielu producentów może bez większych problemów przenieść swoje produkcje z PC-tów, czy dużych konsol, na smartfony. Tak było w przypadku gry karcianej Hearthstone od Blizzard Entertainment, czy niezwykle popularnych ostatnio produkcji typu battle royale jak Fortnite czy PUBG (Playerunknown’s Battlegrounds). Choć oczywiście wszystkie te tytuły możemy ogrywać na smartfonach, to jednak większość graczy (zarówno amatorów, jak i profesjonalistów) woli rozgrywkę przed komputerem/konsolą. Zmienić ten trend próbują poniekąd sami twórcy, tworząc turnieje dedykowane wyłącznie mobilnym odsłonom. Tak np. uczynili twórcy gry PUBG organizując turniej dla graczy na smartfonach, o puli nagród w wysokości 600 tysięcy dolarów. Mobilny gaming nie musi jednak polegać wyłącznie na produkcjach zapożyczonych z PC-tów i konsol, bowiem już teraz ma do zaoferowania wiele ciekawych produkcji, które powstały z wyłączną myślą o smartfonach i urządzeniach mobilnych.

Mobilne produkcje e-sportowe, które musicie poznać

Clash of Clans

Clash of Clans to gra autorstwa fińskiego studia Supercell, która zadebiutowała w 2012 roku. Pomimo iż jest to już nie najmłodsza produkcja, to wciąż zagrywają się w nią miliony osób na świecie. W samym tylko sklepie Google Play pobrano ją ponad 500 milionów razy! Clash of Clans to gra strategiczna. W dużym uproszczeniu zadaniem graczy jest rozbudowa własnej wioski, zbieranie surowców, a następnie przygotowanie armii, którą możemy atakować osady innych graczy. Do wyboru mamy mamy wiele różnego rodzaju jednostek, ich odpowiedni dobór możemy być kluczowy dla zwycięstwa bowiem wrogie osady mogą posiadać systemy obronne i tylk od umiejętności gracza i siły jego armii zależy czy najazd się powiedzie. Choć Clash of Clans nastawiony jest na rywalizację pomiędzy graczami, to gra oferuje również kampanię dla pojedynczego gracza, w której to można spokojnie uczyć się meandrów produkcji. Produkcja studia Supercell jest grą darmową z opcjonalnymi płatnościami. Twórcy dbają również e-sportową stronę gry i regularnie organizują turnieje dla najlepszych graczy. Pula nagród w mistrzostwach Clash of Clans w bieżącym roku wyniesie milion dolarów!

Clash of Clans mobilny e-sport Clash of Clans mobilny e-sport

Clash Royale

Clash Royale to kolejna produkcja studia Supercell, gra jest z nami od 2016 roku i niemal z miejsca stała się ogromnym przebojem. Mamy tu do czynienia z ciekawą hybrydą gry strategicznej i karcianej. Gracze rywalizują ze sobą w czasie rzeczywistym w pojedynkach jeden na jednego bądź dwóch na dwóch. Celem gry jest zniszczenie zamku wroga i niedopuszczenie do utraty własnego. Jak tego dokonać? Podczas starć gracze mogą korzystać z kart, które umożliwiają przyzywanie fantastycznych stworzeń, tworzenie budowli czy rzucanie zaklęć. W trakcie zabawy możliwe jest zdobycie nowych i ulepszanie już posiadanych kart, co w trakcie starć przekłada się bezpośrednio na ich siłę. Supercell zdecydowało się na powołanie specjalnej ligi Clash Royale podzielonej na kilka dywizji (np. Europa, Azja, Ameryka północna) gdzie rywalizują ze sobą najlepsi gracze. Gra jest oczywiście darmowa (z opcjonalnymi mikropłatnościami).

Clash Royale mobilny e-sport

Vainglory

Mobilny e-sport to nie tylko gry strategiczne. Ogromna popularność gier typu MOBA, jak choćby Dota 2 czy League of Legends, nie umknęła uwadze producentów gier mobilnych. W 2014 roku zadebiutowała gra Vainglory, która po dziś dzień uchodzi za jedną z najlepszych w swoim gatunku. Jak w większości produkcji z tego gatunku – gracze wybierają postać o określonej charakterysytyce i zdolnościach i rywalizują ze sobą na dużych mapach w pięcioosobowych drużynach. Kluczowe dla rywalizacji jest zrozumienie i opanowanie wybranego bohatera oraz współpraca z innymi członkami z drużyny. Vainglory może się pochwalić bogatym zbiorem unikalnych bohaterów i atrakcyjną oprawą graficzną. Co ważne produkcja cały czas jest rozwijana, a dodatkowo regularnie organizowane są turniej, które cieszą się ogromną popularnością. Po Vainglory może sięgnąć każdy kto posiada urządzenie mobilne z Androidem bądź iOS-em. Co ciekawe, produkcje przeniesiono również na PC-ty, ale tam nie zdobyła większej popularności.

 Vainglory

Arena of Valor

Arena of Valor to produkcja, która powstała na zlecenie chińskiego wydawcy – Tencent Games. Gra zadebiutował dwa lata po Vainglory i oparta jest na podobnych fundamentach. Również tutaj mamy do czynienia z grą typu MOBA gdzie gracze rywalizują w pięcioosobowych zespołach. Co zatem różni te dwie produkcje? Poza niuansami w rozgrywce, jest to: oprawa graficzna – Arena of Valor stawia na bardziej stylizowaną, komiksową oprawę oraz dostępne postacie. W Arena of Valor gracze otrzymują do dyspozycji aż 78 bohaterów do wyboru (43 w Vainglory), w tym, w ramach współpracy z innymi markami, takie ikoniczne postacie jak Batman, Wonder Woman, Superman czy Joker. E-sport jest fundamentem produkcji Tencent, pod koniec 2018 roku w Tajlandii odbył się turniej mistrzowski, w którym udział wzięło dwanaście profesjonalnych zespołów z całego świata i rywalizowały ze sobą o nagrody w wysokości 600 tysięcy dolarów. Arena of Valor możecie pobrać za darmo na urządzeniach z Androidem, iOS, a od niedawna również na konsoli Nintendo Switch.

Arena of Valor

Summoners War

Summoners War to turowa gra strategiczna przygotowana przez koreańskie studio Com2uS. Rozgrywka opiera się na kolekcjonowaniu magicznych stworzeń i postaci, ulepszanie ich, a następnie wystawianie do pojedynków z innymi graczami. Tam wszystko odbywa się w turach – gracze naprzemiennie wykonują ataki, a co oczywiste, wygrywa ten, którego drużyna przetrwa starcie. Pozornie brzmi to banalnie jednak trzeba pamiętać, że każda z postaci dysponuje unikalnymi atakami, zdolnościami wsparcia, a także jest przypisana do jednego z pięciu tutejszych „żywiołów” (woda, ogień, wiatr, ciemność i światło), które dodatkowo poszerzają pole dostępnych manewrów taktycznych. Summoners War to jednak nie tylko rywalizacja z innymi graczami, w grze znajduje się mnóstwo innych trybów do rozgrywania solo, jak i w grupie (np. kooperacyjne pojedynki z wymagającymi bossami). Summoners War to flagowa produkcja Com2uS, która, jak podaje producent, trafiła już do ponad 100 milionów graczy. Od zeszłego roku najlepsi gracze rywalizują ze sobą w ramach oficjalnego turniej Summoners War: World Arena Championship, który cieszy się sporą popularnością widzów. Podobnie jak pozostałe gry na naszej liście, Summoners War jest grą darmową z mikropłatnościami.

Summoners War Summoners War

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane