MyKronoz ZeWatch 4 – test i recenzja. Smartwatch zamiast zestawu głośnomówiącego?

Ładny, funkcjonalny inteligentny zegarek wcale nie musi być drogi. Idealnym przykładem jest smartwatch MyKronoz ZeWatch 4, które wyróżnia się ciekawym sportowym designem, można go sparować z niemal każdym smartfonem dostępnym na rynku, a do tego wyposażony jest w funkcję zestawu głośnomówiącego. To wszystko za niecałe 400 zł, ale czy design idzie w parze z funkcjonalnością?

Wraz z zegarkiem MyKronoz ZeWatch 4 jego nabywca nie otrzyma zbyt wielu dodatków. W zestawie znajduje się urządzenie, kabel USB oraz skrócona instrukcja obsługi. To tyle, ale czy tak naprawdę czegoś więcej potrzeba? Wydaje mi się, że nie…

Elegancki i wygodny

MyKronoz ZeWatch 4 prezentuje się naprawdę pięknie, wręcz można go nazwać produktem premium. Chociaż ma raczej sportowy charakter, bez żadnych obaw można go założyć do bardziej formalnego stroju, na przykład marynarki. Zegarek świetnie się prezentuje na nadgarstku, niezależnie od sytuacji. Koperta została w całości wyprodukowana z piaskowanego aluminium z frezowanymi brzegami. Klasy dodaje srebrna obwódka wokół wyświetlacza. Pokazywałem ten zegarek wielu osobom i nie było sytuacji, aby komuś design ZeWatch 4 nie przypadł do gustu.


Po prawej i lewej stronie koperty umieszczono po jednym przycisku. Ten pierwszy użytkowany jest codziennie, ponieważ służy jako przycisk „wstecz”.
MyKronoz ZeWatch 4 pewnie leży na nadgarstku. Niewielka waga (38 g) urządzenia w pozytywny sposób wpływa na komfort użytkowania. Wręcz można zapomnieć, że mamy go założonego.

Pasek również został wykonany z dobrych jakościowo tworzyw: nie zbiera kurzu, nie brudzi się. Po kilkunastu dniach nie ma żadnego śladu użytkowania.

Wodoszczelna koperta

Podczas deszczu czy nawet pod prysznicem nie trzeba się martwić, że zegarek się uszkodzi. Koperta spełnia normy wodoszczelności IP66, więc zegarkowi niestraszny jest strumień wody lany na dowolny element konstrukcji. Przez kilkanaście dni testów MyKronoz ZeWatch 4 praktycznie codziennie miał styczność z wodą, w mniejszym lub większym stopniu, i do tej pory nie widzę żadnych skutków ubocznych. Trzeba jednak brać pod uwagę, że nie jest do gadżet przygotowany do zanurzenia, czyli nie nadaje się nas basen ani tym bardziej do nurkowania.

Mały, praktyczny wyświetlacz

Interfejs zegarka wyświetlany jest na dotykowym ekranie o przekątnej 1,3 cala i rozdzielczości 240×240 pikseli. Rozmiar wyświetlacza jest optymalny i według mnie większy nie byłby wskazany. Mimo że ekran wydaje się mały, to wszystkie informacje są czytelne.


Panel dotykowy działa bez zarzutu – za każdym razem reagował na dotyk. Ponadto jest bardzo czuły. Choć ikony na ekranie są małe, to jednak nie było problemów z ich prawidłowym wybraniem. Z poziomu wyświetlacza można także dojrzeć aktualne informacje o wykonanych krokach, spalonych kaloriach czy łącznie przebytych kilometrów.

Bezkonfliktowe parowanie

MyKronoz ZeWatch 4 można sparować z dowolnym smartfonem oraz tabletem działającym pod kontrolą Androida, iOS lub… Windows Mobile. Na każdą z tych platform dostępna jest dedykowana aplikacja o nazwie ZeFit, która w pełni współpracuje z ZeWatchem 4. Natychmiast po uruchomieniu aplikacji urządzenie jest wykrywane i od razu ustanowione jest połączenie. Błyskawicznie i bez żadnych problemów.

Funkcjonalna aplikacja

Interfejs aplikacji jest bardzo prosty i przejrzysty. Każdy na pewno sobie poradzi z obsługą funkcji, które oferuje oprogramowanie. Synchronizacja danych odbywa się po przesunięciu palcem z góry na dół. Wtedy wszystkie informacje są przesyłane do pamięci aplikacji. W ustawieniach można zdefiniować także informacje o użytkowniku, czyli wagę, wzrost czy datę urodzenia. W tym miejscu możemy również zwiększać nasze codzienne cele.

To jednak nie koniec zarządzania zegarkiem. W każdej chwili można wybrać jeden z czterech interfejsów ekranu, wybrać jakie powiadomienia mają się pojawiać, ustawić przypomnienie o wybranej godzinie, zmodyfikować ustawienia snu czy rodzaj spalanych kalorii, które będą zliczane (tylko podczas aktywności lub aktywność i w trakcie odpoczynku).

To użytkownik decyduje, jakie powiadomienia mają pojawiać się na ekranie, m.in. o nieodebranych połączeniach, wiadomościach czy innych istotnych sprawach. W ustawieniach modyfikujemy to, na czym zależy użytkownikowi.

Z poziomu zegarka MyKronoz ZeWatch 4 można także zarządzać odtwarzaczem muzycznym w smartfonie, na przykład przełączać utwory.

Rozmowy i wiadomości

Z poziomu ZeWatcha 4 można przeczytać wiadomość SMS i odpisać na nią za pomocą gotowych szablonów (niestety, tylko w języku angielskim). Jest to przydatne, jeśli nie możemy odebrać połączenia, a chcemy od razu poinformować rozmówcę za pomocą krótkiej wiadomości.

Niezwykle praktyczną funkcją jest możliwość przeprowadzania rozmów telefonicznych. Jednak, aby ta opcja była dostępna, należy sparować zegarek ze smartfonem, ale nie tylko za pośrednictwem aplikacji, ale także przez ustawienia Bluetooth w smartfonie. W tym celu należy przytrzymać lewy przycisk zegarka, aż na ekranie pojawi się stosowny komunikat, a następnie wyszukać urządzenie w smartfonie. Gdy się pojawi, należy je zaznaczyć, a następnie sprawdzić, czy na wyświetlaczu zegarka pojawił się „ptaszek” informujący o prawidłowym sparowaniu. Opisuję to tak dokładnie, bo za pierwszym razem musiałem ten proces wykonać kilkukrotnie, aby oba produkty prawidłowo współpracowały.

Po prawidłowym sparowaniu, z poziomu MyKronoz ZeWatch 4 można odbierać połączenia, ale także wykonywać nowe. Oczywiście rozmowy prowadzone są przez telefon, ale za pośrednictwem zegarka. To w jego kierunku musimy wypowiadać słowa, a rozmówcę będzie słychać przez głośnik w zegarku.
Jak oceniam jakość rozmów? Otóż jest przyzwoicie. Niemniej jednak należy korzystać z tej funkcji w miejscach spokojnych, cichych. Powód jest dość oczywisty – głośniczek nie ma wielkiej mocy, a w hałaśliwym otoczeniu użytkownik nie będzie nic słyszał. Dodatkowo mikrofon zbiera zbyt wiele dźwięków i w głośnym miejscu jakość połączenia nie będzie satysfakcjonująca. Sam często korzystałem z tej funkcji podczas jazdy samochodem, aby nie narazić się na mandat. I w tej sytuacji MyKronoz ZeWatch 4 zdał egzamin, ale musiałem pamiętać o zmniejszeniu głośności radia.

Trzeba pamiętać, że gdy zegarek jest sparowany ze smartfonem, to każde połączenie, każdy dźwięk również będzie odtwarzany w podłączonym zegarku, np. muzyka.

Nie możesz znaleźć telefonu?

W takim przypadku można uruchomić tryb szukania. Wystarczy, że na ekranie zegarka wciśniemy specjalną ikonę, a natychmiast synchronizowany telefon zacznie wydawać donośny dźwięk. Jest to idealny sposób na zlokalizowanie urządzenia, kiedy jest przykryte papierami lub skrywa się w czeluściach plecaka.

Ze smartfonem lub bez

MyKronoz ZeWatch 4 może być również używany bez konieczności parowania z telefonem. Zegarek będzie zbierał dane, ale nie zostaną one przekazane do aplikacji. W takim przypadku bateria urządzenia pozwoli na znacznie dłuższą pracę. Jeśli nie zależy nam na powiadomieniach z telefonu i na co dzień wystarcza analiza podstawowych danych aktywności wyświetlanych na ekranie zegarka, to nie ma potrzeby, aby MyKronoz był cały czas połączony ze smartfonem. Szkoda akumulatora.

Pomiar aktywności i snu

Jedną z ważniejszych funkcji MyKronoz ZeWatcha 4 jest zbieranie danych na temat aktywności fizycznej użytkownika. Zegarek liczy, ile wykonaliśmy kroków, przelicza to przebyty dystans, podaje także na tej podstawie, ile zostało spalonych kalorii. Można zdefiniować swoje codzienne cele, a do tego urządzenie będzie przypominać o zbyt długim czasie bez ruchu. Niestety zauważyłem pewną nieprawidłowość w pracy krokomierza. Od początku wydawało mi się, że niemożliwe, abym przeszedł w pracy 10 kilometrów, chociaż tak mi sugerował zegarek, i później się to potwierdziło. Zauważyłem, że często ruch ręką traktowany jest jako jeden krok, co w konsekwencji prowadzi do błędnej liczby kilometrów.

MyKronoz ZeWatch 4 pozwala także na monitorowanie snu, a wersja zegarka o nazwie ZeWatch 4 HR dodatkowo wyposażona jest w monitor pracy serca.

Trzy dni pracy ze sparowanym smartfonem

Producent w specyfikacji podaje, że akumulator litowo-jonowy o pojemności 200 mAh pozwala na nieprzerwaną pracę przez 3 doby. I faktycznie tak jest – w tym czasie MyKronoz ZeWatch 4 ciągle był sparowany ze smartfonem. Ten czas będzie dłuższy po odłączeniu smartfonu, ale na szczęście ładowanie zegarka nie jest skomplikowane. W pasku umieszczono port USB, który można wpiąć do dowolnego urządzenia (laptop, power bank czy ładowarka). Dodatkowo w zestawie jest dostępny krótki kabel USB.

Jednak proces ładowania odbywa się dopiero wtedy, kiedy poziom naładowania baterii wynosi poniżej 25 proc. Jeśli odłączymy ZeWatcha 4 w trakcie ładowania, nie osiągnąwszy tego poziomu, ale stwierdzimy, że to wciąż za mało, to niestety nic już nie można zrobić. Należy poczekać, aż poziom baterii spadnie poniżej 25 proc. Dopiero wtedy zegarek zareaguje na podłączenie do źródła prądu. Czas potrzebny do pełnego naładowania MyKronoz ZeWatch 4 (od całkowitego wyładowania) wynosi około godziny. Szybko, ale trzeba pamiętać, że pojemność to tylko 200 mAh.
Jeśli synchronizujemy zegarek z telefonem tylko raz na jakiś czas, to urządzenie wytrzyma bez ładowania więcej dni. Mój rekord to około tygodnia.

Płacenie zegarkiem? Jeszcze nie teraz

MyKronoz ZeWatch 4 wspiera bardzo ciekawą funkcję MyKronoz PAY, która umożliwia płacenie zegarkiem (jest wyposażony w NFC). Niestety ta możliwość w Polsce i w Europie nie jest dostępna. W tej chwili producent pracuje nad tym, aby płacenie urządzeniem było możliwe jak najszybciej.

 

Michał Rogowicz

WERDYKT

To moje pierwsze spotkanie z marką MyKronoz, ale na pewno nie ostatnie. Zegarek MyKronoz ZeWatch 4 jest wart swojej ceny. W sklepach kosztuje niecałe 400 zł, a w zamian otrzymujemy bardzo ładny i całkiem funkcjonalny smartwatch. Stylistyka ZeWatcha 4 pozwala na założenie go na trening, do codziennego stroju, ale także do bardziej formalnego ubioru. Zaletą jest możliwość odbierania połączeń i prowadzenia rozmów jak przez zestaw głośnomówiący. Niestety producent musi popracować nad tym, aby ZeWatch 4 lepiej zbierał dane z krokomierza i nie zliczał jako kroków przypadkowych ruchów ręką.

 

ZALETY:

 • Eleganckie wzornictwo
 • Solidne wykonanie
 • Port USB w pasku
 • Funkcjonalna aplikacja
 • Możliwość przeprowadzenia rozmów telefonicznych (funkcja zestawu głośnomówiącego)
 • Wyszukiwanie telefonu

WADY:

 • Brak możliwości płacenia zegarkiem,
 • Nie do końca poprawne zbieranie danych.

MyKronoz ZeWatch 4

 • Dotykowy wyświetlacz 1,3 cala, 240×240 pikseli,
 • NFC, Bluetooth,
 • Wbudowany mikrofon i głośnik,
 • Funkcje: sterowanie muzyką, przypomnienia, sterowanie aparatem, krokomierz, czas i jakość snu, licznik kalorii, pomiar dystansu, akcelerometr, powiadomienia, stoper oraz znajdź mój telefon,
 • Bateria litowo-jonowa 200 mAh (czas pracy do 3 dni),
 • Wodoszczelność: IP66,
 • Wymiary: 17 x 32 x 12.3 mm.
 • Waga: 38 g,
 • Temperatura użytkowania: -20 do + 40 °C
 • Cena: około 400 zł

There are 9 comments

 1. Avatar

  Na chwilę obecną według mnie największym ograniczeniem zegarków jest ich czas pracy na baterii. Zwykła opaska fit może wytrzymać nawet i 2 tygodnie, natomiast taki zegarek kilka dni. A z takich dodatkowych funkcji jak rozmawianie przez telefon i tak przeciętna osoba nie będzie korzystać.

  Reply
 2. Avatar

  Witam. Na zdjeciach widac ze ma Pan język polski w zegarku. Jak ustawic jezyk polski? W moim zegarku nie ma jezyka polskiego. Czy mozna go jakos pobrac na zegarek?

  Reply
  1. Michał Rogowicz
   Michał Rogowicz |

   Ja nic nie instalowałem, nie ustawiałem, był od razu. Na pewno w ustawieniach nie ma możliwości zmiany?

   Aaaaa, ja nie wiem, czy nie zmieniałem za pomocą aplikacji. Szczerze to już nie pamiętam jak to było z tym językiem polskim.

   Reply
 3. Avatar

  Ja jestem ciekaw co dalej będzie z tą firmą, bo słyszałem że ona Cięgle zmienia dystrybucje, a produkty się słabo sprzedają. Tym samym pojawiają się nowe marki z zegarkami i opaskami np. Fossil produkuje pod różnymi markami, a może panie Michale przetestujecie jakiś zegarek od nich??

  Reply
 4. Avatar

  Czy smartwatch poprawnie pokazuje treść SMS-ów i inne teksty? Chodzi mi o język polski. Przeboleję brak “ogonków” ale czy nie pojawiają się “krzaki”? Czy pokazuje nadawców maili (przy założeniu że mam ich w kontaktach w smartfonie)?

  Reply
  1. Michał Rogowicz
   Michał Rogowicz |

   oj niestety już nie mam tego modelu, ale żadnych “krzaczków” nie pamiętam. Cały tekst pojawiał się prawidłowo.

   Reply

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Michał Rogowicz

Michał Rogowicz

Inżynier Informatyki, bloger. Od lat pasjonuje się elektroniką i technologią. Czynny strażak OSP Słupca.

Powiązane