Podsumowanie roku jazdy na hulajnodze Lime

Po roku działalności w Polsce Lime zmierzył dystans przebyty przez użytkowników i okazało się, że wyniósł on siedemnastokrotnie więcej niż odległość dzieląca Ziemię i Księżyc, a łączny czas wypożyczenia hulajnóg to około 90 lat! Firma podsumowuje okres od kiedy hulajnogi elektryczne pojawiły się na ulicach Wrocławia, Warszawy oraz Poznania.

Rozpoczynając działalność we Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu jesienią ubiegłego roku, Lime był pierwszym operatorem, oferującym polskim użytkownikom możliwość poruszania się na hulajnogach elektrycznych w przestrzeni miejskiej. W ciągu pierwszego roku działalności łączny czas wypożyczenia urządzeń Lime wyniósł ponad 32 tysiące dni, czyli niemal 90 lat, a dystans pokonany przez użytkowników umożliwiłby im okrążenie Polski 1895 razy.

Hulajnogi elektryczne są wypożyczane przede wszystkim przez mieszkańców miast, którzy stanowią 84% wszystkich użytkowników. Są też dużą atrakcją dla turystów. Aż 16% użytkowników to osoby odwiedzające polskie miasta. Świadczy o tym także fakt, że hulajnogi najczęściej są wypożyczane w soboty i służą przede wszystkim do dotarcia do centrum miasta, jego zabytkowych części, a także do centrów handlowych. Nie bez znaczenia jest też fakt, że hulajnogi są dostępne praktycznie dla każdego, bez względu na jego wiek czy kondycję. Średni wiek użytkownika w Polsce wynosi 31 lat, natomiast najstarszy reprezentant tej grupy ma 78 lat. Popularność hulajnóg Lime w Polsce jest zbliżona wśród kobiet i mężczyzn. Jak wskazują statystyki firmy pierwsza grupa stanowi 46,5%t użytkowników, a druga 53,5%.

Polskie miasta z perspektywy hulajnogi

Najważniejszymi powodami korzystania z elektrycznych hulajnóg są przyjemność oraz komfort użytkowania, wskazywane odpowiednio przez 34% i 28% użytkowników w Polsce, a także możliwość szybkiego dotarcia do miejsca docelowego (wg 28% użytkowników). Jak pokazują dane firmy, większość użytkowników kończy przejazdy w pobliżu domu (ok. 30%) oraz miejsca pracy (ok. 16%). Są też popularnym sposobem dojazdu do przystanków komunikacji miejskiej, uzupełniając w ten sposób już istniejący system transportu w miastach.

W wielu przypadkach hulajnoga służy do pokonania „ostatniego kilometra” w podróży przez miasto lub do szybkiego przemieszczenia się na niewielką odległość z ominięciem korków, na przykład z przystanku tramwajowego do domu. Ma to odzwierciedlenie również w danych firmy, wskazujący, że przeciętny czas wypożyczenia hulajnóg w Polsce to 7 minut. Jednak i tu zdarzają się wyjątki, o czym świadczy najdłuższy przejazd wykonany przez użytkownika w Polsce, który miał długość aż 25 km.

Lime a miasta przyszłości

Hulajnogi elektryczne Lime stanowią ekologiczny i przyjazny sposób na poruszanie się po mieście, który wpływa na ograniczenie liczby aut na ulicach. Firma przebadała kwestię ograniczenia emisji dwutlenku węgla pochodzącego z transportu w polskich miastach, z których wynika, że użytkownicy Lime w Polsce zapobiegli emisji blisko 76 ton dwutlenku węgla. Przejazdy przy wykorzystaniu aplikacji Lime pozwoliły w tym okresie na zaoszczędzenie około 438 tys. litrów paliwa.

Jak wskazują statystyki globalne, prawie połowa użytkowników korzysta z Lime, aby uzyskać dostęp do transportu publicznego, podczas gdy jedna czwarta z nich deklaruje, że przejazdy hulajnogami zastępują im podróż samochodem. Jeśli weźmiemy pod uwagę również przejazdy wynajmowanymi autami (z carsharingu) i taksówkami, hulajnogi umożliwiają zastąpienie 40% przejazdów samochodami. Tym samym usługi Lime wpisują się w kierunek, w którym rozwijają się dzisiejsze miasta, dążące do zapewnienia systemu komunikacji przyjaznego zarówno dla środowiska, jak i mieszkańców przestrzeni miejskiej.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Wyniki konkursu Mobility przed Galą

Opublikowane przez - 3 lutego 2015 0
Dziękujemy za udział i ogromne zainteresowanie konkursem na fanpage „Gala Mobility Trends”.Wszystkie historie oraz głosy oddane w ankiecie zostały zweryfikowane…