Play dotrzymało słowa

Gdy przed rokiem przedstawiciele Play ogłaszali plany budowy tysiąca stacji bazowych do końca 2018 roku wiele osób nie dowierzało. Więcej – było przekonanych o fiasku projektu, bo w IV kwartale wszystko się na to zapowiadało. A jednak udało się. Plany na najbliższe 3 lata są jeszcze bardziej ambitne.

Nie 7000, a 7003 stacje bazowe miało Play na koniec 2018 roku. Czyli to trochę więcej niż obiecany tysiąc  W samym tylko IV kwartale operator postawił ich 563 co oznacza, że jedna stacja była uruchamiana co 4 godziny. Stacja numer 7000 to wysoka wieża w okolicach Gdyni i obejmuje swoim zasięgiem obwodnicę Trójmiasta. Łącznie powstało 1316 stacji, z czego 820 to właśnie tego typu wieże. Ponad 70% stacji ma łącza o przepustowości co najmniej 1 Gbps.

Część stacji musieliśmy też wyłączyć. Czasem dlatego, że kończyła nam się umowa z właścicielem terenu i albo my, albo nam nie przedłużano dzierżawy terenu. Czasem też z własnej inicjatywy przesuwaliśmy lokalizację danej stacji w celu poprawy zasięgu – tłumaczył Michał Ziółkowski, CTO Play.

Stacje obsługują 6 różnych technologii. Są to GSM, UMTS i LTE, każda na dwóch różnych częstotliwościach. Najczęściej abonenci Play korzystają z transmisji danych. W 2017 r. było to 631 petabajtów (PB) danych, w 2018 r. już 847 PB, co oznacza wzrost o 34%. To wszystko pomimo dziur w zasięgu w sieci. Tymczasem ruch głosowy w tym samym czasie wzrósł tylko 7%.

Koniec z roamingiem krajowym

Plany Play zakładają uruchomienie do końca 2021 kolejnych 2500 stacji bazowych i posiadanie łącznie minimum 9500 stacji. Wszystko podporządkowane jest jednemu celowi. – Do końca 2021 roku chcemy całkowicie zrezygnować z roamingu krajowego. Natomiast już w tym roku planujemy  rezygnację ze współpracy z jednym z partnerów roamingowych – tłumaczył Michał Ziółkowski.

Póki co w ramach pilotażu Play wyłączył roaming krajowy w centrum Poznania. Okazało się, że – zdaniem Michała Ziółkowskiego – sieć Play radziła sobie przyzwoicie. – Planujemy uruchomić podobne pilotaże w innych miejscach, ale na razie nie ujawniamy ich lokalizacji – powiedział Michał Ziółkowski.

Według niego na koniec 2019 r.  Play ma przebić pod względem liczby stacji bazowych „jednego z konkurentów”.

There are 2 comments

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane