Prywatna chmura alternatywą dla publicznej

Rozwiązania chmurowe wiek szczenięcy mają już za sobą. Wraz z ich rozwojem pojawiły się także zagrożenia. Przynajmniej częściowo wynikają one z błędów użytkowników, ale z pomocą przyszli producenci rozwiązań.

W ostatnich latach głośno było m.in. o znalezieniu w Internecie ogromnej ilości poufnych dokumentów wielu firm i organizacji, które to pliki przechowywane były w popularnej usłudze Box. Okazało się, że spora grupa jej użytkowników nie dość dobrze poznała interfejs aplikacji.

Korzystając z nich popełniała proste błędy podczas udostępniania przechowywanych w Box zasobów. Zamiast udostępniać je tylko wybranym współpracownikom czy kontrahentom, nieświadomie udostępnili je wszystkim użytkownikom Internetu. Nie wszyscy użytkownicy zdają sobie sprawę z niektórych zagrożeń związanych z korzystaniem z takich platform. Niedawne wycieki danych pokazują, że ich przyczyną mogą być nie tylko ataki hakerów, ale również niefrasobliwość w posługiwaniu się takimi narzędziami.

Prywatna zamiast publicznej

Bezpieczną alternatywą dla publicznej chmury może być tzw. prywatna chmura. To rozwiązanie, które może oferować ten sam poziom wygody i funkcjonalność co publiczne usługi chmurowe. Jednocześnie gwarantuje użytkownikowi pełną kontrolę nad tym, co dzieje się z jego danymi i kto ma do nich dostęp.

Takim rozwiązaniem ma być Qsync firmy QNAP. To dostępny na wszystkie platformy mobilne i stacjonarne program, który synchronizuje wskazane zasoby pomiędzy wszystkimi urządzeniami użytkownika. Od komputerów, przez tablety i smartfony, po domowe serwery multimedialne i dedykowane urządzenia do backupu danych.

Rozwiązanie kierowane jest zarówno do użytkowników indywidualnych, jak i biznesowych. Aplikacja oferuje m.in. funkcję udostępniania danych wielu użytkownikom, śledzenie wersji plików (możliwe jest przywrócenie wcześniejszej wersji np. dokumentu), centralne zarządzanie ustawieniami wszystkich instalacji Qsync czy zdalne czyszczenie danych na urządzeniu. To może być przydatne np. w przypadku kradzieży komputera czy telefonu, na którym przechowywaliśmy prywatne dane.

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o

Powiązane