Porady o tym jak zabezpieczyć twoją konsolę przed atakami online

Jak wiadomo, najnowocześniejsze konsole gamingowe są wielozadaniowymi urządzeniami i zazwyczaj są centrum rozrywkowym całego domu. Ich systemy są skonstruowane w celu odbioru interaktywnych obrazów wyświetlanych na ekranie. Jak wiemy, sprzęty te służą do wielu innych zadań. Zgadza się, konsole gamingowe takie jak Xbox, PlayStation oraz Nintendo nie służą jedynie po to aby grać. Na konsoli do gier można oglądać dziś filmy za pośrednictwem platformy Netflix, odtwarzać swoją ulubioną muzykę oraz poruszać się po internecie.

Możemy posunąć się do stwierdzenia, iż dzisiejsze konsole gamingowe to właściwie komputery. Ich budowa opiera się na tych samych niezbędnych elementach, wliczając w to dyski twarde, CPU, GPU oraz pamięć RAM. Jako, że są tak jak komputery, przetwarzają oraz przechowują dane w ten sam sposób. Tak samo jak pozostałe urządzenia obsługujące usługi internetowe, konsole gamingowe warto zabezpieczać. Dbajmy o ich – nasze bezpieczeństwo.

Ryzyko bezpieczeństwa dotyczące konsoli gamingowych

Wszelkie sprzęty dla konsumentów gromadzą dane. W przypadku konsoli do gier jest podobnie, ponieważ gromadzą one Dane Osobowe oraz pozostałe informacje w celu ułatwienia interakcji z producentami oprogramowania oraz innymi graczami. Te urządzenia są zbiorem osobistych danych: informacji związanych z płatnością, lokalizacją aby przekazać dostosowane doświadczenie dotyczące danej gry.

Dane, które kolekcjonowane są na konsolach do gier są szczególnie ważne dla hakerów. Ci podstępni aktorzy zawsze szukają osób z dobrze opłacalnymi kontami online oraz pragną przechwycić ich osobliwe informacje. Konta online graczy są często podstępnym celem hakerów, którzy kolekcjonują bardzo intymne dane wliczając w to referencje dotyczące loginu oraz informacje bankowe/dotyczące finansów. Jeśli chodzi o informacje osobliwe oraz te dotyczące finansów, hakerzy będą polować również na konta gamingowe użytkowników, te szczególnie drogocenne. Jednymi z najbardziej poszukiwanych elementów gry jest waluta oraz możliwe do zakupienia bronie wirtualne. Cyberprzestępcy mogą sprzedawać kradzione przedmioty takie jak broń (w grze) czy posługiwać się walutami (również skradzionymi). Handlują też skradzionymi kontami i w zamian za to oczekują zapłaty prawdziwymi pieniędzmi.

Najlepsze sposoby ochrony dla graczy

Prawie każda czynność wykonywana online jest pod stałym oblężeniem i praktycznie cały czas jesteśmy narażani na ataki, w tym szczególnie gdy gramy w gry online. Zatem jakich czynności możemy się podjąć aby załagodzić to niebezpieczeństwo wystąpienia cyberataku przez internet – przy aktywnej konsoli gamingowej? Podajemy kilka środków zapobiegawczych, które możesz wdrożyć aby chronić się przed internetowymi oszustami podczas grania online.

Zabezpiecz swoją sieć

Zastosuj połączenie VPN dopasowane do Twojej konsoli aby uchronić się przed odwiedzinami hakerów czy innych podszywających się fałszywie aktorów. Przykładowo, jeśli posiadasz Xbox One, możesz skorzystać tylko z VPN dla Xbox One. Dzięki VPN dane wysyłane pomiędzy Twoją konsolą a serwerami internetowymi są szyfrowane, co uniemożliwia Twoim wrogom przechwycenie Twoich danych internetowych, w tym informacji bardzo osobistych.

Twórz silne hasła

Cyberprzestępcy pokuszą się o kradzież Twoich danych, szczególnie dostępu do Twojego profile gracza łamiąc Twoje hasło używając ataków brute force. Jedynym wyjściem awaryjnym w celu ochrony siebie przed tego typu atakami to utworzenie silnego hasła. Upewnij się, że na Twoje hasło składa się miksu dużych i małych liter, numerów oraz symboli.

Weryfikacja dwuetapowa

Zdecyduj się na użytkowanie dwuetapowej weryfikacji aby wyposażyć się o dodatkową warstwę ochronną dla Twojego hasła – aby uchronić swoje konto gracza. Ten drugi etap weryfikacji (taki jak np. za pomocą numeru telefonu lub biometryczna weryfikacja, czyli odciskiem palca) zmniejsza szanse na przechwycenie Twojego hasła i nie będziesz miał zmartwień dotyczących ewentualnych włamań na Twoje konto.

Ochrona przed wyciekiem poufnych danych osobistych oraz przed złośliwym oprogramowaniem

Atak na poufne dane osobiste to próba cyberprzestępcy do pozyskania Twoich loginów – czyli inaczej mówiąc – to podstępna metoda. Polega on ana wysłaniu Ci wiadomości e-mail z prośbą podania danych do logowania. Najczęściej następuje podszycie się pod stronę oryginalną. Osoby przechwytujące Twoje dane będę wtedy w stanie zainfekować Twoje urządzenie złośliwym oprogramowaniem. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego aby uaktywnić blokadę takich wiadomości e-mail.

Decydując się na korzystanie z internetu, musimy być świadomi, że zawsze jesteśmy narażeni na pewne niebezpieczeństwo. Cyberprzestępcy obrali sobie za cel konsole do gier i konta graczy online. Wróć do informacji wcześniej przez nas przekazanych aby uchronić się od potencjalnych włamań czy przechwycenia Twojego konta.

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Powiązane