O planach rozwoju i ofercie firmy Solectric – wywiad z Markiem Krygierem

MobilityNewsAutor:
Firma Solectric jest oddziałem niemieckiego dystrybutora Solectric Distribution GMBH. Od 1986 roku firma ta oferuje nowoczesne rozwiązania elektroniki konsumenckiej oraz przemysłowej.

Czym firma Solectric zajmuje się w Polsce?

Firma Solectric Gmbh Polska to polski oddział niemieckiego dystrybutora. Ja jednak nazwałbym nas wyspecjalizowanym dystrybutorem, który dostarcza rozwiązania z wartością dodaną. Jako grupa Solectric składająca się ze spółek w Niemczech, Polsce i Chinach, jesteśmy od 2013 roku największym dystrybutorem i partnerem firmy DJI, która jest oczywiście znana jako światowy lider w produkcji dronów. Dostarczamy drony DJI nie tylko na rynek konsumencki, ale również dla profesjonalistów, np. dla służb państwowych, energetyki czy do zastosowania dokładnych pomiarów dla firm budowlanych i innych. To bardzo ciekawy i perspektywiczny rynek. Dostarczamy również inne interesujące produkty dla branży foto/wideo: np. kamery 360 stopni, Insta360, projektory LED XGIMI JBL, Harman/Kardon lub akcesoria foto i gimbale MOZA firmy GUDSEN.

Dlaczego rynek robotów jest tak bardzo atrakcyjny?

Jesteśmy również aktywni na rynku edukacyjnym, sprzedajemy roboty edukacyjne z możliwością programowania firmy Abilix. Branża robotyki w Polsce dopiero się rozwija, stąd szansa na duże wzrosty i jej atrakcyjność. Rynek ten nie jest łatwy, wymaga cierpliwości oraz właściwego przygotowania. Przygotowanie robotów Abilix do sprzedaży zajęło nam rok. Dla klientów w Polsce i Europie przygotowaliśmy przetłumaczoną interaktywną aplikację 3D z zainstalowanymi projektami 50 różnych robotów oraz cztery języki programowania. Dodatkowo seria edukacyjna jest doposażona w scenariusze lekcyjne, podzielone na wersję dla nauczyciela oraz ćwiczenia dla ucznia. To dużo pracy, ale to tylko kwestia czasu kiedy roboty edukacyjne będą standardem w szkołach. Firma Abilix to globalny lider rynku robotyki, która przez ponad 20 lat działalności dostarczyła swoje produktu do ponad 40 tys. szkół!

Planujemy dalszy rozwój i wprowadzenie kolejnych produktów do sprzedaży. Skupiamy się zarówno na nowych akcesoriach do dronów DJI, jak i nowym oprogramowaniu. Chcemy też wprowadzić nowe akcesoria fotograficzne oraz rozwiązania edukacyjne. Rozwijamy też dynamicznie współpracę z kolejnymi naszymi partnerami biznesowymi oraz przemysłowymi.

Jak się ma polski rynek robotów vs. światowy?

Oczywiście liderem w wykorzystaniu robotów edukacyjnych w szkołach są Chiny. Ale inne kraje szybko podążają za nimi, np. Japonia, Korea, Brazylia lub USA. Europa wypada tutaj dość blado, ale dobre jest to, że zaczyna się budzić. Polska dzięki zainteresowaniu szkół robotyką, jest jednym z europejskich liderów. Widzimy coraz większe zainteresowanie zakupem lub chociażby prezentacją tego typu rozwiązań. Jesteśmy zapraszani na wiele konferencji i innych pokazów, gdzie prowadzimy warsztaty z wykorzystania robotów Abilix w szkołach. Dodatkowo wprowadzamy do sprzedaży pierwsze drony edukacyjne DJI Tello EDU, które również mają możliwość programowania w różnych językach.

 

 

W ofercie posiadacie również projektory mobilne marki XGIMI produkowane w kooperacji z JBLem. Proszę opowiedzieć coś więcej o tych projektorach, dlaczego ludzie mieliby kupować takie przenośne projektory?

To bardzo interesujący i innowacyjny produkt. Na rynku projektorów zrobił już sporo zamieszania. Wyobraźmy sobie projektor LEDowy o wysokiej jasności, który posiada wbudowane wysokiej klasy nagłośnienie JBL i Harman/Kardon. Posiada również możliwość instalowania aplikacji android np. YouTube, Netflix. Wyświetla obraz telefonu na ekranie i posiada możliwość pracy na bateriach. To prawdziwy kombajn, który może nam służyć w biurze lub podczas prezentacji u klienta, na imprezie może być głośnikiem Bluetooth lub narzędziem do karaoke, a w domu wyświetlimy filmy poprzez Netflix lub zdjęcia.

Ceny tych produktów nie należą do niskich, zatem funkcjonalność i jakość musi nieść za sobą uzasadnienie zakupowe…

Ceny projektorów o wysokiej jasności, czyli co najmniej kilkaset ANSI lumenów oscylują w okolicach 2000 zł. Gdyby dokupić dobrej jakości głośnik JBL lub Harman/Kardon to na pewno musimy wydać ok. 500 zł. Pamiętajmy, że lampa projektorów LED bez problemu działa 30 tys. godzin, czyli znacznie więcej niż zwykła lampa. Ceny projektorów XGIMI LED JBL oraz Harman/Kardon zaczynają się od 2799 zł, a najwyższy model z nagłośnieniem Harman/Kardon, 4K i pełnym androidem to kwota 4500 zł. Duże znaczenie dla producenta ma również estetyka, projektory XGIMI wykonanie są z wysokiej jakości materiałów, mają np. skórzane dodatki.

 

 

Jesteśmy przed sezonem wędkarskim w Polsce. Sprzedajecie również drony dla wędkarzy, czym one różnią się od tradycyjnych?

Nasze drony SwellPro Splash Drone+ oraz Fisherman to bardzo unikatowe produkty. Czy widzieliście drona, który może wylądować na wodzie i z niej wystartować? Już wiecie dlaczego tak twierdzę. Pierwszy z nich posiada kamerę 4k z gimbalem i może robić zdjęcia nawet pod wodą. Natomiast Fisherman może nawet łowić ryby, dzięki mechanizmowi zwalniającemu, do którego można zaczepić żyłkę. Użytkownicy, do których kierujemy ofertę Swellpro, to właściciele jachtów, wędkarze, ogólnie ludzie robiący zdjęcia i filmy w otoczeniu wodnym. Dla nich najważniejszą zaletą drona SwellPro jest jego wodoodporność. Nic się nie stanie jeśli wyląduje na wodzie, a jest to znacznie łatwiejsze niż lądowanie na łodzi, szczególnie podczas niespokojnej pogody.

 

 

Jak duże jest zapotrzebowanie na drony specjalistyczne w Polsce?

Rynek dronów specjalistycznych rozwija się znacznie wolniej niż konsumenckich, potrzeba dużo więcej pracy oraz przygotowań. Oczekiwania użytkowników też się różnią i są bardzo konkretne. Wymagania to nie tylko zakup samego drona, ale również specjalistycznego oprzyrządowania, np. kamer, czujników oraz oprogramowania. Samo zebranie danych nie kończy procesu, należy dokonać szczegółowej analizy i wyciągnąć wnioski. Doskonale to obrazują np. specjalistyczne inspekcje sieci lub słupów energetycznych, farm wiatrowych, itp. Klienci oczekują nie tylko zdjęć wiatraków, ale konkretne informacje, który z ich wymaga dodatkowej inspekcji lub naprawy. Nasza rola polega na zaproponowaniu odpowiedniego drona, akcesoriów do niego, np. kamer, również termowizyjnych oraz oprogramowania do analizy zdjęć. Dostarczamy pełne rozwiązanie.

 

 

Jakie są dalsze plany rozwoju oferty produktowej?

Oczywiście planujemy dalszy rozwój i wprowadzenie kolejnych produktów do sprzedaży. Skupiamy się zarówno na nowych akcesoriach do dronów DJI, jak i nowym oprogramowaniu. Chcemy też wprowadzić nowe akcesoria fotograficzne oraz rozwiązania edukacyjne. Rozwijamy też dynamicznie współpracę z kolejnymi naszymi partnerami biznesowymi oraz przemysłowymi.

Dziękuję za rozmowę.

There are 1 comments

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Test LG V40 ThinQ

8.0/10
8.0/10
Opublikowane przez - 24 czerwca 2019 0
8 lutego zadebiutował w Polsce LG V40 ThinQ – kilka miesięcy po światowej premierze. LG V40 ThinQ wyposażony jest w…

Huawei P10: test i recenzja

8.6/10
8.6/10
Opublikowane przez - 31 lipca 2017 0
Smartfony z serii P stały się już wizytówką Huawei, przyćmiewając nawet wyżej pozycjonowaną linię Mate. Najnowszy P10 jest tego dobrym…