Natec Turbot – testujemy bezprzewodową klawiaturę do Smart TV

Telewizor z funkcją Smart TV jest już dostępny praktycznie w każdym domu, a możliwości systemów operacyjnych z miesiąca na miesiąc są coraz większe. Kto jednak choć raz próbował wpisać na klawiaturze ekranowej adres strony w przeglądarce lub długi tytuł utworu w YouTube wie, że to niepraktyczne i zajmuje dużo czasu. Dlatego powstały klawiatury, które można podłączyć pod telewizor. I takim urządzeniem jest właśnie Natec Turbot. Pytanie, czy sprawdzi się w praktyce.

Klient, który zdecyduje się na zakup Natec Turbot nie może liczyć na wiele dodatków, ale są one po prostu zbędne. W opakowaniu umieszczono klawiaturę, nadajnik do telewizora oraz dwie baterie AAA.

Konstrukcja lekka, ale pewna

Do produkcji bezprzewodowej klawiatury Natec Turbot wykorzystano tworzywo sztuczne oraz szczotkowane aluminium (na spodzie). Konstrukcja wydaje się pewna i spasowana. Nic nie trzeszczy podczas nacisku, nic nie odstaje, wszystko jest na swoim miejscu. Klawiatura jest smukła i stosunkowo lekka. Waży 400 g, więc bez obaw, że się zmęczymy, możemy ją trzymać w dłoniach czy na kolanach.

Na tylnej ściance obudowy znajduje się miejsce na dwa paluszki typu AAA oraz schowek na nadajnik USB, przydatny podczas transport. Na tyle umieszczono także dwie gumowe nóżki, stabilizujące ułożenie Natec Turbot na biurku czy stole. Na wysokości touchpada (na krawędzi) znajduję się przełącznik zasilania.

Układ klawiszy

Natec Turbot ma układ klawiszy US, czyli znajdziemy tutaj mały enter, duży backspace i duże shifty. Klawiatura QWERTY zawiera łącznie 81 klawiszy, ale z tego jeszcze 12 przycisków ma dodatkowe funkcje (skróty multimedialne), np. uruchomienie poczty, przeglądarki czy obsługa muzyki. Dodatkowo jest klawisz umożliwiający włączenie klawiatury numerycznej (po prawej stronie).

Przyciski mają bardzo dobry skok działania, są od siebie delikatnie oddzielone i mają odpowiednią wielkość, więc szybkie redagowanie treści nie stanowi żadnego problemu. Bardzo rzadko zdarzało mi się nie trafić w ten klawisz, co zamierzałem. Klawiatura została wyposażona w mechanizm X-scissors, zapewniający cichą i precyzyjną pracę.

Nadruki na klawiaturze powinny wytrzymać co najmniej kilka czy kilkanaście miesięcy intensywnego użytkowania. U mnie po około 4 tygodniach nie pojawił się żaden ślad zużycia.

Touchpad i obsługa gestów

Bardzo praktycznym dodatkiem w Natec Turbot jest touchpad umożliwiający sprawniejsze poruszanie się po interfejsie telewizora. I jest to praktyczny dodatek. Dwa klawisze funkcyjne za każdym razem sprawnie reagują na polecenia, touchpad obsługuje również gesty, co umożliwia jeszcze szybsze i wygodniejsze poruszanie się po ekranie. Gładzik rozróżnia do 18 różnych gestów, ale ich faktyczne wykorzystanie jest zależne od systemu operacyjnego w telewizorze. Przykładowe gesty, to m.in. przybliżanie/oddalanie strony, czy podwójne tapnięcie spowoduje pojawienie się listy funkcji.

Jak to działa?

Natec Turbot komunikuje się z telewizorem za pośrednictwem łączności bezprzewodowej WiFi na paśmie 2,4 GHz. W zestawie znajduję się nadajnik, który trzeba wpiąć w port USB w telewizorze. Następnie należy włączyć klawiaturę i od razu na zapala się niebieska dioda, która informuje o prawidłowym połączeniu.

Producent przewiduje zasięg do 10 metrów i w praktyce jest podobnie. Nie miałem sytuacji, aby połączenie było zrywane, ale też nie spacerowałem z klawiaturą po mieszkaniu.

WERDYKT

Testowana klawiatura Natec Turbot, którą z powodzeniem można wykorzystać w Smart TV. Instalacja jest błyskawiczna, z kompatybilnością nie ma żadnego problemu, a jeśli do tego dołóżmy smukłą i dobrze spasowaną konstrukcje, to czy potrzebujemy coś więcej? Moim zdaniem absolutnie nie.

Michał Rogowicz

Natec Turbot:

 • Komunikacja: Wireless 2,4 GHz
 • Typ złącza: USB 2.0
 • Połączenie: bezprzewodowe
 • Mechanizm klawiszy: X-scissors
 • Liczba Klawiszy: 83
 • Zasięg maksymalny: 10 m
 • Zasilanie 2x AAA (baterie dołączone do zestawu)
 • Waga produktu: 400 g
 • Wymagania systemowe: Windows XP/Vista/7/8/10, Android, Mac
 • Kolor: czarny
 • Wymiary: 355 x 129 x 11 mm

Zalety:

 • Wygodna konstrukcja
 • Dobry stosunek ceny do możliwości
 • Touchpad
 • Stabilność połączenia

Wady:

 • Brak podświetlenia

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Michał Rogowicz

Michał Rogowicz

Inżynier Informatyki, bloger. Od lat pasjonuje się elektroniką i technologią. Czynny strażak OSP Słupca.

Powiązane