Na ferie z mLegitymacją

W niektórych województwach już trwają, w niektórych właśnie się zaczęły, w niektórych zaczną za tydzień. Mowa oczywiście o feriach zimowych. Ministerstwo Cyfryzacji zachęca, aby zabrać na nie legitymację szkolną w wersji mobilnej.

Zdaniem resortu Cyfryzacji ferie to jeden z tych momentów w roku, w którym legitymacja przydaje się częściej niż zwykle. W czasie podróży pociągiem, wizyt w kinie, wypożyczania sprzętu zimowego – wszędzie tam trzeba udowodnić, że dziecko jest uczniem, a tym samym przysługuje mu odpowiednia zniżka. Jest na to tylko jeden sposób – okazanie legitymacji szkolnej.

I tu często – zdaniem MC – pojawiają się problemy. Legitymacja szkolna należy bowiem do grupy dokumentów, które częściej niż inne potrafi zginąć, zostać na wakacjach lub utopić się w wannie. Odpowiedzią na te problemy ma być mLegitymacja szkolna, czyli legitymacja w smartfonie.

mLegitymacja jest częścią aplikacji mObywatel. To czego potrzebują uczniowie, by z niej korzystać to smartfon z systemem Android (co najmniej wersja 6.0). Niebawem pojawi się także w telefonach z systemem iOS.

To dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

Uczniowie mogą z niej korzystać w tych samych sytuacjach, w których obecnie korzystają z „tradycyjnych” dokumentów. Nie tylko w trakcie kontroli biletów, ale także np. przy zakładaniu karty w bibliotece czy zakupie biletów do kina. A to wszystko dzięki temu, że mLegitymacja szkolna ma umocowanie prawne – jej wydawanie umożliwia obowiązujące rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych.

W każdej mLegitymacji zapisane są wszystkie dane, które można znaleźć w jej papierowym odpowiedniku:

imię i nazwisko ucznia,

numer legitymacji,

datę wydania,

termin ważności,

status użytkownika (uczeń),

datę urodzenia,

PESEL,

adres zamieszkania,

nazwę i adres szkoły.

Od tego roku akademickiego z mLegitymacji mogą korzystać także studenci.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane