Policja ostrzega przed cyberprzestępcami

Policjanci do Walki z Cyberprzestępczością ostrzegają przed “internetowym wnuczkiem”. W sidła przestępców wpadają głównie osoby aktywnie korzystające z portali społecznościowych, bankowości elektronicznej i Internetu. Tylko w tym roku poszkodowani stracili ponad 200 000 złotych. Jak działają oszuści oraz co zrobić, by nie stać się ofiarą przestępstwa?

Metoda stosowana przez oszustów może doprowadzić do ogromnych strat finansowych. Tylko w tym roku do opolskich policjantów zgłosiło się już kilka osób, którym skradziono z konta bankowego od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Łącznie straty szacowane są na ponad 200 000 złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością porównują ten rodzaj przestępstwa do oszustw metodą “na wnuczka”. Chodzi o stosowanie socjotechniki i presję czasu. Całość odbywa się jednak internetowo.

Najpierw – głównie za pośrednictwem portali społecznościowych – rozsyłane są oferty pośrednictwa finansowego lub usług inwestycyjnych. Skorzystanie z okazji ma zapewnić intratne zyski. Po kliknięciu w reklamę, jesteśmy przekierowani na stronę logowania fikcyjnej firmy. Aby procedura aplikacji przeszła pomyślnie, należy wpłacić jakąkolwiek kwotę. Po chwili jednak pojawiają się problemy techniczne związane z obsługą swojego konta. Wówczas z pomocą idzie “konsultant”, który łączy się z nami telefonicznie.

Właśnie w tym momencie intryga oszustów nabiera tempa. Przestępca podający się za przedstawiciela firmy prosi o zainstalowanie programu, który usunie wszelkie usterki. Za jego pomocą pokaże też, jak korzystać z serwisu. Fałszywy konsultant podaje nazwę programu, który jest legalny i dostępny do powszechnego użytku, jednak nie zdradza jego możliwości. W rzeczywistości jest to oprogramowanie, które umożliwia przejęcie komputera i zdalną kontrolę nad nim.

Następnie oszuści proszą o ponowne zalogowanie się do banku. Wówczas – za pośrednictwem wcześniej zainstalowanego programu – wchodzą w posiadanie haseł i loginów. Droga do naszych oszczędności oraz konta bankowego stoi przed nimi otworem.

Okazuje się, że niektórzy pokrzywdzeniu mogli nie dopuścić do utraty swoich pieniędzy. Banki stosują podwójne zabezpieczenie transakcji, które musimy potwierdzić hasłem otrzymywanym sms-em na nasz telefon. Oszuści wiedząc to, tworzyli presję czasu, nalegając na jak najszybsze potwierdzenia. Niestety, osoby poszkodowane nie doczytywały wiadomości wysyłanej przez bank – a tam widniała kwota przelewu, a w niektórych przypadkach także obca waluta, w której miał być wykonany, a także informacja o zawarciu umowy o kredyt.

Co ważne – większość pokrzywdzonych nie skończyła 40 roku życia. W sidła oszustów wpadają głównie osoby aktywnie korzystające z portali społecznościowych, bankowości elektronicznej i internetu.

Dlatego policjanci zwalczający cyberprzestępczość sugerują:

powstrzymać się od instalowania programów, które pozwalają na zdalne kierowanie komputerem. Przy instalowaniu nieznanego nam oprogramowania stosować zasadę ograniczonego zaufania;

przed wysłaniem swoich danych osobowych na stronę internetową dokładnie czytać i sprawdzać jej wiarygodność;

upewnić się – najlepiej z kilku źródeł – że mamy do czynienia z uczciwą ofertą;

nigdy nie podejmować decyzji finansowych lub związanych z podpisywaniem umów pochopnie, pod presją czasu;

dokładnie czytać wiadomości wysyłane z banku.

zdjęcie otwarcia: Policja.pl

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Cat B15Q w ofercie T-Mobile

Opublikowane przez - 23 września 2015 0
  Cat B15Q został wprowadzony do sieci T-Mobile w specjalnej ofercie dla klientów indywidualnych i biznesowych. Cat B15Q w T-Mobile jest dostępny od 9 zł. Cat B15Q posiada czterordzeniowy procesor,…

BLIK w serwisie VOD.pl

Opublikowane przez - 9 listopada 2015 0
Od 4 listopada można oglądać filmy na VOD.pl, płacąc BLIKIEM. Należący do Grupy Onet  serwis VOD.pl jest największym legalnym dostawcą…

Xiaomi Mi Band 5 już jutro?

Opublikowane przez - 2 kwietnia 2020 0
Linia Mi Band Xiaomi może się powiększyć już jutro. Na evencie prowadzonym przez pod markę Mijia wprowadzi swoje najnowsze urządzenia.…