Nastolatki w Polsce bardziej smart niż w Hiszpanii

Roman PakotaAutor:
Nastolatki w Polsce częściej niż w innych krajach korzystają ze smartfonów (71%). Tak wynika z raportu „Cyfrowi tubylcy. Co warto wiedzieć o pokoleniu online?” opracowanego przez SW Research. Międzynarodowe badanie przeprowadzone na osobach w wieku 14-18 lat z Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Brazylii pokazuje, że choć globalnie nastolatki funkcjonują w wirtualnym świecie i z nowymi technologiami są za pan brat, to różni ich podejście do urządzeń mobilnych.

Nowe technologie i nieograniczany dostęp do Internetu w znaczący sposób kształtują styl życia, sposób komunikacji oraz zachowania nastolatków. Szczególnie że tzw. “cyfrowi tubylcy” nadają tempo i kierunek wykorzystania urządzeń mobilnych.

Dostęp do urządzeń – Polska na tle innych państw

Smartfon, tablet, komputer stacjonarny, konsola do gier, laptop to urządzenia, które na stałe wpisały się w styl życia współczesnych nastolatków. Jednak jak pokazują dane zestawione w raporcie SW Research „Cyfrowi tubylcy. Co warto wiedzieć o pokoleniu online?” w zależności od kraju widoczne są znaczące różnice w podejściu młodzieży do urządzeń i technologii mobilnych. Nastolatki w Polsce częściej niż w innych krajach korzystają ze smartfonów (71%). Na drugim miejscu są Hiszpanie (59%), a podium zamykają Turcy (51%). W przypadku respondentów z Wielkiej Brytanii i Brazylii został odnotowany identyczny wynik (43%). Co ciekawe, nastolatki z Polski pozytywnie wyróżnia na tle innych badanych państw również fakt, że 29% ankietowanych korzysta ze Smart TV.

Sporym zainteresowaniem, w porównaniu z innymi badanymi krajami, nadal cieszy się komputer stacjonarny. Korzysta niego ponad połowa polskich respondentów (53%), co na tle USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji i Brazylii daje najwyższy wynik. W korzystaniu z laptopa cyfrowych tubylców z Polski wyprzedzają nastolatki z Wielkiej Brytanii (49%) oraz Stanów Zjednoczonych (48%). Co ciekawe, tablet jest tak samo popularny w Wielkiej Brytanii, jak w Turcji (po 20%). Które urządzenia są najmniej popularne wśród polskich reprezentantów grupy wiekowej 14-18 lat? Z raportu „Cyfrowi tubylcy. Co warto wiedzieć o pokoleniu online?” wynika, że są nim właśnie tablety (18%) oraz przenośne konsole do gier (12%).

Mobilność w parze z rozrywką

Nastolatki w Polsce najczęściej w swoich urządzeniach mobilnych instalują gry. Tak przyznało 60% respondentów. 45% stawia na programy związane z muzyką, a 37% korzysta z aplikacji społecznościowych. W całym zestawieniu najmniej uwagi nastolatki poświęcają aplikacjom z kategorii transport (7%) i finanse (6%).

Pod względem najpopularniejszych aplikacji preferencje użytkowników są bardzo podobne we wszystkich sześciu badanych krajach. Zaskakujące jest jednak, jak niewielki odsetek nastolatków z Hiszpanii (7%), USA (5%) i Wielkiej Brytanii (3%) korzysta z aplikacji społecznościowych. Częściej wskazywali oni na programy z gatunku rozrywka.  Taką odpowiedź wybrał średnio co trzeci respondent z tych krajów. W Polsce sporą popularnością cieszą się aplikacje dla miłośników filmów i seriali, w swoim telefonie posiada taką co piąty użytkownik.


O badaniu

Badanie zostało zrealizowane w pierwszym kwartale 2019 roku i miało charakter pionierskiej eksploracji. SW Research Agencja Badań Rynku i Opinii przygotowała narzędzie badawcze i zrealizowała badanie metodą CAWI (on-line) z wykorzystaniem platformy internetowej ankieteo.pl. Za rekrutację międzynarodowej próby – kobiet i mężczyzn w wieku 14-18 lat – odpowiadał portal Gamekit.com. Dane pozyskano z 6 krajów: Polski, USA, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Turcji, Brazylii. W ramach badania przeprowadzono 2 324 unikalne wywiady.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane