PKP uruchamia pilotaż wypożyczalni aut elektrycznych

Od 17 sierpnia pasażerowie udający się koleją do Trójmiasta mogą skorzystać z nowej usługi – zarezerwować i wypożyczyć samochód, którym będą mogli kontynuować podróż. To kolejna oferta dla podróżnych dostępna w ramach PKP Mobility. Hasłem przewodnim usługi jest: „Podróż nie kończy się na dworcu”.

Oferta wynajmu samochodów poprzez system sprzedaży biletów BILKOM i możliwość przesiadki do samochodu tuż obok dworca kierowana jest zarówno dla osób podróżujących w celach biznesowych, jak i turystów oraz mieszkańców miejscowości, którzy zasadniczą część podróży wolą odbyć pociągiem.

Aby zarezerwować samochód i odebrać go przed dworcem, należy zakupić bilet na pociąg za pośrednictwem serwisu BILKOM i potwierdzić chęć wypożyczenia pojazdu z minimum 2-godzinnym wyprzedzeniem. Po sfinalizowaniu transakcji pasażer otrzyma link kierujący do aplikacji easyshare, gdzie po rejestracji może zarezerwować auto w interesującym go wariancie.

Jako że przejazd pociągu jest monitorowany w systemie, pasażer zyskuje gwarancję odbioru pojazdu po przyjeździe do Trójmiasta także w przypadku wystąpienia ewentualnych opóźnień. Wypożyczenia i zwrotu samochodu można dokonać w tej samej lokalizacji – na specjalnie oznaczonych miejscach postojowych przy dworcu Gdynia Główna.

Możliwość samodzielnego zarezerwowania samochodu w prosty i intuicyjny sposób to niejedyny atut nowej usługi dostępnej w ramach PKP Mobilty. Oprócz wygodnego odbioru auta kierowcy mają możliwość darmowego parkowania w płatnych strefach, korzystania z buspasów, a sama dalsza podróż, z uwagi na napęd elektryczny, jest bardziej przyjazna środowisku naturalnemu.

Podstawowa stawka za wypożyczenie samochodu na godzinę to 20 zł, a przy wypożyczeniu pojazdu na czas dłuższy niż 4 godziny opłata za godzinę korzystania z usługi wynosi tylko 6 zł. W początkowym etapie pilotażu do dyspozycji podróżnych będzie 10 samochodów elektrycznych marki Nissan Leaf. Usługa car-sharingu będzie sukcesywnie rozwijana w zakresie zwiększenia liczby pojazdów i rozszerzenia ich dostępności o kolejne dworce w Trójmieście.

Po skorzystaniu z usługi użytkownicy będą mogli podzielić się swoimi wrażeniami, biorąc udział w badaniu satysfakcji prowadzonej poprzez aplikację mobilną. Efektem pilotażu będą dalsze decyzje biznesowe pozwalające na rozszerzenie usługi na inne dworce kolejowe w Polsce oraz rozbudowę floty pojazdów o samochody hybrydowe.

Uruchomiony przy dworcu Gdynia Główna pilotaż systemu car-sharingu to kolejny efekt prac PKP nad wdrożeniem i rozwojem współdzielonych usług transportowych ułatwiających podróżowanie na tzw. ostatniej mili. Nowa usługa będzie dostępna w ramach PKP Mobility, czyli pakietu dodatkowych ofert dla pasażerów kolei, które pozwalają rozszerzyć przejazd pociągiem o podróż do miejsca docelowego środkami transportu indywidualnego (samochód, rower).

Z kolei aplikacja BILKOM jest sukcesywnie rozbudowywana o nowe funkcje, a kolejną z nich jest możliwość zarezerwowania samochodu przy dworcu kolejowym. Docelowo BILKOM ma stać się aplikacją umożliwiającą kompleksowe zaplanowanie podróży „od drzwi do drzwi”, realizowanej różnymi środkami transportu.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane