OPPO prezentuje ColorOS 11 – system oparty na Androidzie 11

OPPO zaprezentował swój nowy system ColorOS 11, który daje użytkownikom dostęp do najnowszej wersji Androida 11. Dzięki koncepcji „Make Life Flow” ColorOS 11 pozwala korzystać z ulubionych funkcji systemu Android, a przy tym oferuje szereg unikalnych personalizacji interfejsu użytkownika. Premiera systemu, która nastąpiła krótko po ogłoszeniu przez Google wprowadzenia Androida 11, to owoc bliskiej współpracy pomiędzy dwoma koncernami.

Nowa wersja pozwoli tworzyć własne tapety, ekrany always-on-display, czcionki i ikony. Najnowsza wersja wprowadza także kolejne ulepszenia do Trybu ciemnego dostępnego w Androidzie, dodając trzy warianty kolorystyczne i możliwość dopasowania poziomu kontrastu. Z kolei OPPO Relax 2.0 pozwala tworzyć własne kompozycje tzw. białego szumu i oferuje dostęp do bogatej kolekcji odgłosów miast z całego świata.

ColorOS 11 wyposażono w szereg funkcjonalności, które poprawiają wydajność pracy i codziennych zajęć. Wśród nich jest m.in. opcja Three-Finger Translate, która wykorzystuje mechanizm Google Lens – jest to pierwsze wspólne narzędzie stworzone przez OPPO i Google. Funkcja pozwala na zapisanie i przetłumaczenie tekstu poprzez prosty rzut ekranu wykonany za pomocą ruchu trzech palców.

Kolejną funkcjonalnością, w którą został wyposażony nowy ColorOS, jest Flexdrop. To narzędzie umożliwiające realizację kilku zadań jednocześnie. Użytkownicy mogą w tym samym czasie np. oglądać film i wysyłać wiadomości. Z kolei nowe menu kontroli urządzeń pozwala użytkownikom przełączać się pomiędzy różnymi inteligentnymi sprzętami domowymi i sterować ich działaniem bez konieczności pobierania nowych aplikacji.

Aby maksymalnie wykorzystać dostępną moc baterii, nowy tryb jej oszczędzania Super Power Saving Mode umożliwia użytkownikom wybranie sześciu aplikacji, które będą działać, gdy akumulator jest na wyczerpaniu. Z kolei funkcja ochrony baterii Battery Guard zapobiega uszkodzeniom, które mogą powstać wskutek długotrwałego ładowania prądem o zmiennym napięciu, ucząc się nawyków posiadaczy urządzeń.

Jak to działa? Przykładowo rozwiązanie sprytnie zatrzymuje proces ładowania w nocy, gdy bateria jest naładowana w 80%, i wznawia go, aby w pełni doładować ogniwo akurat na czas pobudki.

ColorOS 11 został wyposażony w UI First 2.0, tj. narzędzie, które wykorzystuje oryginalny silnik eliminujący opóźnienia oraz Quantum Animation. Funkcja zwiększa o 45% użycie pamięci RAM, co oznacza o 32% wyższy współczynnik przetwarzania i o 17% większą liczbę klatek wyświetlanych na sekundę.

AI App Preloading uczy się natomiast zachowań użytkowników i na tej podstawie wstępnie ładuje najczęściej używane aplikacje, zmniejszając czas potrzebny na ich uruchomienie. Opcja SuperTouch z kolei identyfikuje scenariusze zachowań użytkowników i odpowiednio optymalizuje czas reakcji na dotyk, poprawiając tym samym płynność pracy systemu.

W ColorOS 11 dostępne są nowe, fabryczne opcje prywatności Androida 11, a także szereg dodatkowych funkcji ochrony prywatności i danych. Funkcja Prywatny System tworzy oddzielny system, w którym druga wersja aplikacji i danych działa niezależnie od oryginału. Funkcjonalność włączyć można wyłącznie po weryfikacji odcisku palca lub podaniu hasła.

Nowym rozwiązaniem jest ponadto nowy skrót do blokady aplikacji. Umożliwia on użytkownikom zablokowanie dostępu do nich za pomocą odcisku palca, hasła lub rozpoznawania twarzy. Udoskonalono także system zezwoleń, dodając tymczasowe zezwolenia na zmianę ustawień aparatu, mikrofonu lub dostępu do lokalizacji. Automatyczne resetowanie zezwoleń przywraca domyślne ich ustawienia dla aplikacji, które przez dłuższy czas nie były użytkowane.

Aby uniemożliwić złośliwym aplikacjom pozyskanie danych z innych programów, funkcja ograniczonego zapisywania ogranicza dostęp do danych telefonu i żąda zgody użytkownika.

Najszybsza i najszerzej zakrojona premiera w historii ColorOS

Aktualna, premierowa wersja beta systemu ColorOS zachęca miłośników technologii do odkrywania nowych funkcjonalności i dzielenia się opiniami. Oficjalna wersja oprogramowania pojawi się na rynku za kilka tygodni. ColorOS 11 będzie udostępniany stopniowo, w pierwszej kolejności będą wyposażone w niego urządzenia z serii Find X2 i Reno3. Docelowo nowy system otrzyma 28 modeli smartfonów, w tym z serii Find, Reno, F i A.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane