Oficjalnie: Huawei pracuje nad własnym systemem operacyjnym

Za pośrednictwem oficjalnego konta na portalu społecznościowym Weibo, przedstawiciele Huawei potwierdzili, że firma pracuje na autorskim systemem operacyjnym.

Jest to pierwsze oficjalne potwierdzenie tego, o czym plotkowano od miesięcy. Huawei pracuje na własnym OS-em, który w ostatecznym rozrachunku miałby zastąpić Androida. Czy to się w ogóle może udać?

Huawei jest dzisiaj w pierwszej trójce największych producentów na świecie, nie boi się innowacji i rozwija wiele ciekawych projektów. Wciąż jednak jest mocno uzależniony od amerykańskiej technologii, i to właśnie chiński producent chce zminimalizować.

Pierwsze kroki postawiono już kilka lat temu za sprawą procesorów Kirin. Kolejnym, być może najważniejszym, będzie stworzenie własnego systemu operacyjnego, który zastąpi Android i sprawi, że chiński producent będzie mógł niemal w 100% polegać na własnej technologii.

Dzisiejsze ogłoszenie i wzmożone prace nad własnym OS-em, to poniekąd pokłosie kar nałożonych na ZTE przez resort handlu USA, które niemal doprowadziły do bankructwa firmy. Warto dodać, że w tej sprawię pod lupą władz USA było również Huawei. To jasne, że włodarze chińskiego producent chcą być przygotowani na każdą ewentualność i nie wiązać przyszłości firmy z technologią amerykańskich producentów.

Niestety, na tę chwilę, poza oficjalnym potwierdzeniem prac nad OS-em, nie wiemy zbyt wiele na jego temat. Spekuluje się, że w przyszłości może on nosić nazwę KirinOS.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Maciej Persona

Maciej Persona

Dziennikarz, kulturoznawca, z zamiłowania gracz i znawca zombie. Fan polskiej fantastyki oraz cięższych brzmień. Od pracy za biurkiem odpoczywa na siłowni lub biegając.

Powiązane