NavRoad NEXO Smarty: test i recenzja

NavRoad NEXO Smarty_02

NavRoad NEXO Smarty to, zdawałoby się, typowy smartfon z niższej półki. Jednak po dokładniejszym przyjrzeniu się, nie tylko wyglądowi, ale także oprogramowaniu, można zauważyć, że konstrukcję opracowano dla młodszych użytkowników, których rodzice dbają o bezpieczeństwo swoich pociech.

NavRoad NEXO Smarty to smartfon, który powstawał dość długo i w jego projektowaniu brali udział ludzie z kanału telewizyjnego TVP ABC. Dzięki doświadczeniu fachowców zajmujących się harmonijnym i bezpiecznym rozwojem dzieci, a także firmy, która od lat zajmuje się elektroniką użytkową, powstało urządzenie łączące w sobie kilka funkcji. Wśród nich można wymienić swobodę korzystania z aplikacji androidowych i kontrolę rodziców nad tym, jakie aplikacje dzieci instalują, z jakich stron internetowych korzystają, a także nad tym, gdzie się aktualnie znajdują. O tym nieco dalej w artykule.

NavRoad NEXO Smarty_03

Jak prezentuje się smartfon?

Smartfon wyposażono w ekran IPS o przekątnej 4,5” i rozdzielczości 480 x 854 punktów. Dwurdzeniowy procesor działa z maksymalną prędkością 1,2 GHz, a pamięć to 512 MB RAM i 4 GB na dane, które można rozszerzyć kartą microSDHC o pojemności do 32 GB. Akumulator litowo-polimerowy ma pojemność 1 700 mAh, a aparaty to 2 Mpix z tyłu i 0,3 Mpix z przodu. Smartfonem zawiaduje zmodyfikowany Android 4.4.2.
Całość zamknięto w plastikowej obudowie, która oprócz czarnej ramki może mieć niebieską lub czerwoną gumową otoczkę ekranu i klapkę tworzącą plecy urządzenia w takich samych barwach. Obudowa mogłaby być nieco lepiej spasowana, bo przy nawet lekkim ściśnięciu w dłoniach słychać trzeszczenie plastiku, ale na szczęście nie jest to wyraźne ani nie przysparza żadnych problemów.

Co dały rodzicom modyfikacje Androida?

W smartfonie NavRoad NEXO Smarty udało się zmodernizować nie tylko sam system operacyjny. Zainstalowana w nim została nakładka, dzięki której rodzic będzie w stanie określić za pomocą specjalnego konta na smartfonie, a także poprzez wirtualną chmurę, jak ich dziecko korzysta z urządzenia. Można kontrolować aplikacje, które dziecko instaluje, kasować lub blokować te, które nam się nie podobają, lub wręcz zainstalować je samemu i zamknąć możliwość samodzielnego dodawania ich ze sklepu. Dodatkowa opcja określa godziny, w których dziecko może korzystać z gier lub innych programów, dzięki czemu nie będzie mogło się bawić podczas zajęć szkolnych, a jedynie korzystać np. z kalkulatora, aplikacji edukacyjnych etc.

Zainstalowano fabrycznie przeglądarkę internetową BeSt, która umożliwia dostęp do sprawdzonych i zaakceptowanych przez fachowców z sieciaki.pl stron dla dzieci w wieku 3–10 lat. Ponadto są aplikacje: „Telewizyjne abecadło”, która pomaga w nauce liter i wyrazów, a także „Gotowanie z TVP ABC” uczące maluchy podstaw przygotowywania posiłków.

Wart odnotowania jest także system geolokalizacji dziecka, gdyż dziecko nie może wyłączyć modułu GPS w smartfonie. Dzięki temu rodzic może w każdej chwili sprawdzić, gdzie się znajduje dziecko, jeśli tylko ma przy sobie telefon i moduł ma możliwość określenia położenia. Całość jest wspomagana danymi z przekaźników GSM, dlatego zawsze jest możliwe określenie pewnego obszaru, gdzie znajduje się smartfon wraz z dzieckiem. Dane są wysyłane na smartfon rodzica, który musi działać pod kontrolą systemu Android lub iOS, ale nie ma, niestety, aplikacji na Windows Phonie.
Dodatkową opcją jest tak zwany geofencing, czyli określanie przestrzeni, której nie powinno opuszczać dziecko. Może to być dom i podwórko, szkoła i jej teren, klub sportowy i jego obręb. Jeśli dziecko, wraz ze smartfonem, zostanie zlokalizowane poza wyznaczonym terenem, to rodzice zostaną o tym fakcie niezwłocznie poinformowani.

Dziecko ma możliwość bezpośredniego i szybkiego wyboru numeru ratunkowego – ikonka SOS, do którego przyporządkowujemy odpowiedni numer telefonu. Zwykle jest to numer komórki jednego z rodziców, ale gdy pociecha wybiera się na wakacje, to można tam przypisać numer wychowawcy.

NavRoad NEXO Smarty_01

Czy dzieci będą chciały go używać?

Smartfon NavRoad NEXO Smarty to świetnie opracowany sprzęt z punktu widzenia rodzica. Czy jednak dzieci będą miały z niego pożytek? Oczywiście, że tak. Mogą dzwonić, SMS-ować, korzystać z zaakceptowanych przez rodziców portali społecznościowych, przeglądarek i aplikacji edukacyjnych, a także gier. Smartfon ma być dla nich elementem nauki, rozrywki i kontaktów z rówieśnikami, ale… sporo z nich może zostać zablokowanych na czas nauki w szkole. Pamiętajmy, że obecnie dzieciaki w szkole – zarówno na przerwach, jak i podczas lekcji – grają, wysyłają sobie głupie teksty, fotki etc. Pamiętacie, jak my robiliśmy coś podobnego? Nie pamiętacie? Nikt z Was nie pisał głupot na karteczkach czy małych samolocikach i nie podsyłał kolegom lub koleżankom, które się podobały? My graliśmy w statki, kółko i krzyżyk czy w piłkę nożną, a teraz robi się to samo, ale za pomocą smartfonów!

Jeśli chodzi o samo granie, to wiele gier wymaga sporej ilości miejsca oraz dużej ilości zasobów sprzętowych, pamięci, szybkości procesora etc. NavRoad NEXO Smarty nie oferuje zabójczej prędkości przetwarzania danych, ale wiele gier, nawet tych nowszych, powinno działać bez większego spowalniania.

Wbudowane aparaty też nie robią szału, ale dla podstawowych opcji, typu robienie fotek i wrzucanie na portal społecznościowy, wystarczą. Kamera do tzw. selfi mogłaby jednak mieć lepsze parametry, gdyż 0,3 Mpix to dość mizerna rozdzielczość fotek.

Maciej Lewczuk

Recenzja pochodzi z “Mobility” 01/2016 (136) 

NavRoad NEXO Smarty_04

WERDYKT

Smartfon NavRoad NEXO Smarty łączy w sobie dobre cechy smartfonu z bezpieczeństwem dziecka i spokojnym sumieniem rodziców. Nie dość, że mają niemal pełną kontrolę nad tym, co dziecko z telefonem robi, jakich programów i w jakich godzinach używa, to na dodatek mogą wiedzieć, z dość sporą dokładnością, gdzie pociecha się znajduje.

WADY

 • Trzeszczące plastiki
 • Słaba wydajność
 • Niezbyt wysoka rozdzielczość aparatów

ZALETY

 • Świetne zintegrowanie zabezpieczeń z systemem
 • Przemyślane funkcje lokalizacyjne oraz geofencing
 • Zabezpieczenia Internetu i dostępu do aplikacji
 • Możliwość konfiguracji poprzez konto rodzicielskie i chmurę
 • Aplikacje przygotowane z myślą o dzieciach

NavRoad NEXO Smarty

 • System operacyjny Android 4.4.2
 • Procesor 1,2 GHz, 2 rdzenie + ARM Mali-400 MP
 • Pamięć 512 MB, 4 GB
 • Karta pamięci microSD do 32 GB
 • Ekran 4,5” IPS, dotykowy
 • Zakresy GSM 850, 900, 1800, 1900 MHz, WCDMA 2100 MHz
 • Transfer danych do 84 Mb/s, 22 Mb/s
 • Wi-Fi v802.11 b/g/n
 • Bluetooth 4.0
 • microUSB 2.0
 • GPS
 • Radio FM
 • Aparat fotograficzny 2 Mpix, dioda doświetlająca, przedni 0,3 Mpix
 • Nagrywanie wideo 3gp, do 720p, możliwość nagrywania poklatkowego
 • Specjalne oprogramowanie do kontroli tego, co dziecko robi z telefonem i gdzie się znajduje
 • Akumulator Li-Pol 1700 mAh, 11,1 Wh
 • Czas czuwania do 2 dni
 • Czas rozmowy do 4 godzin
 • Wymiary 137,5 x 70 x 13 mm
 • Waga 140 g
 • Cena 399 zł

SPROSTOWANIE:

W  wydaniu “Mobility” 01/2016 (136) przy recenzji NavRoad NEXO Smarty zamieściliśmy błędną tabelkę z danymi smartfonu, co całkowicie zmieniło sens tekstu i mogło wprowadzić dezorientację. Czytelników i firmę NavRoad przepraszamy.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Maciej Lewczuk

Maciej Lewczuk

Dziennikarz od blisko dwóch dekad związany z mediami papierowymi i elektronicznymi, zawsze trzyma rękę na pulsie w kontekście najnowszych wydarzeń, technologii i sprzętu.

Powiązane