Play uruchamia „miasto 5G”

Jeśli ktoś wątpił w zapowiedzi komercyjnego uruchomienia technologii 5G, to z dzisiejszym dniem powinien zmienić zdanie. Prezes Play Jean-Marc Harion i prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podpisali dziś memorandum w sprawie uruchomienia sieci 5G w tym trójmiejskim mieście.

Na rzeczywiste skorzystanie z częstotliwości 2100 mHz, które należą do Play trzeba będzie jednak jeszcze chwilę poczekać. Operator czeka bowiem na formalną autoryzację UKE. Jean-Marc Harion zapewnił, że tym razem to nie jest test. Jego zdaniem w najbliższym czasie zasięg technologii powinien zostać powiększony na teren całego Trójmiasta. Jednak nie tylko. Obecnie także trwają prace nad wdrożeniem 5G w Sokołowie Podlaskim, Toruniu i Grójcu.

Do kogo Play chce kierować usługi oparte na technologii 5G? Pierwszą grupą są seniorzy, którym proponuje odtwarzanie filmów wysokiej jakości. – To będzie coś w rodzaju przywrócenia cyfrowego seniorów, którzy nie nadążali za rozwojem technologii i byli cyfrowo wykluczeni – uważa Michał Ziółkowski, członek zarządu i dyrektor ds. technologii w Play. Kolejną są studenci, którzy będą swojego rodzaju testerami usług opartych o 5G. Ostatnią będą gospodarstwa domowe. To będzie realny test jakich usług oczekują użytkownicy 5G codziennie i czy technologia jest w stanie zastąpić internet stacjonarny.

Ze współpracy z Play zadowolony był prezydent Gdyni. – 5G wpłynie na rozwój gospodarek największych miast. Coraz popularniejsze będą usługi typu smart city, internet rzeczy, czy transport autonomiczny. Będę namawiał kolegów z innych miast, aby również otwierały się na nowa technologię – powiedział Wojciech Szczurek.

Cały czas do przodu

Korzystając z okazji Michał Ziółkowski podał kilka aktualnych danych na temat sieci Play. Na koniec 2019 roku poziom transmisji danych w sieci własnej Play wzrósł o 29% w porównaniu do 2018 r. W 2019 r. fioletowy operator uruchomił 865 stacji bazowych i postawił 694 wieże. – 136 z nich to nie były jednak zupełnie nowe lokalizacje. Część musieliśmy usunąć, gdyż osoby, bądź instytucje nie przedłużyły z nami umowy dzierżawy miejsca. Z innych z powodu kiepskiego zasięgu nie byliśmy zadowoleni i sami zdecydowaliśmy o zmianie lokalizacji – powiedział Michał Ziółkowski.

Na koniec 2019 r. Play miał 7868 stacji bazowych. Prognoza zakłada, że na koniec 2020 r. będzie ich 8,7 tys., a na koniec 2021 r. 9,5 tys. Zasięgiem technologii 2G Play obejmuje obecnie 99% populacji Polski, 3G 99,2%, zaś 4G 98,7%.

Skutkuje to tym, że Play rozwiązał umowę na świadczenie roamingu wewnętrznego z Polkomtelem. Według planów taka współpraca w połowie 2021 r. zostanie zakończona z Orange, a na koniec 2021 r. z T-Mobile.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Blackberry pikuje

Opublikowane przez - 4 kwietnia 2016 0
W minionym kwartale producent sprzedał dużo mniej smartfonów niż oczekiwano. Spadły obroty, strata przekroczyła 230 mln dol. “Jesteśmy na dobrej…