Nowy, szybszy i bardziej wszechstronny

90 0

Na początku bieżącego roku wrocławska firma inkBOOK Europe wprowadziła do oferty kolejny czytnik e-książek marki inkBOOK – inkBOOK Calypso Plus. Urządzenie opisano jako zmodernizowaną i udoskonalą wersję ubiegłorocznego modelu Calypso.

Nowy czytnik jest szybszy i potrafi więcej od poprzednika. Wyposażono go w obsługę protokołu Bluetooth oraz możliwość odtwarzania audiobooków.

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że zmieniło się niewiele – obudowa urządzenia wygląda tak samo, jak w przypadku wprowadzonego do sprzedaży w poprzednie wakacje inkBOOKa Calypso (i poprzednich modeli, Prime i Prime HD). Urządzenie wyposażone jest w ekran e-ink o przekątnej 6 cali i rozdzielczości 1024 x 758 punktów. Wyświetlacz jest zlicowany z krawędziami obudowy co sprawia, że przy krawędziach nie gromadzi się kurz.

Na obudowie znajdziemy też umieszczony centralnie na dole przycisk Home, przyciski do zmiany stron (przydatne, jeśli nie jesteśmy fanami przekładania stron poprzez puknięcie w ekran) oraz włącznik umieszczony z tyłu obudowy (w miejscu, w którym dość naturalnie trafia palec użytkownika).

Nieznośna lekkość czytania

inkBOOK Calypso Plus to wciąż ultralekkie urządzenie (waży 155 gramów i mierzy 159 x 114 x 9 mm). 6-calowy ekran znamy już z modelu Calypso – jest wyraźny, ostry i wyposażono go w zaawansowane możliwości regulacji zarówno natężenia, jak i barwy podświetlenia (to drugie wciąż jest dość rzadko spotykaną funkcją w innych urządzeniach – a szkoda). Ekran jest dotykowy, zaś interfejs zaprojektowano tak, by był maksymalnie prosty i wygodny w obsłudze. Niezależnie od tego, czy użytkownik korzysta z wbudowanej aplikacji czytnika, czy zewnętrznych usług abonamentowych.

W modelu inkBOOK Calypso Plus najważniejsze zmiany zaszły „pod maską” – zastosowano w nich szybszy procesor (czterordzeniowy układ ARM Cortex-A35), więcej pamięci RAM (1024 MB), nową wersję oprogramowania (bazującą na Androidzie 8.1) oraz moduł pozwalający na obsługę bezprzewodowej technologii Bluetooth.

Pojawiło się też wsparcie dla plików audio co oznacza, że urządzenie oferuje zupełnie nowe funkcje, np. odtwarzanie audiobooków oraz możliwość podłączenia bezprzewodowych słuchawek. Nowością jest też funkcja USB OTG, która pozwala podłączyć do portu USB czytnika zewnętrzne urządzenia – np. nośnik z książkami.

Księgozbiory na wyciągnięcie ręki

Kluczowym dla inkBOOKa Calypso Plus wydaje się to, jak łatwo jego użytkownik może uzyskać dostęp do tysięcy książek. Urządzenie nie tylko obsługuje praktycznie wszystkie popularne formaty e-publikacji (mobi/epub/pdf i wiele, wiele innych), ale również pozwala korzystać z zasobów praktycznie wszystkich popularnych polskich serwisów z e-książkami – w tym m.in. Legimi, Empik Go czy Publio. Można na nim również zainstalować aplikacje innych serwisów, np. Kindle, bo całość bazuje na Androidzie).

Czytnik ma wbudowane 16 GB pamięci. W razie potrzeby można ją rozbudować korzystając z karty microSD. Obudowa dostępna jest w sześciu wersjach kolorystycznych (czarnej, różowej, czerwonej, niebieskiej, żółtej oraz szarej) i pasują do niej akcesoria przeznaczone dla poprzedniego modelu (np. etui).

Cenę urządzenia ustalono na 549 zł.

Related Post

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *