Przejażdżka rowerem z Mapami Google

Choć wiosna tego roku nas nie rozpieszczała, wygląda na to, że oto wielkimi, słonecznymi krokami zbliża się sezon letni. Z tej okazji Google postanowił przyjrzeć się trendom związanym z jeżdżeniem na dwóch kółkach. Jakich informacji dostarczyły dane z Map Google?

Liczba wyszukiwań związanych z rowerami wzrosła. Choć trendy różnią się w zależności od państwa, coraz więcej osób korzysta z Map do znajdowania dłuższych tras rowerowych.

  • Na całym świecie ludzie wybierają trasy, które są średnio o prawie 10% dłuższe niż w 2020 r. W miastach, takich jak Londyn i San Francisco, ludzie używają Map Google do znajdowania tras rowerowych dłuższych odpowiednio o 10% i 15% (w porównaniu z latem 2019 roku). W Irlandii wybierane trasy stały się średnio o 50% dłuższe niż jeszcze rok temu. Z kolei wśród cyklistów z Polski odnotowano wzrost o 16%.
  • Wyszukiwania związane z rowerami nadal zyskują na popularności na całym świecie. W Hiszpanii zapytania dotyczące sklepów rowerowych na Mapach wzrosły o ponad 600% w porównaniu z końcem kwietnia 2020 roku! W Polsce odnotowano wzrost o 17%.

Rowerem na szczyt – ranking państw najczęściej korzystających z tras rowerowych

Ponad 11 lat temu wprowadzono trasy rowerowe na Mapach Google. Od tego czasu funkcja ta została uruchomiona w ponad 30 państwach. Tylko w 2020 roku Google dodał do Map ponad 150 tys. kilometrów ścieżek rowerowych.   

  • Polska  uplasowała się na 9. miejscu na globalnej liście państw najczęściej korzystających z tras rowerowych (i na 6 w regionie EMEA). Największe zainteresowanie korzystaniem z tras rowerowych odnotowano w Niemczech, Stanach Zjednoczonych, Niderlandach, Japonii, Francji. Poza pierwszą piątką znalazła się Wielka Brytania,  Brazylia i  Włochy, a zestawienie TOP 10 zamknęła Hiszpania.
  • Najpopularniejsze miasta na świecie pod względem wykorzystania tras rowerowych to Tokio, Amsterdam, Londyn, Paryż i Monachium. Warszawa zajęła wysokie 16. miejsce (11. w regionie EMEA). Do zestawienia trafił również Kraków (54. na świecie i 30. miejsce w regionie), Katowice (59. na świecie i 34. w regionie) oraz Poznań (66. na świecie i 36. w regionie). Do wyznaczania tras rowerowych polscy cykliści używali Map o 13% częściej niż rok temu.  

Ułatwienia dla rowerzystów od Google 

Google od wielu lat ułatwia podróże, wprowadzając szereg funkcji na Mapach, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane przez rowerzystów, między innymi:

  • Udostępnianie swojej aktualnej lokalizacji: rozwiązanie to pomaga na przykład w utrzymaniu kontaktu z grupą pozostałych rowerzystów, jeśli użytkownik chce jechać swoim tempem.
  • Funkcja zapamiętywania miejsca zaparkowania roweru: użytkownik może zapisać na Mapach miejsce zaparkowania zarówno samochodu, jak i roweru. 
  • Funkcja dodawania przystanków na trasie: pozwala ona na planowanie wieloodcinkowych podróży. 

Wycieczki rowerowe mogą być również doskonałym momentem, aby podzielić się z użytkownikami odkrytym miejscem, np. doskonałą restauracją na trasie. Dodawanie zdjęć i opinii na Mapach, a także weryfikowanie i aktualizacja informacji o biznesach może pomóc nie tylko dla innym podróżnikom, ale także lokalnym przedsiębiorcom. W ramach zakończonej niedawno akcji #LocalLove Challenge, Polscy użytkownicy Map dodali ponad 50 tys. informacji, tym samym ponad 35 tys. wizytówek przeróżnych firm w ich okolicy posiada aktualne informacje, np. zweryfikowane godziny otwarcia.

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Powiązane

Nowa kampania taryf JUMP! Family

Opublikowane przez - 13 marca 2015 0
T-Mobile rozpoczyna kampanię reklamową promującą najnowsze taryfy rodzinne JUMP! Family. W ramach nowej oferty rodzina i bliscy mogą rozmawiać, SMS-ować i MMS-ować bez…